home sweet home

Aprillisess on läbi. Teoreetiliselt on see minu viimane aprillisess, sest järgmise aasta kevadtalvel tuleb kool ära lõpetada. See oli siiani kõige halvemini ajastatud koolinädal. Sellisel kiirel ajal kodust ära olla on piinarikas.
Koju tulin "kutsikatega". Nii see umbes tundubki. Saime kodutööks suvelillehakatised üles kasvatada ja pildile võtta. Suvelilledega on mul siin nii ja naa. Tänu koolile tean neist kordades rohkem kui varem, aga
üks asi on oma lõbuks lilli kasvatada, teine asi hinde peale :D Siia üks lugu, veidi liialdatud, aga eks see olegi selline lugu, mida kevadise lõkke ääres rääkida.

Nagu hää lugeja mäletab, oli mul linnaaaias üks toru, milles ma kasvatasin küll maasikaid, küll lillherneid. Toru tuli tihedalt soga täis ajada ja siis muld e kasvusubstraat ja voila... Nii ka eelmisel suvel. Ajasin mina toru soga täis ja jätsin paariks päevaks vihma kätte vajuma, siis lisasin veel kraami ja vaatasin, väga hea, rohkem ei vaju. Istutasin lillherned pidulikult toru sisse ja nemad kasvasid kenasti. Ühel päeval möödusin torust ja mis ma näen, lillherned pisut allapoole vajunud. Mõtlesin, et olgu peale, selle vahemaa upitavad end ikka üles. Edasi võite isegi arvata, suve jooksul vajusid nad aina sügavamale ja sügavamale. Sügisel oli mul toru, milles kasvasid lillherned. Hästi kasvasid, kohe külmadeni välja, aga esiteks ei olnud neid eriti näha ja teiseks  nad ei õitsenud ka...

Seekord olen hoolikam.
Suvelille uudistest nii palju, et Räpinast võib tänavu osta topeltõiega sutera cordatat. Kasvukuju on puhmik. Sellised nad on praegu Kodus.

Pühapäeval vastu esmaspäeva oli külm. Ma ei teagi, kas see oli külm või päike, mis mu helmikpöörised ära värvis. Enne kooli puhastasin püsikuid ja heucherad ka. Kui koju jõudsin, siis olin tegelikult üllatunud, kui värviline kõik on.

 Naistepuna oli näpistatud, aga lõunalohus kõik korras.

Miks on oluline pilte teha. Kui hakkad peenraplaani või taimetabelit tegema, siis on hea teada, mis on sinu lemmikute värvid lume seest tulles või  kevadel, suvel ja sügisel. Marmelade nt võttis hoopis punasema kuju kui ma siiani täheldanud olen. Tiarell aga ....


Kas need värvid õiged on, saan näha järgmisel kevadel. Algaja näpukatest aga veel nii palju, et mõned taimed olid sügavamale istutatud kui vaja ja vajavad nüüd abi, nt nagu verev kurereha `Alba`ja kurereha `Variegata`. Viie päeva uudiste sisse mahuvad veel laugud, kes on teinud silmnähtava edasimineku ja minu silmatera trillium on end näidanud. Nii et oli mille üle üle rõõmustada. Kahjustada on saanud üks haruldane kurekell ja üks lavendlipõõsas. Otsustades aukude järgi on rott sinnakanti oma käigud teinud :(

Minu suureks rõõmuks on hästi talvitunud harilikud pöögid ja jaapani juudapuulehik. Lehistel on ka ühed ladvad, ei pea naksima. Ka kõik potistatud puud ja põõsad on hästi talvitunud. Kõige põnevam aeg ongi käes. Talikülvi tulemusi veel pole, aga minu poole on teel kaks põnevat saadetist!
Ees  ootavad töörohked päevad ja õhtud.
Siia tuleb mu rodopeenar. Ikka sinna allapoole, mitte keldrimäe otsa.

Terve pühapäev on veel ees. Nii tore.

Kommentaarid

 1. Väga ilusad värvid sul seal juba. Siinpool on helmikpöörised peale "Shanghai" ja "Marmelade" kõik üsna inetud. Talviunud lehed on koltunud ja uued pole puhkenud. Ka tiarellid pole teabmis kaunitarid. Seda mäletan küll, et tiarelli varakevade värv oli eelmisel aastal teistsugune (vähem tumepunast, kuid ilusam), kusjuures samast puhmast jagatud naabertaimed olid erinevalt värvunud. Ilmselt keegi käib neid värvimas vastavalt hetke tujule :)

  Mis suvelilli sulle siis kaasa anti?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Thunbergia alata e tiivuline tunbergia ja värdkirinõges.Päikese ja soojalembid.

   Mõtlesin, et helmikpööriste lehevärvi võib mõjutada ka kasvukoha muld. ma oletan, et see on nõrgalt happeline, aga kindel ka pole.

   Kustuta
 2. Kevadel süda kripeldab ja sõrmed sügelevad, aga tegelikult Sul vedas selle sessiga, sest vähemalt meil olid ilmad küll väga nirud, sombusega on hea aias toimetada, aga vihmaga mitte. Nii, et ilm säeb end Sinu prioriteetide järgi ja meie kõik peame selle pilli järgi tantsima :)

  Aga sarnaseid lustakaid lõkkelugusid on vist kõigil aednikel rääkida ja see on väga tore:)

  See on hea, et helmikpöörised ära puhastasid, näe, kuidas nad Sulle aitäh ütlevad

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tunnistan üles, et koolinädalaks soovisin keskmiselt kehva ilma, et kodus kõik ülepea ei kasvaks. Nii ta läks. Pange siis vaim valmis ilusateks nädalavahetusteks :)

   Kui just päris ei kalla, siis saab miskit teha ikka. Kuigi mu vihmariided, mis on üsna uued, peavad vett u 4h, pärast seda hakkab juba niiskus läbi tulema. Mul oleks meremeeste ülikonda vaja:)

   Kustuta
 3. Sinu helmikpöörised seal kaldas on viis pluss. Mulle nad meeldivad, aga pole sellist head kohta, kus nad nii hästi eksponeeritud on

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Üldiselt on mul pinnas savine ja sellepärast on kallakud, ükskõik kui tühised, väga head. Kui neid ei oleks, siis oleks paljudel taimedel raske talvituda.

   Heucherate asukohad on inspireeritud Tartu Botaanikaaiast.

   Kustuta
 4. Näed sa siis, iluid värve kui palju juba. Varsti läheb soojaks ja siis hakkab roheline "peale tungima". Tore ka kuulda, et talvekahjusid vähe. Eks meie siis näeme sel nädalavahetusel kuidas meil see talv seal Pärnal läks.
  Mul on ka vaja mõningaid suvelilli omale rõdule, et test läbi viia. Öeldi mulle, et osta Räpinast. eks näis mis neil seal on kui me mai lõpus sessil oleme.
  Panin ka selle tiivulise tunbergia kasvama. Miina siin nägi eelmine või üleelmine aasta seda kusagil kasvamas ja soovis seda. Ma siis panin mõned taimed kasvama kuigi ise ma eriti vaimustuses neist pole.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused