vembrisess

Saigi eelviimane sess läbi. Kuidagi veider tunne on. Kodutööde hulk on vähenenud või pigem laienenud. Teha on üks suurem  projekt paberil, eesaia haljastus. Vormistamine.

Nüüd on aega nokitseda. Kahju, et kool läbi saama hakkab. Mis sellest, et vahepeal tundus, et seda kõike on liiga palju ja ma ei oska jne jne jne. Ega ma ei tunnegi, et ma oleks nüüd millekski rohkem valmis või enesekindlam, pigem vastupidi. Kuidagi nõutu olemine.

Esmaspäeval saime käe valgeks. Millega tegu, saab näha allpool viidatud videos.
Räpina Aianduskool. Marko Laanes. Iselaadiv laser. Õppevideo

 Ehitasime paekivist treppi. Neljaastmelist. Kaheprotsendilise kallakuga. ( s.o siis 2 cm meetri kohta, oli või ?) Astme laius 35. Nüüd ma tean, mis ma suvel valesti tegin, s.t. tegemata jätsin.

Asja käigus muutusin veidi pahuraks, sest vaja oli saada astmed loodi ja õige nurga alla ja astmekivi kõrgus õigeks (15 cm= kivi paksus + kivi kõrgus), aga ega siis looduslik kivi ühtlane pole. Saad ühe koha loodi, siis selgub, et järgmine nihu, aeg muudkui tiksus. Ja siis oli mu trepp vahepeal õhus ja ... aga lõpptulemus sai ilus ja keerdeline. Õhtuks puruväsind (millest küll?) ja liivane. Aiakooli koristajad peavad olema tugeva närvikavaga. Jõuavad ühte otsa, kui saabub järgmine punt õpilasi ja jälle kõik liivane ja porine ja ...

Autocadis suutsin jälle kas liiga palju või liiga vähe teha. Liigutusi. Nüüd on pilt veidi selgem, s.t. ma saan aru, miks ma aru ei saanud. Järgnevus oli ebaloogiline.

Pildistasin õues neid vorme, mida endalegi tahaks. Ei midagi erilist. Kui, siis algajale. Mul oleks neid hädasti tarvis :)
nt Picea abies `Tabuliformis`

 või P a `Remontii`, kes on pildil kõrvuti `Columnarisega`

Kas ma just sellist laiutajat tahaks nagu Juniperus horisontalis `Wiltonii`, pole kindel

Oktoobris tõin koju Picea glauca `Echiniformise`. Kevadpäike võib probleemiks saada. Näis. Katma ei hakka, sest pole midagi mõttetumat aias, kui kinnikaetud okaspuud. Milleks neid siis üldse istutada, samahästi võiks kohe mingid linad õue paigutada ja lasta fantaasial lennata, et seal all kasvavad mul okaspuud. (Siinkohal palun vabandust kõigi nende ees, kes katmise/varjuatmise jms viitsivad tegeleda).

Mina kataks hoopis mõned alad ära. Aastaks paariks. Musta kilet pole. Vaiba materjal on otsas. Ajalehti on, aga see võtab lõputu aja ja sinna peale on ka ikkagi lisakatet vaja, et ära ei lendaks. Mitte lillede jaoks, vaid, et saaks lihtsamalt hooldatud. Ja sain Palusalult huvitava arendusidee. Ma mõtlen selle peale.
Küll on hea, et mu aed alles nii noor on.

Ja pilte peaks sortima hakkama, neid on niiiiiii palju. 

Ikka see imelik tunne, et kool hakkab lõppema.

?


Kommentaarid

 1. seda sinist laiutajat on mul vaja. Kust saab?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma ei tea, mis sulle kõige lähem on. Kristiine aianduskeskuses on ta täiesti olemas ja kuulu järgi pidid nad veel nüüd ka müüma.
   http://www.kristiineaiakeskus.ee/okaspuud. Mitte, et aed avatud oleks, aga kui keegi seal toimetab.

   Kustuta
 2. Kas see eesaed on Sinu oma või mingi abstraktne plaan?
  Ega see, et kool lõpeb, veel õppimist lõpeta, praegu on selleks miljon võimalust. Haaa, ja Sa tahtsid ise veel pooleli jätta :D Kas Sa sealt nt. magistriks ei saaks kuskil õppida?
  Need glaucad on kõik väga nunnud, aga ka jube pirtsakad tegelased. Sa pead ta tõesti kuskile panema, kuhu kevadel ei paista ühtki päikesekiirekest. Kui väga eredaks läheb, saab lund ka tuhmistada, tuhaga, turbaga jne, aga nad kipuvad ikka selle põletuse saama.
  Hariliku kuuse-, lehise- ja männivormidega pole mingit probleemi
  Nii `Tabuliformis` kui `Remontii` on mõlemad kasvatamist väärt.
  A see arendusidee????, oleks nii põnev kuulda/lugeda saada

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Plaani aluseks on minu nn eesaed. Kaarte teema. Tegelikkuses ... lahendaksin selle teisti, aga plaani tegemine on väga hea, joonistan ja mõtlen läbi. Seisab aastakese ja siis saab asjale jälle teise nurga alt läheneda.

   Arendusidee on turbapeenra jätk üles. Selleks tuleks esialgu nõlv katta nii 2-x aastaks. Mis pole paha mõte, kõik laagerduks, minu plaanid kaasa arvatud ja pinda, millega tegeleda ju jätkub.

   Kustuta
  2. Magistrivärk pole enam nii huvitav. Karta on, et see on rohkem teoreetiline. Huvitav võiks olla puukoolimajandust õppida. Vist. Ma lõpetan selle kooli ära, siis paistab.
   Kuidagi väga kiiresti on see läinud. Võiks olla lisa-aasta, nii et ise saad programmi kokku panna ja siis valiks Palusalu ja Vaasa ja Reti erikursuse :)

   Kustuta
 3. Jessas, ja trepp jäi kiitmata. Sinu oma on kõige ilusam! Turvaline ja hea astmekõrgusega ka. Sul on ju neid nii palju vaja ehitada :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mõnikord ma kuulan päris teraselt :) nt siis, kui õpetaja ütleb, et tark oleks ühesuurused kivid valida. Rohkem nii ilusaid polnudki kui ainult 4, 5 :) Natuke raskemad olid, aga ilusad :) Teistel oli sellevõrra keerulisem.

   Kustuta
 4. Meie ajal veel seda mõnusat halli polnud. Kui praktilise töö eksam juhtus kevadel koos padukaga olema, siis oli padukaga.:)
  Meite kamp pääses õnneks kerge seenevihmaga, aga küll tegi poriseks. Oma aias lähed vihmaga tuppa, aga eksami ajal ei lähe kuskile, aeg jookseb ju.:)

  VastaKustuta
 5. Cervus. Kiiresti läheb see aega jah. Mul sai ka eila järgmine sess otsa. Olid pikad päevad, aga väga huvitavad ja ka lõbusad. Trepp oli sul ilus tõesti. Nende kiwadega on alati nii, et neid on vähe. Meil on õpetajate sõnul suur grupp ja siis ei jagu neid nii palju kui vaja oleks. Aga eks mõtte saab selgeks ja kätt saab ka harjutada. Mina olen selline "aegalne" kes tahab rahulikult mõelda ja teha, aga aega ju pole. Mind natuke häiribki, et koguaeg on kiire. Aga rääkides aedadest ja plaanidest on just kiirustamine see, mis väga vale on. Ja mitte ainult aias. Öeldakse ju ehituseski, et projekteeri ja "mängi" paberi peal maja läbi ja alles siis ehita kui kõik on nii nagu peab. See, et projekteerimine kestab kolm või neli aastat, see tegelikult pole üldse imelik. Siis saad rahulikult mõelda ja vaagida ning mõtted laagerduvad. Aiaga on sama lugu, vähemasti minu arvates. Kuigi aja mõttes nii palju vaja pole. piisab ju paarist aastast, sellest pimendamise puhul juba piisab.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused