vale-august.

Kui ma siin nüüd oma esimest hooaega toimetan ja teen, on kogu aeg tunne nagu oleks aastaajad nihkes. Võtame näiteks kevade. Teistel oli ammu juuli käes, kui mina elasin ikka nagu maikuus ja mu taimed ka. Õitsesid ei tea mis ajal.  Nüüd on mul vist august. Minu ajaarvamise järgi ja tahaks väga loota, et augustile kohe november sisse ei sõida.

Moone on punaseid ja roosa -valge-punaseid


Ja kuidagi laisaks olen muutunud. Ei kaeva enam hullunult, kuigi võiks. Vaatan lilli ja liblikaid. Kui rohi poleks nii märg, lesiks viost maa peal ja vahiks taevasse. Nüüd väga ei saa, vihmavesi võib sisse sadada, eksole.

Teha aga oleks palju. Endiselt. Vähemasti on kõik nii kena, et piisab kui uued pinnad peale mutte ära kobestada. Lohuaias pole õnneks naate. Suviumbrohud ja loodus täidab tühimikke võililledega. Lõpuks olen aru saanud ka selle nõkatsi vajalikkusest, millega juurikaid välja torgitakse. Kasutan.

Vaatasin ka teraga trimmerite hindu, need on endiselt üle mõistuse.

Valget aega on napp kaks tundi peale tööd ja siis olen küll usin. Oi, kuidas ma ei salli seda tuppa minekut ja sügis sunnib aina üha varem ja varem. Olgu. Ei nurise, külm pole veel jälgi teinud kui ehk lepad välja arvata. Nende lehed on küll koledaks läinud ja osaliselt tiiki kukkunud.

Muud uudised. Teeehitus hakkab kehastuma ja minu suureks kergenduseks niideti maha teeäärne ma-ei-tea-kui-sada-aastat-niitmata-hein, mida mina niita ei jõudnud. Toona sai trimmeril aeg ja kütus otsa. Täna käis traktor ja tegi platsi puhtaks. Mille peale võtsin ette ja tegin puhtaks oma kuuserivi ja välgutasin veidi vikatit tarnade sees.

Märkasin, kui ilusaks on soo-kammhein muutunud. Vähe sellest, et ta on sihvakas, tema lehtedel on ilus triip keskel. Nii et nüüd hakkab siis kõrreliste hullus. Arvutasin siin, et peaks teda paljundama ja panema sinna ja sinna ja kobarpeade seltsi. Ja mis saab kobarpeadest kui tuleb kevadine tulvavesi ja et roosidele oleks vaja teistsuguse haabitusega naabreid, nad on nii püstjalt harali. Ja et puid tuleks vähemaks võtta, sest neist tikkudest võivad jämedad tegelased kasvada jne jne Ja et veel oleks vaja niita ja uskuge või mitte, korraks kaalusin ka ideed kogu see pagana põld millegagi kinni katta nii u kaheks aastaks eksole. Hiina siidpööris on tagasihoidlikum, tema on mul juhtumisi-meelega kolmes kohas, noh, et ikka kindlasti üks alles jääks ja ükski koht ei tundu hea olevat. Sellega tegelen kevadel.

Ega kui sa hakkad taevasse vahtima või liblikaid vm, siis tuleb igasuguseid mõtteid, et mida teha siis, kui aed külmaunne vajub ja mida siis lammutada või ja koristada ja sorteerida. Telliskivihunnikutes magavad sisalikud juba.  Puud tuleb kuuri panna, tegin seal ruumi ja sortisin potte ja koristasin pisut. Sauna katuseaknast peab korstnajalg saama. Ja see käib aina mõtteist läbi, et esimene aasta maal hakkab täis saama ja ma olen endiselt oma valikuga rahul.  Kõik need sisalikud ja vesilikud ja istutatud puud ja põõsad.  Talv mind just väga kilkama ei pane, kui ma mõtlen selle +13 kraadi peale tubades, aga noh, köögis on siis +25.  Olgu kuidas on, täna istutasin veel maasikataimi. Nii et august, mis august. Pesu ei kuiva, tirtsud saevad meeleheitlikult, rohi kasvab... peaks veel tilli ja salatit külvama.

Veel on õisi ja neid on rohkem kui mul sel aastaajal Tartus oli. Hortensiad ja põõsasmaranad ja budleiad. Lavendlid. Moonid. Tiarellid, helmikpöörised õitsevad teist ringi. Kobarpead.

ja pagana pujud ja võõrkakrad jm roppused põllu peal.

Kommentaarid

 1. Aga sa nüüd võtagi vabamalt ja naudi tehtut. Sa oled niigi väga palju jõudnud ära teha. Varsti nii kui nii tuleb see aeg, kus jõuab tegeleda veel nende roigaste ja võsaga. Ma ka jätsin nimelt osa töid hilissügisesse, siis aega küll ja näeb ka paremini.
  Kõrrelised on ka mind võlunud. Meil siin on ka üks ilus kodumaine kõrreline, vist peaks olema verev ehk roogkastik. Aga ma pole päris kindel. Oli teine ilus juba suvel kui sellel olid punased pähikud ja nüüd on need helepruunid. Lisaks on moodustanud sellise ühtlase meetri kõrguse massi. Aga paar päeva tagasi niideti see maha. Ei tea, kas äkki peaks neid pähikuid korjama, saaks äkki külvata endalegi. Meil seal Pärnal ruumi on. Oleks vaheldust ka kilpjalale.
  Ma ei ole kindel, et see rohulõikur just kõige parem on. Me ka ostsime rohulõikuri, aga enamus tööd ma teen ikkagi ära jõhviga ja siis hiljem üksikud püsti jäänud puitvarred lõikan kettaga. Ainult kettaga oleks liiga aeglane lõikamine, sest sellega ei saa päris nii lasta kui jõhviga. Heina ja muud rohust kraami on ikka jõhviga niita.
  See liblikaga pilt on ilus. Vägisi lähevad mõtted ka selle peale, et peaks ka Pärnale koha otsima.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. KSJ trimmeriga proovisime niita, aga ta ju rohkem teeb sodiks ja seal, kus on mitme aasta hein, pole jõhviga midagi teha. Lõikur võtab puju ja päideroogu jõudsamalt. Või pole see jõhviga asjandus just kõige parem.

   Budleiasid soovitan küll. Neid peaks ka lihtne paljundada olema, aga sel suvel ma ei proovinud, järgmisel ehk. Kindlasti tahaks sorte juurde. Kuigi, see, kes pildil, ongi kõige jõulisem ja eile oli ta üleni liblikaid täis. Tuul oli lihtsalt selline, et ma ei saanud neid suurt pildistada. Õisikud jätan ka külge, sõber mul väitis, et võivad isekülvi ka anda. Näis.

   Kustuta
 2. Loodame, et sel aastal talv nii külm ei tule, et toas +13 oleks. Eelmisel talvel, mis sel aastal küll alles saabus, oli meil peale õhtust kütmist toas +17...+18, köögis aga +10. Aga mis parata, kui remont on pooleli- lae peal soojustust ei ole ning külm saab igalt poolt läheneda. No ja veebruari alguses oli meil -37 kraadi ka siin :O

  Aga oled palju jõudnud ära teha ja ilmselt annab talv just selle aja, kus planeerida ja mõelda, millised tööd uuel aastal ära teha tahaks :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Selle +13 jaoks polegi teab mis vinget külma vaja. Kui väljas oli -34, siis kukkuks temp +9 peale :D. Maja on veel korrastamata ja seinaäär õhuke.

   Kui tahes tore see planeerimine ka pole, ikkagi ma talve ei armasta :) Ta venib vastikult pikaks. Aga noh, küll koolis käimine selle ära täidab :D

   Kustuta
  2. Küllap jõuate ka majani. See kõik pole ju nii lihtne, et aastaga saab korda nii maja kui ka aed. See võtabki aega. Olen minagi oma kohutava kärsituse juures jõudnud selleni, et küll kord jõuab sinna ka, et kõik saab kord valmis. Ent ilmselt siis tahaks hakata otsast jälle muutma. Lõputu ring :)
   Ja tegelikult on ju iga aasta järel kõik järjest parem, mõnusam, armsam..

   Mulle ka ei meeldi talv eriti, siis on loodus varjusurmas. Ja alati on ta mu jaoks külm ka. Eelmisel aastal hakkasin juba oktoobris kevadet ootama ja see talv venis ja venis ja... Sel aastal pole mul kooli ka enam, mis avitaks. Kuniks tööle saan, ootangi kodus kevadet..

   Kustuta
 3. Sa peaksid korraks heitma pilgu oma kevadel koostatud suveplaanidele, seal oli üks kena punkt kiiges vedelemise jms peale. Kogu aeg ei võigi inimene käpakil käia:D
  Ja see on ka sulatõsi, et mida kevadel külvad, seda sügisel lõikad. Nüüd näed, mida oled korda saatnud ja kui ilus võib sügisene aed olla. Las ta veel kasvab veidi.

  Ega see põllu katmine nii paha mõte polegi, vähemalt niipalju tapab ta neid jubedusi, et nad ei saa enam külvata ja pikk pimedus hävitab umbrohtusid päris kenasti. Sa oleksid pidanud võibolla suvel heinaajal paluma mõnd traktoristi, et ta selle põllu oleks maha niitnud. Kettaga trimmer ise, bensiin ja need õlid kokku maksavad rohkem-
  Kõrrelised on ilusad, eriti need kõrged sügisesed. Mida suuremal pinnal nad kasvavad, seda uhkem , hea on, et nende seeme ei jõua valmida. Ma ei usu, et Sa neisse päriselt nakatud. Mõned (nt.aruheinad) on ikka väga hullud isekülvajad ja neist lahtisaamine väga vaevarikas, Sul see pujupõld ju näitab, milleks nad võimelised on.
  Mulle meeldib talv ka:), eriti siis, kui päeval on võimalik ringi vaadata, mismoodi aiaelu siis välja näeb.

  VastaKustuta
 4. Kui sul seal on mitme aasta puitunud hein siis pole seal tõesti praegu trimmeriga midagi teha. Jõhv peabki heina pudiks tegema, see ongi nii mõeldud.
  Kui sul seal ikka terve põld on siis on õigem korra kellegile maksta ja lasta ikka lattniidukiga üle käija. Edaspidi siis oma aias pead lihtsalt murutrimmeriga õigel ajal jaole saama.
  Rohulõikur on samas võimsam ja ka jõhviga saab paremini hakkama.
  Ma olen miski imelik inimene, aga mulle talv meeldib. Vahelduseks on täitsa hea. Mulle kohe mitte ei meeldi kui talv on liialt vesine nagu see talv oli. See teebki talve masendavaks. Kui ikka november, detsember ja jaanuar on must maa, siis ongi täitsa jama. Aga kui detsembris lumi maha tuleb ja märtsi teises pooles juba minema hakkab, siis on täitsa ok. Ja vot olen mina inimene kes külma ei karda, aga üle 25 kraadi sooja ei kannata. Mulle ei meeldi leililaval elada. Käija meeldib, aga elada mitte. 15-20 kraadi on piisav. Nii et egipti maale mina ei kipu.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused