unetu humanitaar :)

Publiku tungival nõudmisel ehk kaunimad hetked koolis :) Humanitaar ei kannatanud sedapuhku teps mitte unepuuduse käes, pigem oli see totaalne ajapuudus. Ja kuigi olin eelnevalt joonistanud küll kohvipaksu, küll tuhaga, oli üleminek paberile ikka veidi kammitsetud. Kodutööks oli välja otsida 50 roht- ja 50 puittaime kirjeldused jms, Kes koolis käinud, need teavad, milline peab välja nägema klassikaline taimetabel. Muide, nii word kui excel on selliseks tööks üsna kõlbmatud. Tuhat pisiasja, mis võtavad liiga palju aega. Kui Tii siinkohal midagi head just välja ei paku. nt excel, mis muidu laseb järjestada nagu iganes sulle sobib, ei tunnista sellist võimalust piltide puhul, need jäävad sinna, kus on. (rrrrrrr)

Esimese 2 või 4? tunni töö oli paika saada suurus, muster. Teiseks päevaks jäi mustand, puhtand, taimede arv ja paigutus jms. Lähteülesanne oli siis peenra pealtvaade läbi kolme aastaaja. Mina muidugi valisin variandi, kus 2/3 puit ja 1/3 rohttaimi. Krundi ääre haljastus. Esimene kiusatus oli toppida plaanile kõik 100 taime ja siis veel mõned unistused ka lisaks :D. Peenra mõõdud aina kasvasid.  Lõplik seis jäi 31taksonit. Kolmapäeva hommikul pidime taimenimed välja lõikama, peale kleepima ja veel mõned nibin nabin ja siis paljundusse. No ja mõned tublimad jõudsid kõik ära teha ja ära värvida nt 30 ja rohkemat taime ja töögi üle anda ja viiegi saada, siis mina tõin kraami koju ja olen nüüd juba paar õhtut värvimist harjutanud. Mõnuga. Sest mulle meeldib selliseid asju teha mõnuga ja rahulikult. Ikkagi esimene plaani vormistus.

Pildil on siis minu autokääd, eksole :) Tegelikult olen ma sellega päri, et enne, kui minna programmide juurde tuleks asi käsitsi läbi teha. Kogemuse pärast ja kogemuse annab see tõepoolest, ma ei paigutaks selliste vahekaugustega taimi oma peenrasse. Miljonär peaks olema ja siis aasta pärast peaks kõvasti välja rookima.  Nii et eks seegi on mõtlemise koht. Muide, kes tahab sellist projekti ise teha, siis võtke ette Reti Randoja- Muts Peenar sinu aias ja uurige seda pisut. Soovitan.
Kui ma valmis saan, eks siis näitan ette. Võib olla.

Nädala viimastel päevadel süvenesime veel väikeaiaplaani tegemiseks vajalikesse eeltöödesse, vihjeks - rasterid.  Õigupoolest olid kõik päevad üsna intensiivsed. Palusalu loenguid ja praktikume ootan alati huviga,  va ehk mõõtude ja mahtude arvutamine :) Lilleniidu rajamine oli vägagi huvitav teema ja kruusaaed ja Beth Chatto. Palusalu puhul on alati see boonus, et kui ta soovitab midagi või mõnd taime, siis on see nagu Muhediku värk - teavad millest räägivad. Praktikumides oli kivi, kivi, puit. Küllap kasutasin õigeid lihaseid, sest mitte miski ei andnud järgmisel päeval tunda. Eks meil oli meeskonnatöö ka :)


Mida jälgisime? Vuugid muidugi, ei mingeid riste. Kivide kaldenurk sissepoole ja väljapoole.
60 cm on soovitatav kõrgus, üle selle tuleks juba kuivmüürile alus valada
taimestamine on alati tore :)
Pärast seda ladusime veel paekivi. Mina nikerdasin otsa :)

klombitud kividest äär oli valatud kiviga võrreldes lihtsam. Maagiline mull :)

See pole muidugi täieline ülevaade. Lisaks lõikasime õunapuid hinde peale, kusjuures hinnati meeskonnatööd. Puidus tegime aeda. Mul oli nii hää rahulik kaaslane, et õppisin palju ja sain proovida. Koolinädalast on vist lihtsam kirjutada, mida me ei teinud :) Isiklik kogemus on see, et esimene aasta tundub nüüd kukepea, samas on varasem lugemishuvi kõigiti kasuks tulnud, kui ma just materjalide ülekuhjamisega ei tegele. Praktikat on kõvasti vaja.

Kommentaarid

 1. Publik tänab ja kummardab :) Oh, jälle need maakivid! Aga saime eelmisel korral hakkama, saame sel korral ka. Nüüd veel viimaseid parandusi tegema taimevalikus, siis puhta plaani joonistamise ja tabeli kallale. Et öö täna väga unetuks ei jääks!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oh, sa oled nii tubli! Küllap jõuad õigeks ajaks :)

   Kustuta
 2. Selliste kiviehituspraktikumide pärast ma paraku aiakoolide poole vaadata ei tohigi. Kodus saab kivideveeretamise tugevama kaela veeretada ja ise näpuga näidata.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul pole veel kodus seda kivivärgi kogemust, nii naudin neid prakse vägagi. Kõik on ju esimest korda :)
   Mul on looduse poolt väike, aga sitke keha antud, selja pärast muretsema ei pea. Mul on lihtsalt teised nõrgad kohad :)

   Kustuta
 3. Üliintensiivne nädal tõepoolest, aga samas ka kuidagi hästi kokku pandud, ränk mõttetöö pandud segi raske füüsilise tööga, mis aitab ajud vahepeal puhtaks saada ja siis mahtude arvutamise ajal selga puhata :)
  Kui tahad head hinnet, siis tuleb need taimeplaanid vist ikka nii teha nagu mingid keskmised normid ette näevad, nt 100 akakapsast 1 m2-le,:D aga istutama tuleb ikka mõistusega hakata, taimi ei kasvata keegi komposteerimiseks ja aial on alati ka nii õhu- kui arenguruumi vaja. Küll Sa oskad sellest ise 5 aasta pärast rääkida :)
  Kivi on kaval värk, võib ju küll näpuga näidata, aga alati pole mehed nõus teda mitut korda pöörama ega käänama ja siis tuleb ikka ise teha, kivil on ju ka oma varju-ja päikesepool, esi-ja tagakülg, kui seda näha ei oska, siis tuleb lihtsalt üks kolisev kuhjatis, mitte silmale rahulik müür.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kõige mõnusamad sessid algavad aprillis, siis on õuetunde rohkem :) Õnneks aga pole olnud ühtegi koolinädalat ilma praksideta. Jaanuarisess oli kõige teoreetilisem ja väsitas ka enam.
   Neljapäeval vastu reedet, peale kivi ja puitu magasingi nagu lapsuke.

   Minu meelest on puujuured vs kivid, juurikad iga kell hullemad.
   Kivipraktika tuleb suvel ära teha, võib olla tunduvad juurikad peale seda kuki muki :)

   Sel hooajal vaatan seda istutamise värki ilmselt teise pilguga. Nii et see koolivärk on igal juhul huvitav.

   Kustuta
 4. Tundub huvitav, õppida võiks, aga eksameid-arvestusi ei taha nähagi.

  VastaKustuta
 5. Liitun sügavalt kummardajatega. Mul on ikka ka vist plaan töö kõrvalt õppima minna Räpinasse. See mõte on mitu aastat peas olnud...näis kas sel aastal saab teoks.

  Sellestki postitusest sai mõni asi kõrva taha pandud- just see maakivide teema. Hea, et eelmisel aastal ei jõudnud oma müüri ladumiseni :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Koolis käia hea, sessida mitte just väga, aga mis parata, vabakuulajana esialgu küll ei saa :) Vaatamata minu ukerdustele, soovitan Räpinat kindlasti.

   Kustuta
 6. Kiwa, kiwa. Andke ainult ja ma olen nõus neid veeretama küll. Kahjuks on meil Pärnal nii, et kui neid on siis on need kas väikesed või siis on suured rahnud, mille jaoks on juba korralikku koppa tarvis. Ei, need pole piirikivid, need on ka veel, aga neid ei liiguta kindlasti.
  Ma vaatan, et sulle vist cad eriti ei meeldi. Eks see oleneb inimesest. Mina isiklikult teen kõik mis võimalik cadiga, ma olen neid A1 ja A0 täis kribanud käsitsi küll ja enam ei taha kui oled arvutiga saanud teha. Ma ka tegin siin järgmiseks sessiks teede kohta joonised cadis ning värvisin siis käsitsi ära. Musterpeenraga tegin sama. Mõnikord on käsitsi isegi võimalik kiiremini teha, aga just see kustutamise ja korrigeerimise asi on cadis kergem.
  Mina ootan ka 1 aprilli. Meil hakkab siis sess mis on Räpinas. Vahepeal olid kaks sessi Tallinnas ja need olid natuke "kuiva võitu". Aga midagi hullu polnud. Samas on meie kursusel tekkinud ikkagi mõte, et enam Tallinnas ei taha teha. Eks näis mis sügisel otsustatakse.
  Aga kiwadega seoses, kuna mul on ligipääs graniidist jääkidele, siis kasutan neid ära. Eks see üks paras tegemine saab olema. Ma siin viin nüüd mingi aeg terve plaadi serva jääke sinna Pärnale, aga need kuramused on osa 3m pikad või isegi natuke peale ja kui keskmine kaal on 80-90kg/m2, siis mul tekkis küsimus, et kuidas ma küll neid üksi seal punnin. Tundub et tuleb siis jälle selliseid aegu kus on sihuke poolsurnud tunne. Aga samas rahulolu ka. Jõudu ja jaksu.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma olen vastupidi üsna autocadi fänn, ma lihtsalt ei valda seda veel nii palju kui vaja. Kui sa elaksid lähemal, tuleksin õpipoisiks :)

   Igasuguste raskuste upitamiseks tuleb abivahendeid kasutada. Ehita miski kaval mehhanismus, mis sul neid paigaldada laseb või tee kivitalgud:)

   Kustuta
  2. Kui sul küsimusi on, küsi ikka. Saada email ja ma siis üritan seletada. Ma seda palju teinud. Ma siin vahepeal pidevalt kirja ja telefoni teel õpetasin meie mõõdistajaid. Aga värvide poolest on vahel värvipliiatsidega värvimine natuke parem. Värvipliiatsid jätavad natuke sellise "loomulikuma" mulje. Aga tegelikult saab cadis ka värvidega päris hästi mängida. Hatchi kasutades saab seal sättida kahte värvi ja siis erinevaid varjutusi kasutada. Tegelikult on cad suhteliselt lihtne kui asjad selgeks saab. Sa saada mulle küsimusi ja ma aitan.
   Küll ma need plaadid paika saan, ma seal igast palke kasvõi selle nõuka aegse käruga ära vedand. Aga selle hiinlaste tehtud uuema käruga küll seda teha ei julge. Ma ikka väga ootan seda Suurt Reedet, tahaks näha kuidas seal siis taimed on talve mööda saatnud. Kusjuures kui ma eelmiste aastate pilte vaatasin, siis aprilli alguses on suurem osa lumest läinud. Isegi kui lumerohke talv oli. Ei tea, kas nüüd ka siis korraga toimub märtsi lõpus suur sula või pean ikkagi lumes sumpama?

   Kustuta
 7. Super töö!
  Heameelega kutsuks teid oma aeda paekivi laduma :) Palju materjali sellise paekivipeenra tegemise jaoks kulus? Plaan on oma pisikesse aeda midagi sarnast kujundada :)
  Aitäh vastamast

  VastaKustuta
  Vastused
  1. :) sellest on nüüd tubli 4 aastat möödas ja see oli kooli praktikum. Meil oli paekivi kastides ja valik oli suhteliselt suur. Ajaliselt ei kulu palju, kivide valik ja sobitamine. Pean mälu värskendamiseks kursakaaslastega vestlema :) Annan lähipäevil teada.

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused