nimekiri: kurerehad

Kurgi minu aias pole. Mõeldes oma sisalikele ja konnalastele on see hea. (Viimased arengud on sellised, et leidsin laupäeval sisaliku tagatoa voodist lambateki pealt! Ei uskunud oma silmi :DD
No ma ei tea. Toimetasin ta õue tagasi. See veel puuduks, et ma neid sirgeks magaksin, eksole.)
Rehasid on mul tükki kolm ja kurerehasid veidi rohkem. Mulle tundub, et esialgu aitab.
Esimene kurereha Tartu aias oli  Verev kurereha Geranium sanguineum `Alba`. (pildistatud ööpimeduses)

Esimesel aastal lõikasin puhma kaheks ja juba sügiseks oli mul kaks korralikku puhmast. Suuremateks puhmasteks kasvanud kurerehade tagasilõikamine on õigupoolest üks paras heegeldamine ja suure aia puhul ilmselt tülikas lisatöö, aga kui see ette võtta, siis saab sügisel uusi õisi nautida.


Aas-kurereha Geranium pratense `Splish Splash`kõrgus 50-60 cm. Tema on uustulnuk ja valitud õite värvuse pärast - kombinatsioon sinine-valge. Aias on ta jõudnud olla ehk kolm nädalat, nii on raske veel öelda, mis temast saab.


Jolly Bee  on mul puhas rohevahetus. Nimelt sain ta Virvelt, kes tahtis dalmaatsia kurereha saada. Esimesel hetkel tundus õis natuke nadivõitu, lubatud sinist ei kusagil, aga nüüd, augustikuu lõpuks on ta end kogunud ja kasvatanud ilusa puhma ja näitab ilusat sinist, mida minu fotokas kangekaelselt tahab teise tooniga üles võtta. Sõnaga, olen temaga väga rahul.

Verev kurereha Geranium sanguineum  `Elke` Tema roosa ongi just nii kaunis roosa. Miskipärast viskab valgeid õisi ka sisse, need olen hoolikalt koos varrega ära näpsanud. Naabruse mõju või peksab lihtsalt liik välja . Madalakasvuline ja laiuv, õitsemise ajal 20 cm.


Hall kurereha Geranium Cinereum `Ballerina` Tahaks teistsugust kasvukohta. Ilmselt rohkem kiviktaimla lapsuke. Suure savi peal mõjub veidi abitu ja haprana. Ei armasta äärmusi. Armas õis ikkagi.Viljatu kurereha Geranium x cantabribiense  `Cambridge` Kiirekasvuline ja moodustab korraliku puhma, mis õitsemise järel muutub veidi räsituks. Kerge hoolduslõikus ja sügiseks on arvestatav ja kaunivärviline lehestik taastunud. kerge paljundada. Lehestik on ilusa sügisvärviga.
Suureõieline kurereha Geranium himalyense ´Plenum´ Topeltõiega. Väga nadi pilt on temast. Alles kasvab. Lehed on huvitava tekstuuriga. Kasvab 30-50 cm. Pinnakatja.Risoomikas kurereha Geranium macrorrhizum variegatum. Õis on tagasihoidlik, aga lehestik kosub üha enam ja sobiva taustaga teeks rohkem ilma. Varred on tugevad ja puhmik ei lamandunud isegi sellise suvega nagu tänavu. Kasvab mul liivasel pinnasel.Geranium phaeum Tõmmu kurereha `Samobor`Kõrgus kuni 60 cm, lehestik 30 cm Tema ilu on kahtlemata lehtedes. Õitsemise ajal on ta kaunis küll, aga vajaks hädasti tausta, et õit näha saaks. Lehemuster on väga ilus ja Muhedikult saadud seemikud näitavad neid täppe pisitaimedel väga põnevates kohtades. Vaatame, mis nägu nad järgmisel aastal on. Ma istutasin neid suhteliselt suures koguses. Seda siit pildilt muidugi ei näe.


Säbar kurereha - Geranium renardii See kurereha on huvitava lehetekstuuriga (Vaasa ütleks lehegraafikaga?!) Ostetud sai üks taimeke Tartu aeda. Nüüd olen teda juba korra jaganud ja lasin ka seemnetel valmis saada, vaatame, kas isekülvi tuleb.Risoomikas kurereha Geranium macrorrhizum  `Ingversen`s Variety` Sarnaneb `Cambridgega` Varmas puhmikuid kasvatama.

Sügisel lisandus veel Tore kurereha Geranium magnificum `Rosemoor`

ja kevadine Geranium 'Orkney cherry, kes on üks vahva tegelane kiviktaimla jaoks.Mets-kurereha Geranium sylvaticum kasvab siin-seal  krundil, kus ise tahab. Tahaks veel aas-kurereha, aga seda jõuab  kraavikallastelt järgmisel aastal hankida. Metsaaeda.

Kurerehad näikse olevat tublid pinnakatjad ja väiksem umbrohi neid ei ohusta. Eks aeg näitab nende nägu edaspidi. Mul on kahtlane tunne, et üks või kaks taksonit on veel nimetamata.

Kommentaarid

 1. Ilusad lillekesed ja kui ka veel peenral hästi paigutatud, siis püüab pilku.

  VastaKustuta
 2. Sul neid kurerehasid juba omajagu. Äkki tulevikus kui sul mõned seal laiutama hakkavad, jagad ka midagi. Ma plaanin ka pärnale siin mingi aeg neid istutada. Aga praegu ei jõua nendega tegeleda. Mulle meeldivad nende lehed ka. Jõe ääres õitseb veel verev kurereha, aga aas kurereha enam mitte. Aga lehed paistavad küll silma. Seal jõe ääres on hea vaadata kuidas kohati on verev kurereha roninud kõrreliste otsa ja siis koos nendega lamandunud. Nüüd siis ilus vaadata kuidas lillakaspunased õied mööda heina laiali on. Visa taim on.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Lasin neil õitseda, vaatame, kas isekülvi tuleb ja edaspidi saab jagada kindlasti.

   Kustuta
 3. Kurerehad on ilusad, vähenõudlikud ja tänuväärsed pinnakatjad. Sul on neid juba ilus kogu. Ma nägin Lätimaal, et üks aiapidaja lõikas neid maha sirbiga, töö edenes palju kiiremini kui kääridega. Isekülvi annavad nad meeletult, sest esimesest õiest juba pudeneb seemneid kui viimased pole veel avanenudki.

  Ma küll ei taha kunagi mingeid parandusi teha, aga ehk läheb Sul seda koolis tarvis kui teilt täpset terminoloogiat nõutakse. Asi on selles, et püsikud moodustavad puhmikuid ja puittaimed puhmaid. Mul oli sellega algul nii raske harjuda, ikka ju räägime pojengi jm puhmastest. Mis puhmik see igavesti suur lill on või siis 3-meetrised vaigulilled on ju ka pigem puhmad, aga nii olevat väga vale rääkida:(

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Igasugune õpetus on teretulnud ja nii, läbi eksituse, jääbki paremini meelde. :)

   Kustuta
 4. Tunduvad vahvad! Mul neid vaid kolm, õigemini oli kolm, üks suri välja.seda Jolly Beed reklaamitakse kui väga pikalt õitsejat, kas vastab tõele?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mina sain Jolly Bee juulis, kui ma ei eksi ja siis oli teda vaid jupike. Nüüd on puhmas ja õitseb kenasti. Lisan täna õhtul, kui ei saja, pildi ka. Pikaajalisem kogemus veel puudub :)

   Kustuta
 5. Olen just mõned päevad siin kurerehasid uurinud. Nimelt on mul vaja varjulisse kohta puu alla lahjasse mulda pinnakatjat. Sobiks tõmmu või oxfordi kurereha. Mul endal ka mingi 5-6 erinevat kurereha, aga liiki pole sutnud või viitsinud tuvastada. Hommikul guugeldasin tõmmut kurereha ja nüüd küsimus - millised õied sinu tõmmul kurerehal on? Mul tunduvad lehed suht sarnased olema, aga õied on punased. Kas võib olla tõmmu või mitte?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tõmmu kurereha on suhteliselt kõrge ja õis on tal minu meelest nagu veinipunase tooni, aga kui lehed on sarnased, siis minu meelest on see piisavalt iseloomulik. Pinnakatjana oleks aga Cambridge ilmselt parem, natuke tihedam ja madalam.

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused