esmaspäev, 22. september 2014

septembri kolmas nädal. pool poolvarjust

Kätte on jõudnud see aeg, kus iga uus päev toob muudatusi. Vastupidiselt kevadele. Kes värvub, kes kuivab, kes külvab, kes õitseb ...

Septembri kolmandal nädalal jälgisin ilmateadet, et kas kingib või ei kingi? Kolm päeva? Oli heldemgi. Pühapäeva õhtuks olin ma täiesti ära istutatud, üleniidetud ja ülerohitud ja vihmaks valmis.

Väga töine nädal oli. Nädalavahetusel testisin KSJ-i murukääre.  Kolmveerand tundi tööd, kolm tundi aku laadimist, aga muidu tõhusam kui tavaliste kääridega puid välja puhastada. Täiesti villivaba, pöidla võtab veidi kangeks.
Töö käiski nii, et niidumassinaga niitsin seni, kuni mootor kuumaks läks ja sülitamise asemel urisema hakkas. Sügisene hein on nagu silo ja kleepub põhja külge nagu kitt. Siis jätsin massina jahtuma ja lõksutasin puude ja põõsaste ümbert puhtaks. Niidumassin on eriti tundlikuks muutunud, suri välja ühe väga priske kärnkonna kohal. Kuna konn kippus kangekaelselt suure heina sisse, pidin ta ümber tõstma. Ei saa ju massinat hulluks ajada. :)
Pühapäeva õhtu oli hoopis teist nägu,  pilvisema loojanguga. Lühiajaliseks prognoosiks sobib loojangu jälgimine päris kenasti. Nii nagu loojub, nii ka tõuseb. Kui tuleb äkilisem rõhkkondade vahetus, siis annavad põlved teada.

Õhtuhämaruses pesu nöörilt korjates avastasin üllatusega, et kastet polegi. Nüüd see siis tuleb. Vihm ja tuul ja sügis.

Põõsalaboris hakkas pottide rivi juba kahanema, kui tekitasin mõned juurde. Huvitav ongi see, et olen nüüd juba kolm talve taimi pottides  talvitanud ja kadusid pole esinenud,  aga ikkagi tahaks hooaja istutustööd lõpetada nii, et mis maas, see maas. Maa peale jäävad need taimed, kellele ma pole õiget kohta veel leidnud. Inkubaator (kosumise peenar õunapuu all) on silmini täis tutsakaid ja titekaid. nt piisonipõõsas ja teised peened poisid.


Vahtrad värvuvad iga päevaga rohkem. Sinine habeõis sätib õitsema. On teine veidi hilinenud, aga ma vahetasin ta asukohta alles juunis, nii pole midagi imestada ka. Tema õitsemisaeg ongi septembri alguses.


Paraadpeenar on paras paabel, aga kuna siin kõik õitsevad, kes vähegi saavad, siis sellest edaspidi. Käsi sügeleb kivilast kirjutama, aga ikka veel ei saa, no pole valmis ja päris valmis tänavu ei saagi.

Poolvarjutaimed on augustivihmade läbi lõpuks ometi kosunud ja kuigi mõned neist on juba perforeeritud, siis pildile pääsevad ikka. Tagatalu taimetõstmise talgutelt naasesin koju kahe pisiputke taimekesega. Üks neist kosus kiiremini ja hakkas õitsema.


Väike alles. Päriskodus, varjulises aiasopis oli ta päris kõrge ja äärmiselt kaunis. Epimeediumid on alles suvevärvides. Varvasadiantum ka.Siin nad kõik kasvavadki. Üsna tihedalt asustatud. Tühjemas otsas on osad taimed mulla sees peidus.
Sel suvel olen kokku aeda toonud hulgaliselt õrnukesi. Otsinud neile soojemat ja varjulisemat kohta. Tarnasid. Nii ja naasuguseid, õnneks vastupidavamaid ka. Kõrrelisi võiks rohkem olla. Lepik kasvab ja tänavu peaks ida- ja põhjatuuled juba pihustatud olema. Läänetuuled siia ei ulatu.


Carex brunnea `Variegata` on istutatud kahte kohta, poolvarju ja kivilasse. Seitsmenda tsooni kõrreline, põhiolemuselt igihaljas. Ketserlik katsetus. Pisut niiskemasse kohta istutasin jaapani tarnad. Järvseljal on nad vastu pidanud ehk talvituvad minul ka. Kasvukoht on niiskem. Tiigi kaldale ma neid ei pannud, seal on kõik nii suuremõõduline, et nad näeksid ikka üsna veidrad välja. Pealegi paistaks märtsipäike nad seal rootsuks ära.
Veel mõned kõrrelised peitsin tirellidesse ära. Imperata cylindrica `Red Baron` on kahe istutuskoha vahel jagatud. Liigvett siia ei teki, võiks ju sobida?Täna sadas hoovihma ja mitte palju. Korraks oli ka väike selginemine. Sain kivilas ilma vihmariieteta tunnikese askeldada. Märja kivila rohimine nõuab teps suuremat kannatlikkust, aga mõjub hästi. Ilusam saab ka. Mõnusat sügise algust!

4 kommentaari:

 1. vahel kohe peab proovima, ketser siis või mitte :D kõrrelised on võrratud, õnneks hakkab uusi liike- sorte tulema, vahepeal oli küll kuidagi kurvalt tühi turg :( ja värve tuleb ja mõnusat sügise algust sullegi :D

  VastaKustuta
 2. Hea ikka, et meil Eestis neid aastaaegu nii rikkalikult on - igaühel oma väikesed imed ja väärtused. Sügis polekunagi mu lemmikute hulka kuulunud aga ma ei eita, et tal on oma võlu ja need värvid....

  VastaKustuta
 3. Tore kui nüüd ka värve tulema hakkab. Muidu paistis, et see lõputu suvi kuivatab kõik lehed vaid pruuniks ja värvid jäävadki olemata. Kõrreliste osas ootan kindlasti põnevusega jätkupostitusi, et kuidas talvel ja kevadel ja ...

  VastaKustuta
 4. Sügis on võrratu, rahmeldamine hakkab lõppema, jääb aega vaatlemiseks ja mõtlemiseks.Konnad lubavad veel pikka sooja aega.
  Uued kõrrelised on huvitavad ja ilusad. Tõepoolest tore, et neid uusi on järjest-järjest lisandumas

  VastaKustuta