sina pead vihmas tantsida saama

Vihm teeb toredaid asju
Vihm ajab õied vihmavarju
ja vihmavarjud õide
Vihm peseb vanade kiviraiujate näod puhtaks
Vihm seob karvad mu paljal rinnal
ükshaaval linnamüüri samblatuttide külge
 Jaan Kross "Vihm teeb toredaid asju" (1969)ja see vihm on soe ja see tuleb korraga ja sa viivitad enne, kui varju alla jooksed ja siis keksid suurest rõõmust, sest sa näed, kuidas kohemaid algab trügimine, sirgumine, nahistamine, mnjah, ka matsutamine.
Esimeses soojas vihmas peab tantsida saama :) see on nagu pühitsus ja lubadus. Kogu see vinduv kolmekuine poolkevad pestakse ühe hetkega roheliseks ja lopsakaks. Selles hetkes peab, tsiteerin:  laginal naerma*, püherdama, aedlema*.

Lubati äikesevihma. Ma andsin endast parima, et istutada maha kõik need, kellel koht mõeldud ja need, kes vajasid ümberpaigutust, eriti puud. Sest nad pidid saama kastetud selle esimese suure vihmaga.  Sadu tuli pärastlõunal ja nagu hiljem kuulsin, jättis rahe Elvasse, meie kohal kallas vett veerand tundi ja otse. Mina seisin kasvuhoones, luugid olid lahti keset vihmapõrinat. Kõik maaalused elukad ja nende käigud pesti välja. See oli suur vesi. Soe vesi.

Kui tantsud vihmaga läbi said, jaotasin end erinevate tööde vahel. Sõltuvalt sademete hulgast. Seni kuni sadas, koristasin kuurialuse ja siis sain vahepeal jälle istutada nii vahelduvalt õhtuni välja. Vihm oli viisakas, laussadu ootas õhtuni.
Paika sai ka kolmas mänd. Eriliste istutamisel pean ma keskenduma, et ma neid vale koha peale ei paneks.

harilik mänd `Doone Valley`

Pühapäeval, kui mulle tundus, et enam ei tea, mis esmane, mis vähem oluline, võtsin aiapäeviku õue ja tegin loovkirjutamist:) Kõik, mis pähe kargas, mis taimed kuhu ja mis mind häirib ja lahendused ja nii ma seal joonistasin ja kirjutasin. Kuhu tellised jne jne Kuhu turbapätsid jms mis tomateid ma tahan jne Õhtul, pärast päeva lõppu olen liiga närb ja siis ei tule kõik meeldegi. Pealegi lubasin teha tööde nimekirja selleks puhuks, kui saabub vabatahtlike armee ja nad ei tea, mida teha, siis saab nimekirjast valida :)

Piltides. Jaapani metsmaguna pärast olin veidi mures, sest tema mugulad jäid rotitee peale ja ma paigutasin neid omateada ümber. Nagu tänavu selgus, kolme kohta, üks pesakond sattus sõnajalaga kokku. Nad kaovad ju üsna kiirelt pärast õitsemist.

jaapani metsmagun
Varakevadel kolitud epimeediumid on pisemad, aga uus kasvukoht sobib neile paremini, pinnas on kergem, teised epimeediumid alles ponnistavad. Eks ma pean neile ka parema koha andma.


Punane epimeedium on samal kasvukohal ja edeneb ka. Tal ei ole küll sellist kõrgust nagu botaias, aga küll ta kasvab.
Lõpetuseks tondivaateid ka. Tegelikult ei ole kogu aed nii kärts, on rahulikumaid vaateid ka :)

Kui lavendlid ka end roheliseks ajavad, läheb saunamägi ilusaks
Rohujuure tasandilt :)

* laenatud Evelt ja Marialt :)

... järgneb Kivila

Kommentaarid

 1. see on tegelikult hämmastav kui palju jõuab korda saata kui vihmaähvardus on õhus :D see oli tore äike, selline normaalne (igal pool polnud ka ) aga meil oli ja nüüd enam ei tegi kas hiliskevad või varasuvi :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. jah, see mobiliseerib. Silkasin täitsa vilkalt ja istutasin, keda aga sain :) Ütleme nii, et kohahaldjad istusid kännu otsas ja vaatasid lõbustatult, kuidas aednik mööda tuhises, ise õnnelikult pobisedes :)

   Kustuta
 2. Meil on veel õnneks hiliskevad, sest heleroheline püsib. Aga see vihm ja veidi jahedamad ilmad on suureks õnnistuseks, istutatu saab juua ja juurduda. Mul on vahel tunne, et taimed röhivad mõnust, no umbes nii nagu põrsad poris :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. see röhkimise mõte on peris hea, ma naersin südamest. Eks see meenuta tänavust püherdamise teemat ka:)

   Kustuta
 3. Sul on ikka mõned asjad juba nii suured, et raske on uskuda et kolmas aasta! Uskumatu!
  Esimesel soojal vihmal lasin ka endale peale sadada. Kastsin seinaäärseid peenraid ja sain mõnuga läbimärjaks.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. esimeses soojas vihmas on oluline kümmelda, ainult et peab vaatama, et taimeks ei muutuks :D
   nali naljaks, ilus aeg on.

   Kustuta
 4. Väga ilus.:) Ega aianduse alal muid medaleid ei saagi kui õlalepatsutusfond koduste poolt ja vaated. Aga vaated on hindamatud ja ainulaadsed meistriteosed, mis hakkavad isetahtsi oma elu elama ja moonduvad kevadest suvesse ja suvest sügisesse ning pole olemas vaadet, mis oleks igal aastaajal ühesugune.:)

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused