esimene lugemine II 15 aprill

15.aprill. Lumi sulab tundidega ja isegi maa sulab tundidega. Pärast tööd jääb valget aega kuni poole üheksani, mõnel õhtul üheksani. Õhtu algab ringkäiguga aias. Vee kogunemise kohad on triiki täis, tundub nagu oleks seda rohkem kui eelmisel aastal, aga ilmselt on küsimus ka selles, et sula on tulnud korraga. Minu Tähtsa Isiku Teine Pool oskas öelda, et see maalõik on lihtsalt täiesti hooletusse jäetud. Vesi peaks voolama mööda kõrgendikku alla poole, aga all on kraavid kinni kasvanud ja nii ta kogunebki sinna kuhu saab. Tee-ehitus peaks seda olukorda parandama. Nii et see jääb ootele.

Aia sulamisest veel.
Saunavälja saunapoolne osa jääb varju ja sulab aeglasemalt. Eile kumasid läbi lume helmikpööriste lehed. Täna õhtuks on nad ilmselt juba välja sulanud ja siis hakkab päike neid kõrvetama ja lähevad tõenäoliselt koledaks enne kui uued lehed tulevad. Minu suureks rõõmuks polnud kollasel hübriidil pealtnäha miskit häda. See oleks küll tore, ma oletasin ju, et nad on nõrgukesemad kui liik.

Tundub, et isegi mu väiksemad kallakud on plussimärgiga, s.t. sellisel talvel nagu tänavu, voolab vesi ära. Muidugi on raskemad savialad veel välja sulamata, üks murekoht mul on, kuhu sai tipmine puksrohi istutet. Saab näha.

Õhtu oli soe ja tuuletu. Võtsin reha ja läksin üle vaatama maja läänekülge. Siin on lumi ühe päevaga sulanud. Riisusin mullust kulu kokku, sogapang kõrval, et sinna korjata vanad rohupudelid, klaasikllud jms kraam. Maja seina äärde, vundamendi peale on kuhjatud mulda ja mitte vähe. Nagu paljud muud asjad tekitavad need minus tuhat küsimust, aga kelleltki küsida pole. Eelmise omaniku mõttes. Kraapisin mulla ära ja sai ka selgeks, kui mõnus oli hiirte-rottide talv. Muidugi kihutasid nad edasi-tagasi - neil oli seal mulla all suisa metroo ehitatud. Ma oletan, et eelmised elanikud kuhjasid mulla siia  selleks, et hoiaks sooja?! (see ajab kõik hukka ju!)
Päris sügavale ma ei jõudnud kaevuda, eks ma uurin täna edasi, aga minu meelest on akna alt lapitud midagi, polegi vundamenti ve?! Lillekasvataja, sina kindlasti tead miks selliseid tükke vanasti tehti.

Majaga on kaks varianti - üldse mitte midagi liigutada ja minu eluea lõpuni seisab ilmselt püsti küll. iseasi, kas sinna kedagi peale minu lasta võiks :) Teine variant - liigutada ja ... ei taha mõeldagi, mis sealt välja koorub. Peale esimest masendushoogu tuleb ilmselt jõudumööda jätkata. See majade värk on müstiline nagunii u nagu autod - väljast sile, värviline, tegelikult paras tükk siledaks aetud plekki.

Ma kirjutasin eile selguse mõttes üles, mis vaja teha ja mis oleks prioriteet. Seda oli palju. Puhus klaariks. Eelmine hooaeg õpetas mulle, et eks mu füüsilistel võimetel on piirid, kõike ei jõua, aga mõned asjad on olulised mitte hukka lasta ja endale lisatööd tekitada.
Aga muidu olen rõemus nagu ilmselt teisedki, sest kevad on käes ja maa lõhnab ja ma saan õues õhtu lõpetada ja kui majas ei jõua imesid korda saata, siis aias suudan küll. Mitte imesid, aga lihtsalt. Oodatud aeg on käes, nüüd oleks tore kui need tunnid, mis ma kodus toimetan, nii väga ei kihutaks.

Mingis poeketis kuulsin suvereklaami ja ma oleks neid raputada tahtnud, mis pagana jaanipäev, laske kevadel olla.

