mägitähk

 Aedniku lemmikud. Kivila.
Paksulehelised. Tänavune suvi sobis neile o i v a l i s e l t. Palju õitsejaid ja sestap ka lahkujaid. Jälgisin neid suure huviga.
Tartu Botaanikaaia püsikupäevalt tulin koju mägitähikuga.
 Orostachys japonica , kuulub paksuleheliste (Crassulaceae) perekonda. Kasvab erinevate allikate andmetel  Põhja Hiina, Jaapani, Korea mägisel pinnal. Kasvukoht poolvari või täispäike. Kasvupinnasena eelistab kergeid vettläbilaskvaid liivaseid või liivsavi muldasid. Õitseaeg septembrist oktoobrini. Kõrguseks märgitud 10 cm. Minu kivilas saavutas õisiku kõrguse 36 cm. (kas sukulentidel on õisik?)
Cotyledon japonica (basionym), Sedum erubescens var. japonicum - See more at: http://www.worldofsucculents.com/orostachys-japonica-rock-pine/#sthash.uJ7MpGpu.dpuf
Cotyledon japonica (basionym), Sedum erubescens var. japonicum - See more at: http://www.worldofsucculents.com/orostachys-japonica-rock-pine/#sthash.uJ7MpGpu.dpuf
Cotyledon japonica (basionym), Sedum erubescens var. japonicum - See more at: http://www.worldofsucculents.com/orostachys-japonica-rock-pine/#sthash.uJ7MpGpu.dpufinglise keeles tuntud ka kui Rock pine (kivimänd?). Kuulub paksuleheliste C
Crassulace
Päris alguses peaks Orostachys japonica välja nägema nii nagu ma teda botaanikaaias septembris nägin juuni
juuni 
juuli
august

september
 september
Mind hakkas huvitama lähivaade


September. Õied veel nupus. Tipuosa


Oktoober. Õitsemine jaotus mitme nädala vahel ja ikka järgemööda alt üles. 


Oktoobris pööras mägitähk end hoopis paremale, just pärast esimesi miinusöid. Nagu varasemates postitustes ka kirjutet, kivilasse jõuavad miinused hiljem.

Siin pildil on pöördumine selgemalt näha. Väga huvitav :)

Targemate soovitusel võtsin selle mägitähiku üles, et seemneid koguda. (püsivad miinuskraadid tundusid väga tõenäolised). Tegin ka ühe väikese eksperimendi. Kuidas see edeneb, sellest edaspidi. Igatahes pakkus selle taime sirgumine õitsemiseni mulle palju toredaid hetki ja üllatusi.

Lähivõtted


Talvitumine seisab ees veel mõnel mägitähikul. Sel sügisel liikus kaubandusvõrgus liik Orostachys iwarenge. Mul oli seda liiki üks väike näpuotsa täis juba kivide vahele istutatud. Ei suutnud aga poes vastu panna. Väiksematel on ilmselt rohkem väljavaateid.Orostachys iwarenge
Mägitähke on kivilas lisaks neile kahele veel kolm, aga need on nii väikesed, et pildistamine kipub uduseks minema
Orostachys spinosa
Orostachys spinosa `Green Form`, Orostachys spinosa `Minuta`

Lõpetuseks mõned fotod Tartu Botaanikaaiast, teemaks ikka seesama mägitähk

Kommentaarid

 1. Minul ei elanud see Orostachys inwersa talve üle - künka otsas ei olnud tal liigvett, maa ka õige, aga kevadeks oli vaid hunnik löga! Nii kahju.
  Vaatasin su eelmise postituse pilte ja tekkis kohe kaks küsimust (ära jälle pahanda, palun, sest ma olen vist ainuke, kes mingeid märkusi julgeb teha, sest ma pole ju aaluja, kuigi paljusid teist tunnen). Nimelt, kas sa ei saaks oma korrastatava müüri juures neid vanaaegseid telliskive ära ksutada ja ei peaks neid sealt ära vedama? Vaata, viimases Helle ja Aini aed (Thela blogist pääseb sinna otse) on pildil üks jupp müüri, kus on nii paekivid kui ka need vanad tellised. Ja pole nagu paha? Või kuidas?
  Ja teiseks - sinu ilusad okaspuud kasvavad kenasti, aga kas sa ei karda, et veel suuremaks kasvades on seal juba mets ja sinu ilusatel püsikutel hakkab pime? Mul omal kurvad kogemused kahe okaspuuga, mis said ka tittedena istutatud, ja nüüd moodustavad nad olulise osa aiast, aga mul suur aed kah!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Helle kivimüüri olen imetlenud ja just seda kui hästi see aeda sulandunud on. Lohuaeda ja selle lähedusse puid istutades olen arvestanud sellega, et ühel hääl päeval tuleb püsikutele teine koht leida, just neile, kes varjus ei kasva. Minu suund ongi pigem puude ja põõsaste suunas. Lääneküljes, mida ma siin blogis nii väga näidanud polegi, saab tulevikus mind huvitavad püsikud okaspuudega kombineerida, seal on nende jaoks nii ruumi kui ka päikest. Kunagi, kui maja korda saab, siis nihkuvad ka mõned alad. Lohuaiast saab varjuaed. Musta männiga, mis kasvab suureks on mul eraldi plaan. Nii et ma olen sellele mõelnud. Eks vanus tuleb ju ka ja siis on puid põõsaid lihtsam hooldada kui lilleaeda :)

   Kustuta
  2. Kivimüür on u meetri kõrgune, pool on pinnases. Ma pole oma puhastamisega nii kaugele jõudnud, et ma aru saaksin, kus veel on maakivi, kus valatud, sestap ei taha ma ka müüri peale veel midagi lisada, sest siis peaksin ma pinnast tõstma. Telliseid on lihtsalt nii palju ja neid on veel pinnases ja neid on krundil. Lohuaiaga piirneva müüri puhul on lihtsam need kärutäied ära vedada, sest kui ma ka tahaksin midagi müüri juures teha, siis seda materjali on veel palju.

   Kivila okaspuu vormid on valitud kääbusvormidena, mõned neist võivad laiemaks minna, aga suurem osa neist ongi nn II-s osas, kus neil on selleks ruumi.
   Mägitähkide talvitumine ongi suur katsetus ja ilmselt talitan ma Katrini nõuaande kohaselt ja toon ühe osa O. i-st aknalauale. Väikesed vormid jäävad maha, kui nad ei talvitu, siis on kahju, aga proovima ikka peab :)

   Aga mis kõige tähtsam - märkusi võib ja peab tegema :) kas siis Aaluja või mitte, see ärgitab ju mõttetööle ja kui ka mõni idee kohe käiku ei lähe, siis tulevikus mine sa tea. Ma edenen ju iga hooajaga :) ja ei pea ka ju alati jalgratast leiutama.

   Kustuta
  3. Siis on kõik hästi, jõudu! maurus

   Kustuta
 2. Eelmise kommentaari kirjutas maurus

  VastaKustuta
 3. väga põnevad. Hoian pöialt, et nad talve üle elaks

  VastaKustuta
 4. mägitähk tuleb võtta terase jälgimise alla läbi su kogemuste, igavesti vahvad :) et minu katse omal ajal ebaõnnestus pole näitaja, talvesid pidas vastu kaks aga õitsema ei läinud ja oli nii pisike, et võis ka kevadise koristuse ajal lihtsalt lehtedega kaasa minna ja mitte talve pärast otsa saada, paljunegu need mis sul on tublisti :)

  VastaKustuta
 5. Vaatasin juba ühes varasemas postituses seda vahvat tegelast. Mõtlesin, et küsin, kellega tegu, aga nagu ikka läks meelest. Väga lahedad!

  VastaKustuta
 6. See mägitähk teeb suu küll vesiseks.
  !

  VastaKustuta
 7. Sinu toreda postituse peale läksin vaatasin oma nõelapadjakesed ka üle. Pole seal midagi head näha, sama kribud kui suvise ühistellimuse tulemusel siia saabusid: Orostachys spinosa roheline ja punane vorm. Vähemalt korra nähtud ja proovitud.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused