teine kevad 1. sa ei tea, et sa tead...

Aastavahetuse õnnetina näitas, et sel aastal võib olla kaks teemat: kas daam koerakeseta või puu. Vaevalt, et järelejäänud aja jooksul minust daam saab, aga puid olen sellel aastal istutanud rohkem kui oma eelnevatel aastatel kokku.

Jaanuaris mõõtsin tiigikallast ja murdsin pead, mida teha lepakändudega, millelt kirves ka tagasi põrkab. Varasuveks olid mu aias tööd teinud kaks kopameest ja nüüd on kõik hoopis teine. Veebruaris joonistasin lohuaias kohvipaksuga lumele ja lohuaed saigi uued jooned. Rohkem küll vertikaalsed kui horisontaalsed. Hallid nulud, mustad kuused.

Eelmisel aastal jäigi kokkuvõte tegemata. Tänavu alustan siis varakult :)


2013 talv oli pikk, kohe nii pikk, et lõpuks ei tahtnud enam pildistadagi. Kaua sa ikka seda lund pildistad, isegi kui tiivulised sinna põnevaid jälgi teevad. 2012.a kevadsess oli äärmiselt halval ajal, just siis kui aias oleks kõige rohkem vaja olnud järje peale saada. Lootsingi, et 2013 kevad annab aega, tühjagi.  Kevad oli hanges kinni ja kui lõpuks lahti pääses ... Talvekahjud olid peaaegu olematud. Minu okaspuud eriti kannatada ei saanud, vanad kuused olid mõnest kohast kõrbenud, aga mitte oluliselt. Mägisibulad ja pinnakattetaimed ei jäänud põdema, kui just karvase kadakkaera kohatine kuhtumine, aga ta läks kasvama sellegipoolest. Siiski on mul kahju kobarpeadest, kes jäid väga pikaks ajaks vee alla ja üles nad enam ei tulnudki. Nendega pidin uuesti alustama, sest vaatamata sellele, et nad on suured teomagnetid, kuuluvad nad minu lemmikute hulka . Soo-kammhein, palmilehine tarn ja kilpleht aga said üleujutusega hakkama. 


Saunaväli. Vaatasin oma Tartu aia pilte ja püüdsin oma mustreid ära tunda. Pindala on ju kordades suurem ja kevadel, kui tegin esimese kobestusringi, märkasin jahmatusega, et mul kulus selleks suurem osa laupäevast, kuus tundi! (multsimine k a ). Üleminek väikeselt aialt suurele on  joovastav. Iga kord kui õue lähen, olen osa avarusest. (Püüan seda mitte täis istutada.) Saunavälja pikipeenrast oli valmis vaid osa ja loogiline oleks seda jätkata tiigini, kus laiutasid lepakännud. 
enne tasandamist


pärast tasandust

 Selleks pidin ma  taimed üles võtma ja ajutisse kasvukohta istutama. Kobarpead jt. Kopamees tegi poole tunniga mu kuude kaupa kestnud töö ära. Mõned kännud jäid sinna, kus olid. Lasin väikese künka laiali lükata, sest muidu vahtra- ja lepakände kätte poleks saanud ja mulle meeldis see tulemus.


see lohk tagapool, mis paistab nagu tiigipikendus,  on nüüd kadunud

Tagasi tiigi äärde. Tulin mina oma juunisessilt ja vaatasin, et nii ikka ei lähe, tiik kipub kinni kasvama ja kuna mul seisis tehnika õueväravas nagu KSJ mulle möödaminnes mainis, siis läks paremini kui ma loota oskasin.  Tiik sai süvendatud ja üks küngas laugjamaks ja veel mõned kännud välja. See on võimas vaatepilt kui suur tehnika teeb peentööd.
 
selle asemel on nüüd laugjas muhk, kuhu sai istutet mõned pajud


selle muhu jalamilt jookseb väike kraavike tiigi suunas.
... järgneb

Kommentaarid

 1. Kas Sa siis tundsid pisikese ja suure aia võrdluses end ära või oled väga muutunud? :)
  Jaa, need tööd, mida Sa teeksid 3 aastat ja millega võimas masin ja oskaja töömees tunniga hakkama saab, on alati odavalt saadud.
  Järge ootamas...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mingi alge oli Tartu aias olemas, ma ei usu, et ma palju muutunud olen, aga võimalused on kordades suuremad. Ja ega jooned pole siingi selged. Mõni kooslus, mis kevadel tundub hea, ei ole seda sügisel mitte.
   Õppinud olen küll ja veidi aedu näinud, koolist on ka kasu, annab rohkem vaatenurki. Päris algajana end ei tunne enam, kui külvamise täppistööd kõrvale jätta, aga ees on veel nii palju huvitavat.

   Kustuta
 2. Ägedad muudatused. Hea, kui rasketehnikaga saab maad planeerida. Mul oleks selleks dünamiiti vaja :)

  VastaKustuta
 3. Ühesõnaga vägev aasta oli ja nüüd võid natuke puhata. Üks suur korralik kopp jõuab tõesti palju teha. Meil ka seal Pärnal "laamendas" ühe päevaga majakoha lagedaks ja truubi pani ka. Väikse kopaga või traktoriga oleks vähemalt nädal läinud ja kõike polekski saanud teha.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Loen kadedusega, et truubid paigas ja puha.
   Oleks mul ka truubimajandus tehtud.

   Kustuta
 4. See on lausa imeline, mida südamega asja juures olev Aednik oma aias ühe aastaga korda võib saata!:)

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused