istutuslõikus

Mõeldes tagasi sarapuu kolimisele, sai toona tehtud õige otsus. Kõhutunde järgi ja küllap kumisesid kusagil kuklas ka Muhediku kogemused. Me istutasime ta ümber üsna suurelt ja kuna see tundus vägagi vägivaldne, ei kärpinud ma ühtegi oksa, juured aga olid välja kaevamise käigus nagunii kärbitud. Küll aga kastsin hoolega järgnevad kaks nädalat isegi siis, kui vihma sadas. Kolmandal nädalal multsisin ära ka lehepuru, muruniide jms. No ja igal õhtul käisin teda kummardamas ka :) , lubasin talle, et nüüd on ta kodus ja rohkem ma teda ei lõika. Läks kasvama ja tänavu oli tal hea pähklisaak ka.

Aga miks ma sellest kirjutan nö juba jälle on koolitöö. Mul on käepärast Sulev Järve ja Väino Eskla raamat "Puude ja põõsaste lõikamine" ja sealt ma loengi: "ümberistutamisel kaotab istik suure osa oma juurestikust. Varem kärbiti tugevasti oksi, et viia võra ja juured tasakaalu ning vähendada hiljem lehtede kaudu aurumist. Tänapäeval puude istutusjärgset tagasilõikust enam ei soovitata, sest selline kärpimine hävitab suure osa energiast, mida puu vajab kiireks juurdumiseks. Eriti halb on see, kui lõigatakse ära oksatipud, sest just seal tärkavad kevadel esimesed lehed. [...] Istutamise ajal tohib ära lõigata vaid kahvelharu ning vigastataud oksad. Puu kujundamist jätkatakse alles siis, kui see on kindlalt juurdunud. Erandiks on remmelgad ja paplid, mis kasvatavad tüvest kergesti uusi võrseid, nendel võib oksi kärpida ning võra kujundada juba istutamise ajal. "

Kommentaarid

 1. Ma ei oskagi öelda, kas see on tavaline või kummaline, et mingil ajal hinnatakse ümber aastakümnete soovitused.
  Ma olen istutanud ja ümber istutanud palju puid ja põõsaid ja kui enda kogemused puudusid, toimisin ikka targemate näpunäidete järgi. Mingil ajal aga hakkas mulle tunduma, et need ei pea paika ja nii hakkasingi vastuvoolu ujuma:) See on tõsi, istutades puu-põõsa kärpimine paneb ta põdema. Kui ma aga näen, et istutamisel väga rohtsed oksad, eriti õienuppudega (hortensiad) vajuvad longu, näpistan ma nad küll ära, seda aga väga lühikeselt.
  Kuuma ilmaga istutamisel või istutamisele järgneval kuumaperioodil on väga tähtis istiku varjutamine ja kastmine,
  mitte lõikamine. Ka ei tohiks minu kogemuste kohaselt istutamisaastal lõigata ühtki hekki. Las põõsad saavad kasvuhoo sisse, niikuinii tuleb neid pärast igal aastal lõigata, ei hakka nad esimesel aastal mingitmoodi hargnema, neil juurdumise ja enda elushoidmisegagi tegemist küll.
  Nüüd hiljaaegu lugesin, et sügisene roosilõikus hoopis halvendab, mitte ei paranda nende talvitumist. Mina oma mõne roosiga muidugi ei saa suurelt eksperimenteerida, aga meil jäid ühel aastal küll nad tagasi lõikamata (muud tegemised olid olulisemad), kevadel olid nende kasvud hoopis jõulisemad, suvine õitsemine rikkalikum ja varasem. Mu meelest ei tohiks hilissügisel enam kedagi lõigata. Selle asemel, et talveks korralikult valmistuda, peavad nad meie pärast hoopis oma haavu hakkama parandama. Ma arvan, et iga aednik peab lisaks raamatuile ka iseend usaldama, kui ta vähegi oskab/viitsib oma tegevust ja taimede käitumist analüüsida.

  VastaKustuta
 2. Ma olen tänavu oma kevadisi istutusi jälginud ja mõned põõsad said olude sunnil ka keset suve istutatud ja paar põdesid ikka korralikult. Neid ei kannatanud ma enam vaadata ja lõikasin tagasi. Sirelid Siguldast ja siis harilik ebajasmiin. Õnneks jõudsid nad sügiseks kosuda, sest see on armulikult pikk ja veerohke olnud.

  Selle istutuslõikus aga paningi kirja, et oleks otsingus leitav, sest paljud allikad on teisel seisukohal.

  Selle sisetundega on huvitav lugu. Isegi nii napi kogemusega nagu minul on, annab päris häid tulemusi.
  Aga küllap on meil kõigil kõrvade vahel rohkem, kui ise usume. Kuulnud ja lugenu ja siis "unustanud"

  Ühe korra elus olen proovinud raamatu järgi elada ja siiani tuleb naer peale, kui ma mõtlen, millega see lõppes.

  VastaKustuta
 3. Nüüdisaja potitaimede puhul hakkab see istutusjärgse tagasilõikamise teema nagu üldse ära kaduma. Paljasjuurse istiku puhul oleneb kõik konkreetsest taimest, ilmast ja võimalusest ümberasustatut juurdumisperioodil poputada. Usun, et selget ühest reeglit, kas ja kui palju lõigata, ei ole olemas. Korraliklt ujutatud istutusauk on aga alati edu reegel number üks. Tänavu suvi oli muidugi ideaalne aia kolimiseks, nagu ekstra Sinu jaoks tellitud - hea meel kohe Sinu pärast.

  VastaKustuta
 4. Ma olen ka seda lõikamise raamatud palju lugenud ja uurinud, aga ega ma kõike pole vist päris nii teinud nagu seal kirjas on. Ega autorid ise ka vist 100% väida, et nende kirjutatu on ainuõige. Eks taimed onju erinevad ja kõike ei saa ühtemoodi hooldada. Aga mida ma alati teinud olen, on see, et ma olen võimalikult kaua istutavaid taimi ujutanud vees. Vahel lausa tundide viisi. Eks juurestiku suurusest ka ju olene, seda ma sain ise ka rodode istutamisel tunda.
  Lisaks sain ma siis koolist Kivistiku käest ka kinnitust, et tema pooldab ka seda vaarikate lõikamise viisi mida soomlased uurisid. See oli see, et vaarikaid ei lõigataks kohe peale marjade kandmist ära vaid lastaks toitainetel liikuda sügisel lehtedest juurtesse ja siis alles lõigata kui juba oksad raagu jäävad.
  Aga see nädal juba mitmednat korda tuleb mulle meelde üks laul, inimene õpib kogu elu, aga sureb ikka lollina. Väga kaua aega arvasid inimesed, et ainel on ainult kolm esinemise vormi, tahke, vedel ja aur. Aga näed nüüd on ka neljas vorm, plasma. Aga kas siis saa väita, et viiendat või kuuendat vormi pole? Ja minu arvamus on, et see ei kehti ainult füüsika kohta. Avatud mõtetega peab ringi vaatama.

  VastaKustuta
 5. See kommentaar ei ole küll siin asjakohane, aga ma tahtsin uurida, et kuidas teil Vaasale vastamine väljanägi? Ta tegi meile seal kooli ümber "tuuri" ja nagu ma aru saan, siis mingi aeg peame meie neid puid ja põõsaid tundma. Äkki saada mulle hoopis kirja, indrek.lepik@mail.ee

  VastaKustuta
 6. Mina ei ole mitte iialgi ühtki roosi sügisel lõiganud, minu meelest täiesti üleliigne töö ja teeb enne külmasid taimed nõrgaks. Kevadel tuleb nagunii lõigata.
  Sel aastal jäid siis muldamata ka...eks näis, mis kevadeks järel on.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused