läheb värvidega

Sügis on olnud särav ja värviline. Hommiku- ja õhtuvalguses eriti. Ja kui ma mõtlesin, et enam kirjumaks ei saa minna, siis ... ikka saab. Hommikul nii umbes 10 ja 11 vahel. (nädalavahetusel on ju hommikud pikad, eksole). Ma ei märganud eelmisel sügisel, et ebajasmiin sellist sügisvärvust kannab.


Nii et käisin laupäeval metsas silma puhkamas. Seenelootus oli napp, aga oli ka põhjust lihtsalt niisama lonkida ja puid vahtida. Harilik mänd on ikka ilus. Mõni tuleb maa seest sellise sõgedusega, et ei teagi millist võrset esimesena kasvatada, kasvatab siis igajuhuks palju.

Metsas uitamisest oli kasu. Pühapäeval kaevasin ühe jutiga kasvuhoonealusest maast kolmveerandi ära ja istutasin veel mõned potielanikud. Nad said küll esmaspäeva hommikul esimese külmakaisutuse kätte, aga ega seal kitsas poepotis ka seis parem polnud. Vedasin katte, mis seni kasvuhoone all losutas, uude sihtkohta. Loodan, et jõuab veel umbrohtu mädandada ja pimendada. Katmine töötab ettevalmistusena päris hästi, kaevamine on kergem. Muruniidukiga sai ka paar kriitilist kohta üle käidud ja lihtsalt nipet-näpet õues toimetatud. Ilm oli ju nii mõnus.
Korstnapühkija käis. Lõõrid said klaariks ja sisepraod kinni, üks šmott ka välja vahetatud. Väga asine päev kokkuvõttes. Nüüd on veel vaja lehekompostikast kokku lüüa ja KSJ-l kasvuhooneotsad paika panna. Siis on hea.


Lehtpuud on nüüd juba alasti.  Vaatan seda ja mõtlen, et ehk peaks saunaväljale ka ühe okaspuu istutama, vaate lõppu või veidi nihkesse. Mõne aeglasekasvulise kuusevormi? Lohuaia okaspuud on iga päevaga rohkem nähtaval ja Miscanthuse siidilipud ka. 

 Esmaspäeval jäin pilte korrastama ja siis tundus küll, et sel hooajal on olnud palju väikesi, aga olulisi muudatusi.

Kui nüüd see vihmalubadus ka ometi õigeks osutuks. Tühja sellest suvitamisest, kastetagu meie puud ja põõsad ära.Kommentaarid

 1. Varvi on nii palju, et seda on juba liiga palju:D
  Aga miks see kuusk aeglasekasvuline olema peab?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. eks ikka selleks, et ta 3, hää küll, 7 aastaga, 20 meetriseks postiks ei sirguks :)

   Kustuta
 2. Nii ilus värviline! Ja eriti hulluksajavalt ilus on see helmikpööriste paraad ja just need tumedad! Ohh!
  Maurus

  VastaKustuta
 3. Hall nulg on 10 aastaga vast 4- 5 m kõrgune, teised nululiigid pisut madalamad. Kuused on kõik palju kõrgemad. Kui kääbusvorme kasutada, siis nad vaatesse ei ulatu

  VastaKustuta
 4. Värvi on tõesti palju, aga ega seda kauaks pole nii, et naudime seni kuni veel on. Varsti sabub see ülemineku aeg sügise ja talve vahel, mis mulle üldse ei meeldi. Aga muutusi on sul ju seal palju olnud. Ja lõbus ka olnud.
  Aga vihma on ikka väga vaja, sügis on väga kuiv olnud. See aasta ei ole see sügisene istutamine kõige parem olnud, sest siis ju istutatakse just vihma pärast mida tänavu vähe olnud.

  VastaKustuta
 5. Ilusad värvid. Kuna ees ootab pikk pime ja masendav aeg, siis kulub iga värvilise vaate sees veedetud minut praegu ära:) Sinu aed on hästi komponeeritud, kui varakevadest hilissygiseni silma kosutab!
  Kui on vaja lagedat kohta täita, siis ma olen teinud niimoodi - 1. kiirekasvulised kultuurid, mille kõrval v vahel, olenevalt olukorrast, toimetavad aeglasemad. Kiired kasvavad ruttu ruumi v kõrguse täis ja tekitavad vaate, mikrokliima ning privaatsuse, aeglasematel on siis aega oma vormi saavutamiseks. Hiljem võib kiirekasvulisi maha võtta v tugevalt piirata, sul on võimalus kypset taimestikku kujundada. Olen kindel, et seda õpetatakse haljastuskursustel ka, ma pidin selle ise avastama, loodusvaatluste abil aastate jooksul:P

  VastaKustuta
 6. Väga värvilised ja külluslikud vaated! Isegi aiapingid harmoneeruvad selle meluga, mis aias lõõmamas. Erit meeldib kompositsioon kännu ja õhulise kõrrelisega. Amuuri siidpööris?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. See kõrreline peaks olema Miscanthus sinensis. Muhedike kingitus :)

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused