Tsiili seosetu jutt kuuma juuli teemadel

Minu suvealguse kartused said teoks. Vihmapood pandi kinni kinni ja hakkas üks puhastamine päikese läbi. Ma arvasin, et +29 varjus ilma olulise tuuleta on piisavalt hull, aga võta näpust, mõnel pool on "sooja"näitajad veel hullemad. Ei tea, kas olla rõõmus selle üle, et mul on puhkus ja sisuliselt ei saa midagi teha või ... olla rõõmus, et ma pole tööl, sest siis ei jõuaks ma midagi teha.
Metsik juuli. Vihma on õnneks antud. Kõigepealt kord kahe nädala tagant, siis kaks korda nädalas.  Kord lausa õhtul ja öösel. Aia seis on uskumatu. Täna niitsin ja masinat tuli iga kahe rea tagant puhastada, sest muidu 1.kuumeneb üle ja 2. ei suuda end heinast läbi süüa. Põllul on õnneks seis hõredam. Kui meil oleks vihmane suvi, siis mul oleks hein põlvini. See paneb mõtlema, et tiigiesine "muru"plats tahab drenaaži saada. Tiik saaks lisavee ja heinakasv ei oleks nii hull. Tiigikallas aga vajaks hädasti kindlustamist, sest pinnas vajub äärtest tiiki ja milline pinnas! Selline muld, et nutt tuleb peale, kasvaks või ise.
Ma olen sellest kuumusest nii stööritud, et otsustasin üles kirjutada, mis on sellise ilmastiku kasutegurid:
1.ma ei nurise enam tuule üle, sest ilma selleta oleks mul siin parmupesa ja õudne lõpp. Meil ikka puhub leebemaks.
(1 tuulist päeva oleks vaja, siis saaks parmuvabalt mõned alad massinaga üle käia)
2. ma olen õnnelik iga suure puu üle, mis aias varju annab ja eriti tänulik olen põõsalabori eest, kuhu saab paigutada potistatud taimed. (no ja sääski peaaegu ei ole)
3.Mul on hea meel, et sain oma okkalised kätte, sest ma ei taha mõeldagi müügiplatsile, mis on lageda taeva all, ei enda, taimede ega ka taimekasvataja seisukohast.
4. kuna ma ei saa kogu aeg askeldada, olen rohkem plaane pidanud ja korrastanud nii kodu, kui varjulisi soppe, kuhu tavailmaga ei ole aega ega motivatsiooni  nina pista.
5. ehk on hakatud ilmateadetes vihmast kui kasulikust ilmanähtusest rääkima. (viljakoristamine on erand, loomulikult). Noh, mitte nagu tavaliselt, et meil valitseb ilus, selge, soe päikesepaisteline ilm. (ma lähen alati turri, kõik ei ole ju turistid või umbes nii)
6. väga väga paljud toredad inimesed on siirdunud puhkama, sest tööd ei saa teha. Küll kahekesi, küll lastega, küll omapead. See on ju hea. Inimestel on äkki aega laialt käes.
7.murdsin maakeldrisse sisse. Selles mõttes, et koristasin sissepääsu ja arutasin asja KSJ-ga. Seal on mõnusalt jahe!
8.üleeilne vihm pani korea forsüütia uusi kasve kasvatama
9. nii tore, et kivila valmis sain, praeguste ilamoludega ma seda ei suudaks või kui siis kell 6 hommikul
10. ärkan vara, puhkuse mõistes vara - kell 6 või 7 ja 9 on juba nagu pool päeva selja taga :D
nojah ja ma võiksin tegelikult vaibad ära pesta ja tugitooli, see oleks kohe kuiv.
hm, seentega on vist küll kehvasti, nende söögiseentega. On alles hull suvi.

No ja siis see linnukülv. ma pole elu sees nii ilusat päevalille näinud! Eile oli ta selline

tänaHomme lähen mõõdan harilike kuuskede juurdekasvu ära. Üks kuusk, mille ma lepiku servast ümber istutasin, on nii ilusaks muutunud, et jäin  lausa vaatama. Harilikud lepad on kõik pruuniks söödud. Tammelehine ja lõhislehine on puutumata, need said koos siberlastega pritsitud.
Üks kentsakas lugu on suvelilledega. Nimelt kasvatan ma neid tänavu varjus. Juunist juba, sest siis sadas nii palju, et nad kippusid ära kolletama, nüüd sellepärast, et nad ära ei põleks. Ja kasvuhoone on kenasti kattelooriga kaetud. Kurki tuleb mühinal ja ma peaks kasve kärpima hakkama, muidu voolab kasvuhoonest välja. Tomatitel nii hästi ei lähe, liiga kuum. `Terma`annab vapralt punaseid tomateid, teised on kuumast poolkoomas. Õues andsid arbuusitaimed otsad, suvikõrvits kasvatab vilju. Basiilik mühab kurkidega võidu.


Kui arvesse võtta, et ega tali taeva jää, sademete mõttes, siis on oodata lumist talve või? Või sadas juunis aastanormi maha?  
Mis ma juulis tegin kirjutan siis, kui jahedamaks läheb.

Kommentaarid

 1. mina olen ka oma ilusaima päevlille linnukülvist saanud :D ja kuumaga harjub täitsa ära, mina töötan juba ka päikese käes :D eile tegin päeval ettevalmistusi ja pealelõunat istutasin, Muhedike istutsmeetod on ikka nii hea, et ...

  VastaKustuta
 2. Mina sellise kuumaga enam nii selgelt mõelda ei suuda, et kõik sedasi punktikaupa loogiliselt kirja panna.
  Ju see igasuvine lühem või pikem kuumalaine ongi selleks mõeldud, et aednik end segi ei rahmeldaks, vaid leiaks aega mõtlemiseks, vaatlemiseks, planeerimiseks ja siestaks. Kõik olulised tegemised aia ja enda hüveks.
  Jõudu Sulle!

  VastaKustuta
 3. Olen igati nõus Muhedikuga. See aeg on nautlemiseks. Aga selle peale mõtlesin mina ka just hiljuti, et huvitav, kas talvel upume jälle lumesse?

  VastaKustuta
 4. Ma mõtlesin täna hommikul ka Muhedikuga sarnaseid mõtteid. Et sellised kuumalained on meeldetuletuseks, et kogu aeg ei pea rassima, ehitama ja istutama. Millalgi peab lesima ja imetlema.

  VastaKustuta
 5. Toredad äratundmised sul. Ja rahuolu olukorraga, olgu see missugune tahes, annab ju ka kosutust. See ei tähenda ju mugavustsoonis mandumist. Tore su toimetamistest lugeda :)

  VastaKustuta
 6. Huvitav, et mul ei olegi tänavu mitte ühtegi päevalille tärganud...
  Jah, mina olen ka kohe niiiiiiiiiiiiiii laisk viimasel ajal olnud. No töö ka hetkel lausa tapab - meeletu koormus+palavus võtab täiesti tühjaks õhtuks.

  VastaKustuta
 7. Huvitav, kuidas sul see arbuus otsad sai anda? Arbuusile ju just sellised kuumad ilmad peaks meeldima, või ei? Aga metsik juuli on jah, ja siin minu kandis on ikka väga kuiv. Täna saime natuke vihma üle... no ütleme, kahe nädala. Sooja pea kogu aeg suts kolmekümne ümber.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. arbuusi istutasin suvikõrvitsa kõrvale juunikülmade ajal, siis sai ta tohutul hulgal vihmavett ja siis kuumust, see oli rohkem nagu keeduprotsess :) Vale kasvukoht seekord.

   Kustuta
 8. Parmud on Saatanast.
  Elan mõttes kaasa kogu maailma kurgitaimedele, sel aastal on mul endal kurgitamine hiljemaks jäänud, näis, kas ja mis saab.
  Suured puud on yliväärtuslikud kliimaparandajad tegelikult kogu aastaringi jooksul.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused