nohistab istutada ja on rahul

Ma olen lõpuks ometi ilmaga rahul. Vihmata pole küll ükski päev jäänud, aga kuidagi ikka nii, et hakkan niitmisega järje peale saama. (peaaegu). Kui kuumalaine otsa sai, lõppes ka minu puhkus ja nii tuleb tööd ja toimetamised tundidesse ära mahutada. Prioriteedid paika panna. Kõnnin puude hunnikust tuimalt mööda, sest hetkel pole selleks aega. Eks ma laon riitasid hiljem.

Augusti taevas pakub viimasel ajal nii kauneid vaateid, et tahaks oma eelmise aasta märkmeid vaadata, kas siis oli ka kõik nii ilus. Vikerkaared ja loojangud. Kahju ainult, et valge aeg kahaneb.

Aias on siis lisaks teine õitsemine ja oo, milline suviumbrohu külv. Mul on veel palju lagedat, kus saab rehaga toimetada ja kogu jama juba eos lämmatada. Teen ümberistutusi ja selleks on küll sobiv aeg.
Lohuaia soojem külg tahab hõrendamist, et mõned uued tulijad saaks sooja koha. Tõmmu kurereha ja astilbe ja penstemon peavad koomale võtma.

Istutasin tiigikünkale ümber siberi iirised, ma loodan, et järgmisel aastal on seal sinine voog. Nad olid saunaväljal juba sellised mõõtmed võtnud, et neile jäi kitsaks. Kõik ei ole veel kolitud. Esiplaanil on Salix udaensis `Sekka`. (Tagatalu mõjud).


See saab ilus olema. Kivila II osa on lõpetamisel, saunamäge ei tunne varsti ära. Oluline on see, kuidas okkalised tänavu talvituvad vüi siis pigem kuidas nad uue kevade üle elavad.

Saunaväljalt "viskan " veel mõned helmikpöörised välja ja see on ka esimene kord, kus nad end külvanud on. veel ühe isekülvi on andnud ka karukell, selle üle on mul eriti hea meel.

Lõpuks sain paika ka lohuaia nõlva otsa, kus on "igav liiv ja tühi väli". No ei sobinud sinna ei see ega teine, aga nüüd on seal kõrrelised ja mulle meeldib! Pinnas minu aias on  ikka väga huvitav, on savi ja on liiva ja on mullakiht, mida olen ise ka jõudumööda kasvatanud. Seda viletsat turvast saab ka tasapisi pinnasesse segada, töötab küll. Liiva sisse pole küll mõtet.
Miscanthus sinensis hakkab ka õitsema, see on juba teine õite aasta, olen väga rahul. Mühab seal lohuaias.
Uhke. Muhediku kingitus :) peabki mühama.


Vaatamata hullule mutile kasvab kõik uue pätsirea taga kenasti. Panin sinna lõksud üles, aga siiani pole õnnestunud ühtegi kinni püüda.  Kõreliilia õitseb. Varjutaimedest oleks vaja eraldi ülestähendusi teha.


Müüripealne on veidi kehvemas seisus, pean amuuri toominga tüve puhtaks tegema, aga kuna mul plaan võsud otsapidi maasse torgata, siis valin paremat aega, et oleksin seda tehes siin ja praegu, sest veidi väge lisada ei tee paha ju.

Kui täna sain põllu niidetud, oli hea tunne küll. Kõik muutub selgepiirilisemaks ja puude ilu tuleb välja.

See oli siis eile ...

Täna oli nii hea ilm, et oleks võinud teisik abiks olla. Istutasin ja korrastasin ja koristasin sauna tagant nodi ära, nt kolm ust. Uksed on ilusad, aga veidi räsitud. Suurtest laiadest laudadest. Need saavad kasutatud. Kus, ma veel ei tea, aga nad on seda väärt. Veidi rasked ka, jäid KSJ-i ootama, ei hakanud end katkestama. Paraadpeenrasse pole ikka veel jõudnud nagu ka mõnesse teise aia ossa, aga oleks vaja. Istutasin lohuaeda ,Rheum palmatumi ainuke taim, mis külvist järel on, teised taimetited jagasin kõik ära. :) Kasvas mul titepeenras, nüüd sai paika. Veidi kortsu tõmbus.
Madistasin niidumaasinaga müüripeal ja kohe sai vaade kabedam. Siin oleks vaja üks tellise-saare hunnik likvideerida, aga seda paregu ei jõua. Pole nii oluline.
Valikulisest nägemisest. Hommikul puhastasin tiiki vetikatest ja ei märganud sealjuures, et vesiroos õitseb! Uskumatu! Lõuna ajal kui kastmiseks vett võtsin, vaatan, et ohhoo, midagi valget paistab. Vesiroosiga oli ju selline lugu, et kõik see vihmase ja külma talve ulpis ja/või jäätus tiigis. Kevadel rõõmustasin, et tal hing sees, aga õitsemist küll ei lootnud. Taust on küll kole, (vetikat on liiga palju), aga õis on armas.

Jõudsin nii palju ära teha ja vahepeal jalgu ka kõlgutada. Märkasin kase otsas miskit kullilist, ma oletan, et hiireviu, lahkus üle lepiku paremale ära. Sellest on kahju, oleks võinud põllult mõne närilise noppida.
Suvelillede temaatiline postitus jääb talveks, aga ühte staari tahaks näidata küll, aga nime ei leia kohe üles. Talikülv :)
Alles hakkab õitsema. On see alles värvikombinatsioon. Esimest korda nägin teda Räpina aiakooli suvelillepeenras. Otsustasin, et kunagi õitseb minu aias ka. Nii ongi. Tasus mässamist :)

Päeva lõpetasin kivilas. Nüüd on tõesti jäänud vaid viimistlemine ja võib istutama hakata. Paar suurt mürakat ehk peaks lisama. Kui KSJ Hiiumaalt tagasi jõuab, siis vaatame üle.

Õhtuvalgus aias on imeline. Läänekülge täna ei jõudnuki. Homme ka päev. Pühapäev :)Kommentaarid

 1. läheb aina ilusamaks ja ilusamaks ja mis peamine, et sa ise ka rahul oled :D ilmad on päris head juba tõesti, mõnus mässata :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mõned kohad on jah juba päris head ja hakkan oma kahtlustest ka üle saama. Kusagilt lapsepõlvest on see külge jäänud, et kõik peab ideaalselt tehtud (sooritatud) olema :) Võeh

   Kustuta
 2. Sa ütlesid, et helmikpöörised tegid isekülvi, mina leidsin eile sireli alt massiliselt sirelipoegi miniatuursete lehtedega. Varem pole sellist nalju küll olnud. Kahju, et pole mingi imesirel vaid täitsa tavaline.Eks need kevadised püsivihmad...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. On jah veidi teistmoodi aasta. Huvitav.

   Kustuta
 3. Küll mulle meeldib see looklev pätsidega ääristatud tee ja taimekooslused seal kõrval.
  Niiviisi tasapisi omaette nohistades jõuabki kaugele:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kogu mu lohuaed on Tartu botaanikaaia mõjud. Oli ikka väärt praktikakoht küll :)

   Kustuta
 4. nii vahva on lugeda/kuulda su toimetamisi ... hüper-super tempokalt minu vaatenurgast sul kõik ikka areneb ... lausa igapäevaga aina kaunimaks ja kaunimaks!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Anonüümne24 august, 2014

   See ilus punane suvik võiks olla Hurmeline tähtpea ( Scabiosa atropurpurea), ehk on "Cherry".
   Arvab maurus

   Kustuta
  2. Hurmeline tähtpea ongi. Väga kaunis tegelane.

   Kustuta
 5. Augustitaevas on alati nii ilus, ma eile lõuna poolt koju sõites aina imetlesin.Turbaaed on ka väga ilus.

  VastaKustuta
 6. Ma vaatasin, et mis jõgi sul sealt pätside kõrval voolab! Väga huvitav lahendus, need kõrged kõrrelisepuhmad "jõe teisel kaldal". Kui äsjaladustatud pätse näitasid, siis oli teisel pool teerada tühi ja paljas.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. :) jah, ma ju teadsin, et seal hakkab voogama :)

   Kustuta
 7. Need kõrrelistega kooslused on mõnusad!
  Minu parimat isekülvi annab kask! Terve nädalavahetuse nuputasin, mis k...di umbrohtu nüüd niiviisi kõik kohad täis löönud on. Aga välja mõtlesin - kask va tegelane. Umbes kuu tagasi oli ju õhk seemnetest paks, nüüd siis kõik idanevad rõõmsasti.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul pole kasekülv õnneks veel ilmutanud, küll aga külvas ennast remmelgas ja igale poole, kuhu tuul ulatus ning tammekülv on ka täiesti üle mõistuse, küll kivilas, küll lohuaias.

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused