nädalake, niidumassin ja hullunud mutid

 Uudiseid väga polegi. Ärevust rohkem kui mulle meeldiks. Räägin siin endamisi...

Pool suvest, kui mitte täissuvi on kulunud selle peale, et muuta künkad-mättad niidetavaks. Vana põllukoht on ühe korra trimmerdatud ja mõnes kohast on õnnestunud puju ka välja tõrjuda. Mädarõigas, oo imet, ka. Nüüd hüplen seal juba niidumasinaga. Külalisele suurt vahet ei paista, mulle mõjub iga korrastatud ruutmeeter nagu palsam, sest esimese aastaga võrreldes on kõik juba tublisti edenenud. Hooletusse aga jätta ei saa, siis on järgmisel hooajal veel hullem. Lääneküljes jäi mul eelmisel sügisel suur hein püsti, kevadel nikasta end või ära.

Põllu peaks vist siiski sügisel laskma üles künda ja siis tasandada, väga auklik on. Mu niidumasinale tuleks rosetid külge panna, väga hea riistapuu. Tavaline, aga tubli. Mulle tundub, et kõik need tööriistad, mille ostmisel KSJ abiks on, ongi kahtlaselt tublimad, kui minu hangitud riistapuud :) (nojah, ta meeldib mulle muidu ka :D)
 Olgu siinkohal üles tähendet, et KSJ tegeles täna kaevumüsteeriumiga. Ja ongi puurkaev salvkaevus ja üksjagu jama on ka. No ma ei saa aru, kui on puurkaev ja klapp ja filter jms, kuidas mul kevadel kraanist hiiri tuli?!  Hetkeseis on siis selline - solk sees ja vesi väljas. (mitte päris, töö käib)


August, tagurpidi mai, kasvatab hoolega heina ja õhtuse kaste tõttu ei jõua pärast tööd eriti niita, sest sujuvat pinda on endiselt vähe ja see on paras võimlemine. Mõtlen vahel selle isetiriva niiduki peale, mida ma Hiiumaal proovisin, kus sellel masinal oli minek, vaat, et pikali ei tõmba :) Viimane vihm, mis tuli, pani umbrohu vohama ja see ajab end nüüd kus saab välja. Eriti lohuaia paremal pool, kus taimed veel väikesed ja esimese aasta istutus.

Ja sellest mõtlen ma ka kuidas keraheinast lahti saada? Välja kaevata ja põletada ve? Siis oleks vaja mind kloonida. Kerahein kasvab vanade marjapõõsaste vahel  koos muttide ja muude elukatega. Jube nuhtlus. Sellega mässamiseks pole lihtsalt aega. 

Mutid muide on pärast vihma hullunud. Võimalik, et vihmaussid ka. Nad pole ju pool suve vihma näinudki.

Kõrvukrätsidel on vähemalt kaks poega ja kui hämarduma hakkab, siis nood kiiksuvad kaeblikult. Mul on hea meel, et nad alles on. Põllud on lagedad ja ehk hävitavad vanalinnud närilisi.
Kase otsas peavad valvet varesed, eelmisel aastal neid ei olnud.

Mina aga vaatasin enne vihma  üle mägisibulate platsikese. Lisasin kive ja parandasin mõne asendit. See võttis terve päeva! Lõplikku kuju asjal veel pole, aga hetkel on uutele ruumi ja vanad said ka koondatud ja kohendatud. Ajastasin töö lubatud saju ette ja sedapuhku läks hästi, kõik kasteti paika. Mägisibulate istutamine liivases pinnases koos kivide ümberistutamisega on paras nikerdamine - nad saavad liivaseks. Võtsin siis pange veega ja tegin kõigile ümberasujatele kerged veeprotseduurid. Liivaga ülevalamine ei sobi neile ju mitte. Rohisin välja hariliku kukeharja, tal on mujal ka ruumi kasvada. Kippus mägisibulaid lämmatama. Küllap tuleb varsti tagasi, umbrohi ei hävine jne.

Mõned on õppimata targad, mina veel ei ole :) Nii et selles mõttes on see suvi asja ette läinud. Kõik, mis eelmisel, vihmasel suvel kenasti kasvas, sel suvel ei kasva. Nõrgad kohad paistavad kenasti ära. Sel suvel ei saa taimetittesid kohe avamaale panna, jäävad hätta. Lubatakse jälle augustiks kuiva kuud, aga hea meelega valiks vihma. Kui olud ei parane, jäävad osa puid-põõsaid pottidesse talvituma. Mis muide polegi kõige halvem plaan, sest läänekülje hekiplaan on mul tegemata.

Köögiviljakastikesed on koledas olekus, tomatid hakkavad sellest suvest väsima. Vaja oleks rohelist kraami külvata. Igal hommikul tuletan endale seda meelde ja õhtul meenub, et pgn, jälle jäi tegemata. Arbuus kasvatas teise arbuusi veel ja lehevars muutus selle peale väga kuivetuks. Kurnas end ära vist. Nüüd pole muud kui kasta ja oodata, kas saab hakkama. 

Viimase uduvihmase päeva enne töönädala algust pühendasin müüripealsele. Läbi ei kaevanud, muidu oleksin poolsurnud juba. Lihtsalt põletasin juurikaid ja kuivanud umbrohtu ning põldmarja juurikaid. Päris lage sai. Nüüd paistavad mulle kolm kuuske ja tekkis koht ka roomavale kirsipuule.

Sissesõidutee ei ole veel valmis ja mul hakkab selle kohapealt juba nahk paksuks minema. Kaua sa ikka suud kulutad. Talvepuud on tellitud, aga ei saa veel õue peale tuua.
Sügiseplaanid puudutavad talgusid ja saunakorstna meisterdamist. Hoitagu pöialt, et kõik sujuks.

Nädalaplaanid on : Hea Koht, istumise kohad - pingid, pakud, lauad. KSJ lubas meile katuse ka. Põhiline, et just laupäeval ei sajaks, siis on jama.

NB! lastega kokkutulijad! Mul kasvab kahjuks mitmes kohas ussilakk, lapsi tuleks hoiatada, et keegi kogemata suhu ei pistaks!

Foto: looduskalender.ee

Kommentaarid

  1. Mul on ka selline tunne, et osa, kui mitte kõik potsikuid (mida muudkui koguneb ja kokkutulek alles ees...) jäävad järgmiseks aastaks, sest nii kuiva mulda ei istuta midagi. Mis on muidugi jama, sest kevadel on nagunii liiga kiire

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused