sadude vahel. nädalavahetused.


oktoobriseis
Eelmisel laupäeval viisime ometi vanaraua ära. Kokku tuli kolm korda käia, sest haagis oli üsna madala servaga ja üle 500 kg ka korraga vedada ei või. KSJ tegi põhilise töö ja mina asjatasin ja sortisin veel kola, et mida majapidamises võiks vaja minna. Nagu KSJ ütles, et kõrralik peremees olla vanasti ka hobuse sõnniku alles hoidnud, sest ikka läheb tarvis :) Seda kraami mul kahjuks pole, aga lähinaabritel jälle on. :D Eks ma lähen ükskord kaupa tegema.

Vanarauaga rikkaks ei saanud, aga eks ta maast leitud raha ole, sest sealt me ta ju välja tarisimegi. Nagunii on seda veel ja veel. Ziguli ju puhta välja kaevamata. (Ziguli on toscana oma, see nähtamatu, eksole). Sauna juures sai ju üks muhukülg pooleli jäetud, sest maa seest tuli nii palju traati, et ma oleks sellega seal sügiseni pidanud möllama. Abiks ikka, see rauaraha ja mis peamine, et üks ruum sai klaariks ja puhtaks. Ma nimelt vedasin kõik ühte kohta kokku ja seda oli siis vaja harutada. Siinkohal veelkordsed tänud Muhedikupapale, kes mingi ime läbi haagise toppamise õigeks nihutas.

Ilm oligi päris rauane, päike paistis ja ei sadanudki. Mina sain oma muhunõlvale kaks uut pinnakatjat põõsast ja ühe kikkapuu lapse ka. Kõlgutasime veidi jalgu ja rüüpasime kohvi ja vaatasime, mis paistab ja mida saaks uuel suvel koolitööna teha. Ikka see va tiigikallas. Ilus laupäev oli.

Pühapäeval, oo ketserlust, käisin seenel. Kohe hommikul. Riisikaid ja ükskuid puravikke. Hommikul kell kümme oli mets veidi hämar. Vihmast. Päeva peale aga läks ilusaks. Jõudsin veel kodus ka toimetada.
Majamuresid ikka ka. Kole niiske on see põrandaalune. Nüüd on vaja jälle kütta ja tuulutada. Mulle ei meeldi soojas toas magada ja nii ma kütmisele väga rõhku pole pannud, aga vaja oleks.

Maapinda on vaja maja lõunapoolses küljes kindlasti lükata, sest praegu on liiga suur kallak maja poole. Vesi valgub sinna, kuhu pole vaja.  Kaevamisel jäävad õunapuud ette :( Nende juured saavad ilmselt kannatada :(  Maha tuleb võtta see õunapuu, mis on otse maja seina ääres. (0,80 m).Ta on ka muidugi täielik vare, aga kahju ikka. Tema tüvest saab äärepuu turbapeenrale. Järgmisel aastal.

Selleks nädalavahetuseks lubati vihma. Anti ka ja vikerkaari kohe kolmel päeval. Laupäev oli veidi selgem, pühapäeva pärastlõuna kastis korralikult. Toimetasime mitmes kohas. KSJ tuli appi õunapuid lõikama. Laupäeval alustasime ja pühapäeval lõpetasime. Võtsime maha kolm õunapuud ja õigupoolest on nad kõik väga nigelas seisus, seest tühjad ja maapinna poole kaardus.

Väga palju oli kuivanud oksaräga ja KSJ imeredeliga sai päris kõrgele. Mina ei roninud, sest üldiselt ma kardan kõrgust. Üles võin ronida küll, aga alla enam ei saa siis. :) Kasvama jäid mitmed noored kõverikud või vanad noore haruga. Läbilõikeline pilt oli aga valdavalt selline:

Ühe tüve sisse oli nt rott? pesa teinud ja siis seal hinge heitnud. Ammu.  Nii et me saime linnumajade materjali juurde. Lõikamata jäid kuuritagused õunapuud. Neid on kaks.
Eile kolisin taimepotid talvitumiskohta ja peaaegu otsustasin ära, kuhu panna pesunööri postid. Niita ei ole õnnestunud. Tuleb teha see kulutus ja osta lõikuriga trimmer. Muidu platsi puhtaks ei saa. Sortisin natuke šmotte. Ka selles küsimuses tuleb targemalt nõu otsida, et kas need kivid kõlbavad ladumiseks või mitte. Telliseid peaksin veel sortima, aga nende vedu ulualla on vaevaline. Kuumaastik ja käru.

Vahtrad poetavad lehti ja mõned on juba paljad. Aed paistab juba maanteele välja. Õuemaa on märg ja õu läheb järjest porisemaks. Mis teha. Võib olla oleks nüüd just õige aeg mudaaugud telliskivipuruga täita. Kevadel aga tulevad ju suuremad tükid jälle pinnale ja taevas teab, mis teeehitus kaasa toob. Positiivseid muudatusi ma loodan.
Oktoobrikuiseid õitseijaid on. Mõnda ka lähemalt


Mõnel pole õisi vajagi, ikka ilus ja nüüd särab ta eriliselt Carex elata `Aurea`. Tellitud inglismannide käest. (juulis). Tuli ümbrikus ja pügatud moega, nüüd on uue soengu kasvatanud. Väike veel, aga seda armsam.Õige lehetooniga boikiinia ka

On sügis. Kui sooja tahta, siis vihmast ei pääse. Kui tuleb külm, siis on kõik juba teine. Vaatan huviga, mis toimub. Esimene aiasügis ju.

Kommentaarid

 1. Kui kütmise ajal aknaid lahti hoida, tuulutab ka kuivatab kõige paremini.

  Oh, mis õunapuud, eks nad pea vist kõik hingusele minema, kui nad seest säärased on. Mõni tugevam torm teeb selle töö ära.

  Aga esimene pilt näitab, et Sul on veel värvi-ilu aias piisavalt

  Naljaks lugu, ei ela me üksteisest väga kaugel, aga ilmad ühesugused pole, meil on vihma vähem. Ju Sul teda rohkem vaja on:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. No nüüd peaks juba piisama, tiigis ka juba tase tõuseb :) Rohkem ei kavatse istutada ka. Kui siis maa sisse torkida miskeid pistoksi. Ja talveks külvata, s.t. kevadeks ette.

   Aga teil seal Muhedikulas ongi mingi imevärk :D
   Vikerkaared kolmekordsed ja floora ja faunast rääkimata :DD

   Kustuta
 2. Eks see sügisene niiskus on kurjast ka, hakkab mädandama ja hallitama. Äi peab oma umbes paarikümne aasta eest ehitatud majapooles hakkama kap.remonti tegema, sest vundamenti tuulutusavasid ei tehtud ja mustpõrand on täiesti mäda, nö puhas pooleldi.
  Mina kütan praegust üle 2-3 päeva ahju. Vara hommikul, tuulutades- muidu ei saa öösel magada-liiga kuum. Pliidi alla teen ikka iga päev tuld- saab toit perele ja tuppa hea õhk.

  Mulle meeldivad su vaatega pildid- eelmise postituse omadest olen lummatud. Kaunis on! Jaksu!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Püüan selle töö tehtud saada. Kui kodus olen siis kütan ka hommikupoole. Pliidi-usku olen ka. Elektripliidid olen majapidamises küll alles hoidnud, aga kasutanud pole. Puupliidiga võtab üleskütmine veidi aega, aga tulemus on hea. v a suve +30 kraadiga.

   Vaadetega on mul vedanud. Põldude poole tuleb küll vabakujuline hekk, aga ma püüan sinna ikka aknaid ka jätta :)

   Kustuta
 3. Ja-jah, pesunööri platsi valik ei ole väga lihtne. Meie pesud on mitmes kohas enne olnud nööritatud, kui praeguse koha said. Peaks olema nii tuult kui päikest, aga kõike parasjagu, mitte varjama vaateid jne. Esimene nöör oli diagonaalis üle saunaesise platsi. Väga tüütu oli pesude vahelt läbi käia. Teine koht oli nii tuuline, et mitu korda käisin pesu majandi põllult otsimas, üks tekikott sulaski alles kevadel välja.
  Mõtlesin ka talve alla külvata ( mõte oli juba eelmisel sügisel), äkki saab sel aastal teoks. Mida külvad?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. :D tekikoti välja sulamine...

   Teen seda esimest korda, eks siis ole näha. Tahaksin külvata neid suvelilli, mille seemneid korjasin Räpinas. Siis Argentiina raudürti, väävelkollast kosmost ja kosmost, hurmelist tähtpead ja veel miskeid tegelasi. Siis eraldi ettevõtmine on mustikakülv. Nädalavahetusel võtan asja ette. Külvama peab ikka puhanud pea ja käega.

   Kustuta
 4. Meil on ka maja niiskem kui iial varem, elutoa laest leidsin hallitusplekid. Jama.
  Meeletu töö olete ära teinud. Täitsa kohustus end vahepeal seenelkäiguga lõbustada.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mida sa nendega ette võtad? See pole ju läbijooksu probleem?

   Kustuta
 5. Sul seal täisa värviline see peenar veel. Nii et naudi selle ilu. Aga eks seda vanarauda tuleb vanades taludes välja küll. Ma ka siin oma puhkuse jal võtsin ühe päeva, et aidata vanematel seal maal seda ära vedada. Ja seda jäi veel sinna.
  Aga puupliit on üks väga vajalik asi majapidamises ja suve jaoks on vaja lihtsalt teha teine välja. Mul maal vanavanemate kodus on ka kaks kööki, üks majas ja teine siis eraldi väljas kus tehti suviseid toimetusi. Sellise jaotuse teen ma kindlasti ka Pärnal. Aga sa küta ikka enne talve maja korralikult soojaks ja siis igapäev natukese kaupa. Ega tegelikult ahi tahab pidevalt kütmist, ahjule ei ole hea kui seda ainult "jupi kaupa" köetakse ja siis pikalt jõude seisab. Teine asi on see, et ära sa siis korraga ahjule liigselt "hagu anna" kui see pikalt seisnud on. "Kogu vaikselt tuure".
  Aga kas see küngas seal maja juures on sul lõuna küljes? Kui jah, siis on tõesti mõistlik see "laiaks lükata". Aga kui see on sul põhja, ida või loode kõljes, siis minu soovitus on see küngas alles jätta ja seda natuke "kohendada". Sellise künka laiali tõukamine ei ole just kõige väiksem töö ja kui see on veel põhja pool maja siis see hoopis varjab su maja külmade tuulte eest. Vee vastu on lihtsam drenaaziga võidelda, kraavi on palju kergem kaevata.
  Aga sellised õunapuud, mis ikka seest mädand on, tuleb mahavõtta. Muidu võib tormiga need majale selga "visata".
  Seenelkäik on üks väga tore asi. Ega ei pea ju seeni kilode viisi saama, ka loodust peab nautima ja saab seal puhata ka tsivilisatsioonist.
  Nüüd on sul aega vaikselt plaane seada ja nuputada. Kiirustada pole mõtet. Aga pilte peaks siis tegema küll, kohe iga nurga alt. Jõudu!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tegelikult polegi nii väga küngas. Kui altpoolt pildistada, siis jääb selline mulje. Päris tasaseks seda ei kavatsegi teha. Lõunasuunas asub see muide küll.
   Drenaaži küsimus on see ka, aga minu meelest on seal aastatega seda kõrgendust tekitatud ja vundament on ilmselt soojustamise mõttes kinni kaevatud. Sel suvel ei tegelenud majaga. Järgmisel kevadel aga sellest ei pääse.

   Kustuta
  2. See pildistamine tekitab vahel natuke valesid "vaateid" tõesti. Lõuna külg peaks ikkagi olema "lage" olema, seda eriti meie sügisele, talvele mõeldes.
   Aga eks kui teil kevadel ehitamiseks läheb siis on mütekam kõik korraga teha küll.
   Ega vist soojustamiseks seda mulda sinna ei veetud. Meil vanavanemate maja juures on ka näha kuidas on aastakümnetega aeda mulda juurde veetud ja siis on näha kuidas aia osas on teest ja maja esisest osast oma 40cm kõrgem. Eks nii tehti paljudes kohtades.

   Kustuta
 6. Ohh, ma pole kohe mitmele postitusele pihta saanud. On ikka kaunid vaated!
  Ma jahin vikerkaart peaaegu üle päeva, kui jälle päike ja sadu on, aga ilmselt on need vikerkaared siis just minu pea kohal ja rõõmustavad teiste silmi. :)
  Õunapuudest on muidugi kahju, aga teisalt poleks neist niisugusena kindlalt kauaks enam asja ja saab nii toredaid asju meisterdada. Linnu pesakast on eriti lahe idee.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused