Lehed

kolmapäev, 7. jaanuar 2015

selline aasta. 2014 kokkuvõte

Hea aasta oli. 

31.12.2013 käisime KSJ ja Mariaga Põlvamaa metsades seenel. Selline talv oli. Jaanuaris panin talikülvi potid valmis. Viimane õppepuhkus, ilm lubas, olin õues vähemalt 3h päevas. 1-14 jaanuar plusskraadid. Külmemaks läks 15.jaanuarist. Jaanuari sess ja rekordiline härmatise aeg - 10 päeva. Majas külmus vesi ära.

Veebruar algas lumesajuga, mis hiljem läks üle jäiteks. Aed kihi all. 9.veebruaril ilm nagu aprillis. Tokyo peale raisati 27 cm lund.
Lumikellukeste otsad. Teised taimed õnneks ei kõssanudki. 25.veebruaril esimesed kevadised hoogtöö päevad Annaga. Rassisime põldmarja tihnikus. Sooja 5-6 kraadi.
Hortensiate ja kõrreliste tagasilõikus. Taimede kolimine talvekorterist suvekohta. Tuliliilia pungad. Musani abeelia pungad. Turbapeenras tuulekahjustused. Kahjud: üks kuivanud küüvits, igihaljaste rodode lehed räsitud.
Pesu kuivab õhtuks ära!
24.02.2014

Õigupoolest oli veebruar nagu suur libakevad. Kuu lõpus hakkas sõpradelt tulema uskumatuid teateid krookuste ja rändlindude kohta. Kooli lõpetamine.

Märts. 9.märts lepaurvad lahti. 10.märtsil maapind sulanud 10-15 cm. Esimene rohimine. Kevadkülv. 13.märtsil öösel miinuskraadid. Tuuline. 21. märts esimene koeraliblikas. 23.märts esimene tuulevaikne ilm 10 päeva jooksul. Sooja +9. Linnud kohal. Haneparved. Luigeparved. Lumikellukesed, laugud, tõmmu kurereha, siberi mägimoon.

Aprill.
Märts oli valdavalt tuuline ja aprilli algus kuivatas edasi.  Lõpuks esimene kevadvihm ja 6.aprillil vihma lõhn! Pungad ja kaevamine. Sinilille retk KSJ-i, Maria ja Liisiga. Kasvuhoone kokku panemine. 20 aprillil lehekesed. Algavad ümberistutused. 27 aprill - vahtrad õitsevad. Hooaja sissejuhatus - Järvselja esimene taimelaadung saabus.

Mai.
Mais muutuvad ülestähendused aina sporaadilisemaks. Öökülmad. nn toomingakülm. Mai alguspäevil Läti reis - Sigulda ja Baltezers.  Kirgline ja tore. KSJ on väga mõnus reisikaaslane. !Okaspuud! Tammididammdiidaa. Tärkajaid ja õitsejaid on nii palju, et pole mõtet neid üles lugeda. Varjunõlval nokitsemine. (Uus koht). Kevadpühade paiku viis päeva soojust, temperatuur üle  +20.
 6. mai niitmishooaja avamine. Mais hädapuhkus niitmisega järje peale saamiseks. (saingi).
Turbapeenras kevadseened, mürklid.
13.mai sadu 24 h.
Rotitõrje - mädand kala katsetus. Töötab u 4 nädalat, selle aja jooksul teevad rotid raja veidi kaugemalt, nö käivad ringi. Hulkuvad koduloomad õnneks kaevandamas ei käinud.

19.mai turbapätsi projekti algus. Lohuaia kallaku uus astang. Mullavedu ja ääre ehitus vanadest turbapätside jääkidest.
Sumisev tamm.
Satikad.
Järvselja taimeaia külastus. Hekipuude tellimus.Elupuud turbapeenra otsa. Kolm paksu. Ilusad, käharad, vormikad.
Tagatalu Taimetõstmise Talgud.

Väga töine kuu, nii kodus kui sõprade juures. Kohutavas koguses võililli ja niitmine kui ülitõhus treening. Lihased ilmusid nähtavale. Istutusaegu sättisin nii palju kui võimalik lubatud vihmade järgi.
Kuumalaine mind ei vaimustanud, aga selliseid temperatuure sisemaal pole ma kunagi armastanud.

Juba veebruaris tulema hakanud kevad oli sademetevaesem kui eelmisel hooajal. Turbaga multsimine oli ära tasunud, taimed ei kiirustanud tärkamisega ei soojal talvel ega libakevadel. Talvekahjusid peaaegu ei esinenudki. Aias ilmus välja huvitavaid isekülve, karukella isekülv oli iseäranis rõõmustav. Hea kevad oli kurerehadele ja harilikule nõmmliivateele. Talve elasid üle kõik puised eksoodid - haleesia, lumepuu, nutipõõsas, kuigi viimane polegi nii väga eksoot. Potis talvitunud taimedest sai hukka paar hostat, aga see oli minu viga, nad said liiga palju vett. Talikülv tärkas kenasti ja kevadkülv ka. Kurgitaimed said väga head valitud, neid külmakahjustused ei tabanud. Edromist tellitud taimed kohanesid hästi.Suhteliselt vähe sääski.

Juuni

Juunikuu märkmed on puudulikud. Puhkus. Püsikute päev Tartu Ülikooli Botaanikaaias.
Külalised. Taivi ja tema taimekoorem :)
Elupuu heki istutamine. Koos mullaparandusega, s.t. istutusaukudesse tuli mulda vedada, ühest kärutäiest piisas kolme istiku jaoks, kokku 50 taime. Lõpetasin hilisõhtul, ajastasin vihmaks. Järgmisel päeval tuligi sadu.
Lõpetasin pätsiprojekti, viimistlesin ääred.
Alustasin kivila rajamist. Niitmine.
Satikate tõrje siberi iiristel, katsetasin rohelise seebi ja cocacolaga. Viimast ma rohkem ei katseta. Satikaid ei tapa, aga lehti kahjustab.
Kasvuhoones kurgitaimed ok. Tomatitaimed istutasin liiga tihedalt.
 Ilupuud ja -põõsad tegid meele heaks. `Snowbelle`oli tipust varvasteni õites, suurelehelised kalmiad õitsesid, lumepuu õitses etc, etc Must leeder `Aurea` juba kahe meetri kõrgune, õitses esimest aastat.
Ilma üle ma kurtnud pole, kohati tuli paksemalt riidesse panna. Jaanipäev Hiiumaal. Kadakad.

Astilbed sättisid õitsema, sel aastal olid varased astilbed ilmselt toomingakülmast näpistet või ei sobinud neile talv, õitsemine oli eelmise aastaga võrreldes närb. Pojengid aga õitsesid peaaegu kogu mahus vaatmata sellele, et need said eelmisel suvel istutatud. Ju siis oli kasvupungadele õige kõrgus valitud. Paraadpeenra uhkuseks oli leedu päritolu sort,  `Virgilius`, pojeng, mida võib ainult edasi kinkida :)

Juuli
aiapäevik jälle auklik. Hakkasin videopäevikut pidama. Mägisibulate tellimus. 50 erinevat. Mägitähk mitmuses. KSJ lõikas tamme kuivanud oksad maha.  Valge mänd `Tiny Curls` sademete vaegus + mutikergitus, kuivas ära :( Puhkus ja mõnusad õuelõunad KSJ-ga. Carola ja Frederik.
Uus rada lohuaeda - poolitatud ala sujuvam kujundus. Köögikraan andis otsad. KSJ pani uue. Valla ehitusnõunik. Läti reis. Strenci puukool. Läänekülge sai istutatud okaspuude erinevaid vorme, domineerisid kuused.
Kivila rajamine. Suured kivid KSJ-i abiga. Kuumalaine. Tõmbasin kasvuhoonele katteloori peale. Kurgitaimi neli. Korralik saak. Alates 15.juulist vaid kaks vihmapäeva, 29.juuli õhtul kell 9 varjus +29.  Tiigi veetase kukub nagu kivi. Massiliselt herilasi.
Hostade ja poolvarjutaimede ümberasustamine lõunalohu varjulisele nõlvale.
Punanupud, kobarpead

August.
Põhja-Eesti tuur. Aalujate  kokkutulek. Kristiine Puukool. Futu aed. Kadaka kodu ja aed. Emblemised ja rohevahetus ja talgutöö. Tagasiteel külaskäik Taivi aeda. . Õine aiakülastus Põltsamaal. Öösõit udus, sest et sadas, sadas, sadas!
Kuumalaine ja minu puhkuse lõpp.
Turbapeenra kiviäär lammutatud ja kivid kivilasse, kummalisel kombel sai vaade hoopis parem. Kivila ühendamine saunamäega. Kivila II poole rajamine.
Ellamaa XI aianduspäevad. Endiselt mõnusad ja endiselt koos hoovihmadega :)

Suvi oli töine ja tegin palju ümberistutusi. Jahe juuni mind ei morjendanud, küll aga kuumalaine. Suvelillede konteiner-kasvatus oli tänavu veider. Juunis oli vaja neid lausvihma eest kaitsta ja juulis kõrvetava päikese eest. Hästi läks poolvarju istutatud suvikutel. Lauskastmist aias ei teinud, ilma aga ka ei saanud. Vihma anti alguses kord kahe nädala tagant, hiljem isegi kaks korda nädalas. Savisest aluspinnast oli abi. Kivila taimedele sellised ilmad sobisid. Massiline mägisibulate õitsemine. Õide läks kingituseks saadud opuntia titt.  Suviumbrohtude teine laine kivilas andis päevadeks lisatööd. Rohimine pintsettidega oli uus kogemus. Taimekahjuritest esines massiliselt lepapoisid.

September

Nii värvilist aeda pole mul varem olnud. Septembri kaks esimest nädalat olid pigem augusti pikendus. Kolmandast nädalast hakkas igale poole värvi lisanduma. Vapustavalt saagikas seeneaasta. Pärast sellist juulit oli see tegelikult üllatav.
Endist viisi palju istutustöid ja kivila lõpetamine. Käisin botaanikaaias kivila tarbeks spikerdamas.
Sealne samblaaed on kujunenud hiiglama põnevaks.
Tellisime KSJ-ga mõned kased juurde.

23 sept kasvuhoones 0 kraadi. Korjasin ära osa tomateid. Kiirustasin.
Ploomisaak KSJ-i aiast. Ilm püsis soe 1.oktoobrini.

Oktoober
1.okt vastu 2.okt esimene külm, mis roobitses kokku hostade lehed. Kivilas mõjutas see külm vaid Lonicerat, ilmus sügisvärv.  Olen kirjutanud aiapäevikusse - kolm nädalat vihmata. Esimese oktoobri nädala lõpust kolm põhjakaarte tuulte päeva. Niitsin põldu ja võrgutasin puid. KSJ trimmerdas suvest jäänud alasid, millest niidumasinaga üle käia ei saanud. Puude värvumine algas pärast esimest külma. Tõime kivilasse killustikku. Oktoobri teisel nädalal istutasin 16 harilikku kuuske põhjapiirile. Tegelesin eelmise sügise lehekompostiga. Vedasin laiali lõkkeaseme pinnase, see kerkib suve jooksul märkmisväärselt. 28.oktoobril +13. Sättisin taimed talvekorterisse. Tippisin mulda hulgaliselt võrkiiriseid. Sügisene lehekoristus ja kraapisin kaskede tarvis platsi puhtaks. Talveajale üleminek oli masendav nagu igal sügisel.

November
 8.nov. pillas tamm lehed. Valget aega napib. November oli suhteliselt soe ja hämar. Õuetöödest nipet-näpet koristamine. Puuriida ladumine, võsa piiramine, kivide vedu. Laenutasin alpitaimede raamatud ja sukeldusin aiakirjandusse.


Detsember

Novembri lõpp ja detsembri algus on tavapäraselt tuuline. Ma lihtsalt elan sellises kohas. Läheb veel mitu head aastat, kui minu istutatud tuulekaitsest abi hakkab olema. Detsembris valdavalt plusskraadid, korraks kukkus -12 peale. Kasvuhoones oli varsseller endiselt roheline. Esimene ja viimane sügistorm suuremat korda ei saatnud, kui ehk kokku kägardatud musumaja konstruktsioon välja arvata.

Kui mujalt tuli lumeuudiseid, siis meile jõudis selle talve esimene paksem lumekiht jõululaupäeva õhtul ja 1.jaanuariks 2015 oli see juba sulanud. Teisel detsembri nädalal osalesin aednike sõpruskonna taimekonverentsil. Oli väga huvitav ja hariv pühapäev. Järgmine kord pabistan juba vähem ja ettekanne tuleb ka lihtsam ja terviklikum. Uus kogemus.

Kokkuvõtlikult: vaatamata kõikuvatele ilmaoludele oli hea aasta. Eriti hea aasta oli see okaspuudele, suurim juurdekasv ühel harilikul kuusel 50 cm! Hea aasta oli ka mägisibulatele. Olen rahul nende rajamistöödega, mida suvel  alustasin. Kivila rõõmustab silma isegi talvel.  Tõin aeda juurde hulgaliselt okaspuid ja rohevahetuse käigus sain palju toredaid püsikuid. Taimetabelist on ikka veel üht-teist puudu, nii jäävad täpsed numbrid esitamata. Suurusjärgud on umbes sellised: püsikuid u 550 taksonit, neist kõrrelisi kõigest 40, sibulilli ma ei arvesta, ilu- ja lehtpõõsaid suurusjärgus 100 ja lehtpuid teist sama palju, okaspuid 70 ringis. Võrreldes aastaga 2012 on muutused märgatavad ja aed hakkab juba aia moodi välja nägema. Aiakool sai ka nominaalajaga lõpetatud. Selline aasta.14 kommentaari:

