Lehed

neljapäev, 22. jaanuar 2015

ilmaprognoosidest

2014 24.jaanuar
 Nuhtlusvõrgustikest* käis läbi, et meil on kohe kevad ukse ees.
Mul ei oleks ka midagi selle vastu, kui see tõele vastaks, aga seda ma tõepoolest ei usu. Kui eelmisel aastal talv jäi osaliselt taevasse, siis sellest aastast on veel jaanuari ots ja veebruar ja märts ja niipalju talve sinna taevasse ka ei mahu.  Nii et kui keegi mulle kevadet lubab, siis lähen veidi turri - milleks mind narrida. Taimedele oleks ka vaja suts teist ilma.
 
Kui ilmaprognoosid lähevad üle võlli, siis enda rahustuseks olen külastanud Marko Kaasiku kodulehekülge ja lugenud tema ilmaprognoosi. Ma olen selle vahetu infoga rahul, sest siin ei toimeta ükski ajakirjanik, mitte et mul midagi ajakirjanike vastu oleks :D, neil oma töö teha, aga siin ei esine tundelisi hüüatusi, et talv on läbi jne jne. Lihtsalt viie kuu prognoos. 
Tegin häbematu kopeerimise ja tõstsin tabeli teise tulba postitusse, hea järge pidada.

"Kommentaar. Vahelduva pehme ja külma ilmaga november oli lõppkokkuvõttes üle kraadi paljuaastasest keskmisest soojem ja üle kahe korra kuivem, kuid tavalisest pilvisem. Uus prognoos näitab jätkuvat pehmet talve ja kaunis tavalist kevadet." (M.K. kodulehelt)
jaanuar
Läänetsüklonite aktiivne tegevus meie läheduses jätkub. Ilm on tavalisest pehmem, Lääne-Eestis valitsevad nulkraadi lähedased ilmad, sajab peamiselt lörtsi ja vahel vihma. Ida-Eestis on ilm valdavalt külmakraadides ja lumine, kuid vaheldumisi sagedaste sulailmadega. Kõrgustikel võib tekkida päris paks lumikate, sest sajab tavalisest rohkem

veebruar 
Madalõhkkondade surve väheneb võrreldes jaanuariga, kuid ilmad jäävad vahelduvaks. Ootame tavalisest natuke soojemat veebruari, sajab normi piires.
märts
Euroopas on madalrõhkkondade mõju veidi tugevam, kui tavaliselt varakevadel, kuid Põhja-Euroopas on olukord paljuaastasele keskmisele küllaltki lähedane. Ootame üsna tavalist märtsi.

aprill
Praegustel andmetel peaks aprill tulema üsna tavapärase õhurõhu, õhusooja ja sademetega.

mai
Põhja-Euroopas on õhurõhk tavalisest kõrgem. See võib tähendada küllaltki ilusat ilma, kuid ka öökülmi, mis viivad keskmise temperatuuri veidi alla normi. Sajab tavapäraselt.

juuni

Praegused prognoosid näitavad jätkuvalt kõrget õhurõhku põhjas ja kirdes, kuid läänest lähenevad madalrõhkkonnad võivad veidi üle keskmise vihma tuua. Sooja ootame normi piires. Eelmiseks suveks ennustasid ameeriklased meile enneolematult kuuma suve. Kuumalaine tuli küll, aga õnneks mitte enneolematu ja õnneks mitte terveks suveks. Lisan siia lingi ameeriklaste värske talveennustusega Põhjamaadele.

* vt tänast Maalehte, nuhtlusvõrgustik on sealt laenatud sõna. 

4 kommentaari:

 1. Eks see ilmaennustamine üks vastuoluline ja tänamatu töö ole.
  Aga minu kõhutunne ütleb, et saame veel päris ilusat talve näha.
  See oleks nii inimestele (kes kohe rabelema ei tõtta) kui taimedele (kes oma une ikka täis jõuaksid magada) hea

  VastaKustuta
 2. nii armas prognoos, nii tavaline ilm tekitab turvatunde ja säilib lootus, et ei peagi püsivalt Lapimaale kolima :D

  VastaKustuta
 3. Maheda algusega talvedel on oma väike reegel sees. Kui dets., jaan. on soojad, siis veebruaris viskab tavaliselt alati külma (eelmine talv oli haruldane erand) ja mitte vähe. Ning kui siis veebruarikülmadest äravintsutatud kevadeootajad saabuva märtsi (kui juba paistva kevade) üle rõõmustavad, siis pole asi sugugi nii roosiline - ka märtsis on olnud kolmenädalasi pakaseperioode. Üks on aga enamasti kindel - lumi sulab aprilli alguses ja krookused lähevad õitsele 5-10 aprill (tavalise kevade korral). Eelmise ebatavaliselt sooja talve tõttu õitsesid krookused juba märtsis nii, et vähe polnud.

  VastaKustuta
 4. Ma ootan pehmet talve, selline nagu täna, on hea. Lund vist ei oota eriti, sest juhul kui ta tuleb, peaks maratonile minema, aga pole ju üldse treenida saanud. Venelased ja norrakad ennustavad ka veebruarile suhteliselt pehmet algust. Vahele ka sula.

  VastaKustuta