Lehed

laupäev, 31. jaanuar 2015

Lehtpuud- ja põõsad. Virgiinia lumepuu

Mõned rääkimata lood. Kuidagi on nii läinud, et eelmise aasta postitustes laiutavad püsikud. Minu suurem huvi aga kuulub hoopis puudele ja põõsastele. Nii nagu Universumil on kombeks - kui hakkad küsimusi esitama, siis tulevad ka vastused ja kui juba tulevad, siis mitmest allikast korraga. :)

virgiinia lumepuu 13.juuni 2014
Perekonda lumepuu (Chionanthus) kuulub u 150 liiki. Inglise keeles on lumepuud tuntud kui fringetrees. See taimeperekond on levinud peamiselt troopikas ja subtroopikas, kuid kolm liiki on kasvavad ka parasvöötmes : Chionanthus retusus Aasia idaosas ja Chionanthus virginicus (virgiinia lumepuu) ja Chionanthus henryae Põhja-Ammerika idaosas. Need nimetet kolm liiki on erinevalt selle taimeperekonna teistest liikidest heitlehised. C. retusus (Z 6-10) ja C virginicus (Z 4-10) erinevad teineteisest väliselt vähe. C retususel on õisikud lühemad, aga taim ise kasvab paremates kasvutoludes väikeseks puukeseks, samal ajal kui C virginicus on tavaliselt mitmetüveline põõsas.
Lumepuu eelistab päikselist, parasniisket kasvukohta, huumusrikast neutraalset või kergelt happelist mulda.
:) Lisamärkus aiakooli tudengitele, kes II kursusel taimetabeleid teevad. Virgiinia lumepuu laiuseks kuni 3m, kõrguseks meie oludes 3m , kodumaal 3,5-8m.(Timber Press, 2011)*

Sattusin hiljaaegu lugema üht venekeelset artiklit ajakirjast "Tsevtotšnõi klub", milles Andrei Miljajev kirjeldab oma kogemusi. A M kasvatab virgiinia lumepuid Voroneži oblastis. Loe ka Rein Sander "lumepuu võiks olla iga aia ehe"

virgiinia lumepuu 25.mai 2014
Lumepuu pungad puhkevad suhteliselt hilja - tavaliselt mai teises pooles.

Väidetavalt hakkab v. lumepuu õitsema neljandal kasvuaastal, kuid jahedamate suvede puhul võib see aeg pikeneda aasta või kahe võrra. Aastane juurdekasv on 10-20 cm. Õigeaegse väetamisega sai A M aastaseks juurdekasvuks 40-50 cm, (millega väetati pole kahjuks öeldud). Väidetavalt on lumepuud ka üsna kahjurite vabad.
Paljundamine on keerulisevõitu. Lumepuu on kahekojaline taim, sestap vajab viljumiseks nii emas- kui isastaime. Emastaimedel moodustuvad mustjassinised viljad, mis meenutavad miniatuurseid "oliive". Seemnekülvist tärkamine toimub teisel või kolmandal aastal. Seemikud arenevad esimestel aastatel aeglaselt ja nende ellujäämise protsent on väga väike.
Ameeriklased paljundavad lumepuud külviga, sorte pookimisega. Euroopas eelistatakse pookimisalusena õissaart (Fraxinus ornus). Andrei Miljajev ütleb, et õissaar pole eriti talvekindel, võib külmakahjustusi saada isegi Lõuna-Ukrainas, sestap sellised istikud kestavad vaid esimese külma talveni.

30.05.2014

Põnev katsetus: Miljukov proovis pookida harilikule ligustrile (Ligustrum vulgare). Pookimine õnnestus, aga järgmisel aastal tuli taim välja kaevata ja istutada sügavamale, et pookekoht jääks 10-20 cm sügavusele. Kahe-kolme aasta pärast toimus pookealuse eraldumine ehk äratõukamine, kuid selleks ajaks jõudis lumepuu endale juured moodustada. Nagu ka aednik seda ise kommenteeris, et see on aeganõudev ja mitte just kõige lihtsam ettevõtmine, aga millal see aednikke enne takistanud on.

13.06.2014
01.10.2014
Siin ta mul ongi 1.oktoobril. Juurdekasvu varre toon on pigem punakas. See ei jõudnud kahjuks täielikult puituda. Kevadel näeme :) Nüüd oleks emastaime ka vaja.


Artikkel ilmus ajakirjas "Tsevtotšnõi klub" 12/2009.
Lühiinfo: "Trees and Shrubs. A gardener`s encyclopedia" Timber Press, 2011
6 kommentaari:

 1. Olen ka lumepuule mõtlema hakanud, nüüd tundub, et peab mõtlemisest kaugemale minema :) vahel on torkimist vaja, et otsustada

  VastaKustuta
 2. Kahju, et mina oma lumepuu pungumist ega õitsemist ei näinud, sain ta alles augustis.

  VastaKustuta
 3. Lumepuu on mul kindlalt ostunimekirjas. Oli ka sel aastal, aga kuna mahaistutamiseks oli liiga kuum ja kuiv, sai Muhedik minu oma endale ;). Ilus ligi pooleteisemeetrine eksemplar oli

  VastaKustuta
 4. Tänud tutvustamast! Näib kena tegelane olevat! :)

  VastaKustuta
 5. Mõne aasta pärast on ehk juba meie aedades nö tavaline, aga jääb ikkagi eriliseks :)

  VastaKustuta
 6. tänud sulle Tsiil põhjaliku lumepuu tutvustamise eest! Jah, ma nägin sinu põõsakest küll...aga siis tundus see liiga eksootiline! Nüüd veidi enam lugedes tundub, et on täitsa katsetamist väärt! :)

  VastaKustuta