 1. Väga tegus ja tubli aasta!

  VastaKustuta
 2. Oi kui hea ja teguderohke aasta Sul on olnud! Mulle meeldivad aasta kokkuvõtted.Sinu oma on eriti põhjalik,tuleb järgmiseks aastaks õppust võtta! Kogu aiaaasta ülevaade ühes kohas-see on siin kõrgeim klass.
  Kui sinu taksonite juurde jõudsin,siis oooo-ohhooooo,milline valik!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui tegemist oleks liikidega, siis oleks põhjust ahhetada, taksonid on väiksem teema :)

   Kustuta
 3. No ma ka kukkusin nende numbrite peale istuli! 40 kõrrelist! WOW. 2015. aasta märge - Tistou tuleb Sulle külla!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hah, ma loodan, et 10kond tänavu istutatud kõrrelist talvituvad ka :D
   Külla võib ikka tulla :)

   Kustuta
 4. issake kui head ajaloolased kõik on :) nii põhjalik ülevaade, et loe ja imesta :) ei minust saa kokkuvõtete tegijat ega midagi :( põrutan kohe täirga uude aga eks sul oli ka nii tihe ja tegus aasta, et on millest kirjutada :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sinu aasta oli hoopis tihedam :) ja sul on tabel valmis! Minu aiapäevik on näotult auklik. Järgmisel hooajal peab hoolikam olema :) Muhedik on minu suur eeskuju, vot tema kokkuvõtteid on huvitav lugeda.

   Kustuta
 5. Jah, loen ja kadestan seda energiat! Môtteisse tulevad vanaaegsed sônad, sotstöö kangelane, stahaanovlane jne. Muidugi selle kôige paremas môttes! Mäletsd ajaloost seda hullu mutti, kes samal ajal kui teised ühe ketrusmasinaga tööd tegi, pani umbes viiega. No vat mina olen see ühemutt, arva ära, kes... Jne Sa oled ikka hullult energiline, selline toimekus, müts maha ja sügav kummardus!

  VastaKustuta
 6. Ei saa ükski aedleja kokkuvõteteta. Hiljem on hea aastate lõikes võrrelda, millised ilmaolud taimedele meeldisid, millised mitte.
  Aitäh kiituse eest, aga ega Sinu ülevaade kehvem ole.
  Oled küll nagu sajajalgne ja tuhandekäeline need esimesed aastad olnud, aga ma lohutan, et nüüd hakkab juba rahulikumaks minema :)

  VastaKustuta
 7. Vägev aasta oli Sul! Loodan, et edaspidi pakatad samasugust energiat ja jõuad samuti palju. Soovin Su kõrrelistele parimat talvitumist ja ehk teed neist uhke postituse. Mäletan juba selle aasta postitustest neist ägedaid pilte.

  VastaKustuta
 8. Ikka väga vägev ja tegev aasta oli Sul ja aiaga on imet tehtud. Lase samas vaimus edasi!

  VastaKustuta
 9. nagu Sinul on Tammididammdiidaa! on minul vastu öelda vaid waudi-wau-wau!

  kummaline on see muidugi, et olles seal käinud ei mäleta ma ikka pooli asju. Tuleb korrata!

  aga kokkuvõte on Sul vägev! Ma ikka pean hakkama hoolsamaks. Seoses sellega meenub, et ma pole vist mitu kuud kirjaridu teinudki :/
  Nii tore ja tubli oled Sa tõesti! Jõudu ja jaksu edasi rahmeldada ja märkmeid teha.

  VastaKustuta
 10. Tegin Thela õhutusel aasta väljaprindi ja nüüd on jäänud köita. Päris mõnus sirvida. Aiakaust on endiselt vajalik ja võiks süstemaatilisem olla. Ei tea kas peaks suveks sekretäri palkama :D
  Blogi on siiani pigem üks õhkamise ja suhtlemise koht.

  Neile, aga kes meie blogisid lugemas käivad soovitan aia logiraamatuga algust teha, leiate uusi sõpru ja saate oma kogemusi jagada. Tänud lugemast!

  VastaKustuta
 11. Ohh, kui põhjalik ülevaade nii vahvast ja sisutihedast aastast! Mina oma viletsa mäluga nägin kurja vaeva ka 2-nädalase pühadearuandega. Aastaaruannet parem ei üritagi teha.

  VastaKustuta