Et saaks hetkes hingata.
Kommentaarid

 1. Oijah. Mul pole nüüd täit ettekujutust, et mis sul seal akna all on aga vaat akna alt hakkavad palgid esimesena määnduma, muutusid pehmeks. Kasutati ju ainult looduslikke materjale, niikaua kuni vesi kuskilt ülevalt peale ei voolanud, oli hea aga nii kui voolama hakkas, nii algas kõdumise protsess kah. Avastasin oma majas remonti tehes akna alt augu, kuhu vabalt sai terve käe sisse pista, oli head lillepotimulda täis :D noh ja hiirtepesasid, loomulikult.
  Ja mulda visati tõesti vundamendi peale tuule kaitseks, nagu talvel lund. Seda, et see vanaaegset tüüpi vundamendi hävitab, keda see tollal huvitas, eks ole?
  Varu kannatust. Vanades majades on palju vahvaid :) üllatusi. Eks sa urgitse sealt lahti, vaata, mis seal on. Õhku vajab see koht nii ehk naa.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kaapisin lahti, ikka veel ei paista. Ootan KSJ ekspertiisi ära :(
   Sipelgad elavad seal ka.

   Kustuta
 2. No nii, varsti hakkab siis pihta "rügamiseaeg". Ma ka ootan, et saaks juba Pärnal käija, aga peab veel mai alguseni ootama.
  See, et majal vundamenti pole, ei ole midagi imelikku. Vanad talumajad ehitati vanasti ikka nii, et suured maakivid nurkade alla ja vahele siis ka midagi. Nõuka ajal siis tehti neid vundamente, aga siis tehti palju halba. Päris tavaline oli, et alumised palgid jäid siis betooni sisse osaliselt kaussi ja see need ära mäetas. Vesi ju kogunes sinna.
  Eks vana maja remont on paras tegu. Sellepärast minagi ei tahtnud vana maja ja me ostsime hoopis Pärna, kus on maja koht kaldega lõunasse ja mets ümber. Mul olid krundile teatud tingimused. Aga kui palgid ikka alt mädad on siis remonti peaks ikka tegema. Esiteks hallitus ei ole tervisele kuigi hea ja teiseks ei tea ju kunagi kui kusagilt siis midagi muud järgi hakkab andma. Tegemist on ikkagi kandekonstruktsiooniga. Aga muld tuleb igaljuhul palkide alt ära koristada, muidu tõuseb maapinnast kapillaarniiskus ülespoole. Selle tõkestamiseks on vaja kasvõi tõrvapappi alumise palgi alla panna. Annaks veel nõu, aga see tuleks liialt pikk jutt ja esiteks siis tuleks oma silmaga näha, mis olukord seal on.

  VastaKustuta
 3. Muidugi on mädand konstruktsioone tarvis lappida, aga teate, puit sureb aegamööda ning oma mugavuse nimel ainult pisiparanduste ja tuuleaukude töitmisega saab teinekord suuri rumalusi ära hoitud. Nimelt iga vana tykk puitu on väärtus, mida hiljem tagasi saada pole võimalik. Kui täna pole korralikuks renoveerimiseks võimalusi, st raha, aega v oskusi, siis on mõistlik teha pigem vähem, kui rumalasti - seisis majake sellisena 70 v 100 aastat, seisab see maja sellisena veel 5 v 15 v 25 aastat - kontrollitud!:) Aga katus olgu terve, ning vundamendi äärde vaesusest ja rumalusest aetud sodi ikka minema, ja tuulutusavad korda. A mis ma ikka õpetan, me kõik oleme oma kodude kallal pusinud ja tunneme asja oma kogemuste ning õpitud ametite järgi igayks isemoodi. Ilusat kevadet!

  VastaKustuta
 4. Palkmaja on siiski majadest kõige "ausam" maja. Meie vana maja oli palkkarkassil laudvoodriga (seest ja väljast)saepurutäidisega, mis kaetud silikaattellisega ja kui renoveerimise eesmärgil lahti võtsime, siis saime aru, et vanasti võidi ehitada ka absoluutselt kompleksivabalt.:)
  Sellesse majja oli taotud kümnete kilode viisi nii suuri kui väikseid naelu ja laudvooderdus pärines välimuse järgi otsustades eelmise ja üle-eelmise maja lamutusmaterjalist. Kohati oli meetrise vahemaa katmiseks kasutatud kolme lauajuppi ja kord tuli läbi põranda meie magamistuppa mügri. Põrand koosnes vineerist, mille all oli muld! Aga vundament oli meie majal vinge. Meetrisügavune paest ja tsemendist moodustis. Loomulikult sai vanast majast küte. Kolm talve kütsime.:)

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused