kivila katus või lihtsalt servake


Plaan on hea ja lõpuks saab teostatud ka, aga asja käigus tekib kogu aeg soov nõu pidada, arutada, ma ei tea mida kõike veel. Nii ma siis peangi aru. Iseendaga põhiliselt ja KSJ-ga ja mõne lapsega, kellel on aega mu monoloogi kuulata.
Vahepeal pildistan iga nurga alt ja käin arvutis vaatamas, et mis täpselt mind häirib ja mis mulle meeldib.

kivila hari
 Vahelduseks on päris hea tasapinnaliselt kive panna, siin saaks graniidisõelmeid kasutada, vihm ei uha ära. Kas ja kui palju, otsustan hiljem.


Väikeste kividega on ikka kehvem tulemus, see kipub suures plaanis väga eklektiline välja nägema. Laivis on mõnevõrra parem. Plaan on siis ühendada kivila saunamäega, kasutades lubjakivi. See on hea selleks, et kivila ei jääks õhku ja eraldi ning  männid tuleks rohkem nähtavale. Kujunduskaanonite järgi ei ole hea toon kasutada erinevaid kive, aga kuna "katus" ehk saunamägi ja kivila ongi veidi erinevad, siis mind see ei häiri, põhiline, et kallakul on omad kivid ja katusel omad. oluline on, et taimedele sobiks.

 Siin pildil on siis näha Pinus nigra `Nana`ja paremale jääv külg on veel töös, vasak tahab viimistlemist.

Väike optiline pete ka, vaher kasvab männist :) Tagaplaanil on saunavälja kreisipeenar.(Zuumimisel on omad head ja vead). `Nana`on nagu tort :)

Istutasin kokku pisikellukad. Äärmiselt tänuväärne taim ja tema teine õitsemine.

Looga kivi. Kui me KSJ-ga vahtrakändu välja juurisime, tuli maa seest suur kivi. Vedeles aastakese lohuaias ja figureeris iga foto peal, kuni mul sai sellest villand. Teisaldamise käigus murenes kivi kolmeks kihiks ja üks neist on pandud paika nii, et Pinus sylvestris `Doone Walley` oleks rohkem nähtav.Kuna kõik oli nii kuiv, et tolmas, võtsin vee appi. Mõtlesin igatsusega oma kivitöö tiimikaaslasele, mul oli kooliajal temaga väga hea klapp, kahekesi oleks sellist tööd mõnusam teha. Siinkohal tervitused Saaremaale :) Kivi ladumine on selline töö, et mõtted lähevad ikka varasematele kogemustele :)

Üleeile istutasin tubli koguse veega jaapani männi `Shirobana`. Algselt plaanisin ta kivila paremasse serva, aga pärast esimest katsetust nägi ta seal hiiglaslik välja ja kuigi tema kasvuks on lubatud meeter korda meeter, siis tundus kordades parem kivila serv. Küllap jätkub muid okaspuid kivilasse ka. Üleval on rohkem valgust ka. See on veel pooleli. Kuna `Nana`on veidi kõrgemal ja maastiku iseärasused mängivad ka oma osa, kippus esimese hooga väga koera kalmuks kätte. Ma töötan veel selle kallal. Ilus saab see olema alles siis, kui kõik on kokku viidud. Kive saab ka juurde.


Tegin mõned ümberistutused. Ümberpanemisele läks karvane ville ja veel üht teist. Maha sai istutatud halli männi vorm. Pärast kastmist oli kõik nii roheline ja sinine, et tahtnuks seal püherdada :D


Võimalik, et kogemuste lisandudes vaatan seda kunagi õõvastusega, aga kahtlemata on kivila üks lahedamaid projekte, mis ma ette võtnud olen.

P S temperatuur langes u kella 4 paiku, kui läks üle suurem äikesepilv. Vihma tuli mõni piisk. Kastsin pärnad ja heki ja tänavused okaspuud.  Milline kergendus, kui kraadiklaas näitab +24 varjus.

teadagi
... järgneb


Kommentaarid

 1. Kui seda erinevate kivide kujunduskaanoni juttu koolis räägiti, siis on küll see järjekordne tõestus sellest, et Räpina õppejõud on oma teadmiste ja arusaamadega kuskile nõukaaega kinni jäänud. Liigagi palju on selles veenduda tulnud ja see on üks põhjus, miks ma Eestis antavast aiandusharidusest mitte midagi ei arva...
  Läänemaal on maakivi ja paekivi ehituses koos kasutatud sajandeid. Muust maailmast ei hakka rääkimagi.

  VastaKustuta
 2. Küllap see on minu kiiks, aiakoolile ma ei viitakski :) Lihtsalt, kui enamus kive on pigem väikesed, siis kokku segades läheb asi veel eklektilisemaks. Aga nagu ma ütlesin, ma alles õpijärgus.

  VastaKustuta
 3. Ma pakun, et võiks püüda just sobitada kokku erineva suurusega ja kujuga kivisid vaheldumisi. Ja mõni võiks ulatuda kõrgemale jne. Muidu tuleb väga ühtlane jaitza kammennaja daroga. :-)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. jkd tuleb tuttav ette :) jah, ma nii päästangi. Milline mõnud oleks suurte lahmakatega toimetada.

   Kustuta
 4. Minule, kes ma aianduse alal olen absoluutne võhik, tundub kõik mis sa teed super. Mõtelda vaid missugune see kõik valmiskujul ja mõningate aastate pärast väljanäha võib! Ja nende pisikeste alpitaimede hulk, mida sinna veel istutada saab. Mulle väga meeldivad pisikesed taimed, eks sellepärast ka minu orhideed on enamus kribud. Kive peaks vist aastatega järjest vähem näha jääma, sest taimed ju natuke ikka kasvavad ka. Kas sul pinnas on loomulikult nii punane, või on see mingi liivane segu? Igatahes jään suure huviga järgmist kirjutist ootama ning soovin sulle edu ja fantaasialendu!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sinu kasvatatavate taimede valiku põhjal ma sind algajate hulka küll ei arvaks :)

   Liiv ongi sellise tooniga, kuivades veidi heledam ja sügavamale kaevudes kuldsem. Üsna priske, s.t. naadi jaoks lahja, aga muudele sobib küll. nt üheaastastele umbrohtudele ja vaarikale. Oksapuudele lisan stardiks alati veidi paremat, siiani on kõik kohanenud.

   Kustuta
 5. Juba Sa jõudsidki (Y)
  Looduses põllumaal on ju ka lõunas lubja-ja raudkivi segamini, nii, et pole hullu midagi. Kus asi väga rahutuks läheb, kasuta madalaid padjandtaimi, need sobivad ju ka pontsakatega.
  Kivi vääristab okaspuid, eriti pisikesi, teada värk.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. jah, ei hakanud ootama, ilmad ka nii kuumad ja puhkus saab ka läbi, okaspuud vaja ju maha istutada. Seda tööd saab hommikuti teha.

   Need kivid, mis mul maa seest tulevad on tõepoolest läbisegi. Võiks rohkemgi tulla :)

   Kustuta
 6. ma pole ammu nii tegusat eite :D kohanud :D :D müts maha sinu tubliduse ja usinuse ees ja tegelikult on see aedniku enda asi, millised kivid ja taimed jms ta kokku miksib, mis kaanonid, kunst sünnib kaanoniväliselt, jätka samas vaimus :D

  VastaKustuta
 7. Anonüümne08 august, 2014

  Sobib küll maakivi pae(lubja) kiviga, mõlemad on ju ürglooduslikud! Teine asi, kui sa maakivide vahele silikaati paneksid, siis oleks jube. Praegu on lihtsalt ilus. Ise ladusin majaesise sillutise just maakivist ja lubjakivist, aga kasutasin nn. "sinist" lubjakivi, mida kaevandatakse sügavamatest kihtidest, ta on selline sinakama tooniga ja põhiline on tema suurem külmakindlus ja seega vastupidavus talvisele murenemisele.
  Jõudu oma vahvate tegemiste tarvis!
  Maurus

  VastaKustuta
 8. Ehh, ei ole sel miximisel häda midagi, nagu kõik eeskõnelejadki Sulle juba kinnitanud on. Ootan ka huviga, mis sest kõigest aja jooksul kujuneb. Tõotab väga võimas asi tulla.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused