nimekiri: heucherad

Helmikpöörised olid need taimed, kes said kaasa kolitud peaaegu täies mahus, sest Tartu aias olid nad üles näidanud vastupidavust ja kui jätta kahe silma vahele nende kevadine nirusus, mis kestab reeglina nädala, siis on nad ilusad pinnakatjad ja nendega saab laineid luua küll.

Maikuus istutasin nad vaheplatsile ja siis vaevasin pead, et kuhu nad lõplikult panna.  Lohuaia kallak oli esimene plaan ja siis see veerekese koht saunaplatsil. Kõhklesin värvi pärast, et kui ma istutan sinna ühe tumeda laigu, siis päikeseta  pole neid nähagi. Nagu sarapuuga läks, aga siis käisid mul külalised ja mu kõhklused said ületatud ja nii ma seda veerekest siis pikendasingi ja istutasin nad maha.
Heuchera michranta `Palace Purple`õitseb muide veel tänagi! Pildid saavad ritta, aga millel peast kohe sordinime ei oska öelda, saavad need hiljem külge.Üldiselt ostan uuekesi vähemalt paarikaupa, aga neid sai küll vaid üks puhmas ja lõhkumata jäi ka. Mulle tundub, et meil peavad vastu need heucherad, kelle leht on nahkjam. Need sordid aga on kuidagi veerohkemad ja käin neid ka rohkem vaatamas, et kas peavad vastu.


Sellel pildil on siis tiarell ja segaverelised. Tegemist on helmikpööriste seemikutega. Pärinevad 2011 aasta Järvselja taimeaia külvist. Segaverelised on andnud ägedaid tulemusi
nt selliseid. See toon süveneb külmaga järjest selgemaks.
sama segavereline juuli lõpus näitab rohelist lehte
Ma ei väsi imetlemast `Marmelade`t Lihtne paljundada, kosub kiiresti, moodustab uhke lehestiku, vastupidav ja päikese käes särab kui prillikivi :) Ostsin kunagi ühe taime, jagamisega on teda nüüd rohkem kui neli ja sealjuures kaks tooni. Üks on punasem ja teine beeži ? varjundiga.

Esiplaanil troonib maran, kellest peaks endale väikese spikri tegema, sest tegemist on jälle ühe ilusa, poolvarjulise koha kaunitariga. Õitseb pikalt ja kui ei õitse, siis on lehestik lihtsalt kaunis.


‘Midnight Rose’ erinevates valgustes pildistatud. Suurema päikese käes muutuvad erkroosad laigud nähtavamaks. Sügise poole muutuvad lehed tumedamaks ja roosat on vähem näha. Kõigiti loogiline, sügisel vari süveneb.


`Silver Scrolls`


‘Georgia Peach’

Just sellist värvi ongi. Kasvab visalt. Ei meeldinud talle see kolimine. Aga tema hommikukastesed lehed ...

Vastupidavamate hulka kuulub ka


Tsiteerin siinkohal Hansaplandi kodukat:  "Paljudel, erksavärviliste lehtedega helmikpöörise sortidel on hämmastav iseärasus: nad suudavad muuta värvust sõltuvalt mulla koostisest, aastaajast, vanusest ja istutuskohast. Näiteks, vaestel muldadel suureneb lehtede hõbedane toon, rikastel muldadel aga punakas toon." (Hansaplant http://seemnemaailm.ee/articles/index.php?GID=279


Helmikpööriste aretamisega alustati eelmise sajandi 80-ndatel aastatel ja 90ndatel jõudsid esimesed kultivarid ka turule. Kaks suuremat tegijat olid Dan Heims (Terra Nova Nursery of Oregon) ja Charles Oliver (The Primrose Path Nursery) Keda see teema rohkem huvitab, võib lugeda Dan Heimsi vestlusringi helmikpööristest.

Paljundusest: Kiirem ja efektiivsem meetod kvaliteetse istutusmaterjali kasvatamiseks on mikroklonaalne paljundamine noore roseti ülemistest pungadest. Sel juhul säilivad sordiomadused, suureneb paljundamise koefitsient, ning taimed hakkavad õitsema juba teisel aastal. Kogu Euroopast pärinev materjal on kasvatatud just sellisel meetodil. (Hansaplant)

Aastakese kahe pärast oskan nende kohta juba rohkem öelda.

`Electric Lime
Aalujate kokkutulekult sain mõned pisikesed ka. Panin kasvama. Edenevad :) Tänud!Heucherella `Redstone Falls`
Heuchera `Malachite`Kommentaarid

 1. Küll on kena, et Sa nii korralikult mõnd soovi kuulda võtad:)
  Aga nii tore- viitad HP lehele, aga tsiteerid Seemnemaailma. Koolis võid selle eest kehvema hinde saada.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. No mina tahaks ka päikest ju :)
   Aga see on küll kivi Hansaplanti kapsaaeda, sest viitamata info asub nende kodukal :) Kuna seal oli muud juttu ka, siis nii ma viitasingi :) Koolis see tõepoolest läbi ei läheks :)

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused