ülemakstud :) praktikant. Ellamaa aianduspäevad

Alles ma õhkasin siin, et tahaks veelkord Nurga puukooli sattuda ja rahulikult ringi vaadata ja võimalus avaneski.  Kui me teisel päeva otsaks olime allesjäänud ja juurdemuretsetud  kraami auto peale saanud ja istusime lõpetuseks söögilauda, siis oligi selline tunne,  et ma olen täieliselt ülemakstud :) See koht ja park ja puukool ja külastajad ja korraldajad  ja uued võimalused ...  ja lihtsalt olemise mõnu. Mina olen ilmselt viimane blogijatest, kes neist päevist kirjutab, nii saan teistele ka viidata. Kiwamees võttis minu muljed hästi kokku - arboreetum on tõepoolest kogu selle paigaga hästi kokku sulatatud. See kõik mõjub tervendavalt nagu valge sõbralik ja rahulik koer :), kes seal ringi saalib. 


Püsikud on kahtlemata aia osa, aga selle südame moodustavad puud ja põõsad. See on nagu üks korda. Siin oli loodud põnevaid kooslusi ja värvikontraste. Puukooli osa  on ka ilus oma selguses. Ärge laske end eksitada - puukooli uus osa on pildistatud hommikuudus. Ööudu koos vihmutitega oli veel lõbusam. Mina nt olin täiesti kindel, et kuu aega tagasi meie ööbimispaika seal küll veel polnud :)
Ilm oli äikesesoe. Reedel tuli vihm alla viiest poole kuueni. Päev kadus sellise hooga, et esimest korda vaatasin kella kolme paiku.  Laupäeval säras päike ja meie asukoht kulus marjaks ära, vari oli kosutav. Ja kui ma juba kõigest tagurpidi kirjutan, siis tuleks siinkohal ära märkida aednike ja nende abiliste logistilised oskused. Te lihtsalt ei kujuta ette, milline sortiment Järvselja autole ja kuidas oli paigutet! Ma tegin küll pilti, et oleks enne ja pärast, aga kuna tagasiteele asusid ka uued taimehakatised, siis oli auto küll pisut tühjem, aga ikkagi üsna täis. Vau, nad võiksid kolimisfirmas ilma teha!Minu esmakordne kogemus taimemüügis (suuremates tingimustes). Mis mulle meeldis veel külastajate puhul oli see, et keegi ei nurisenud hindade üle. Ma ei paneks seda selle arvele, et rahval pole raha kuhugile panna. Vaid ehk ikka see, et aednikud teavad, mis tähendab taimekasvatus? Ma loodan vähemalt.  Laupäevastest külastajatest oli küll natuke kahju, esimesel päeval osteti suurem osa uustulnukatest ära. Nii et siit on ka midagi õppida.


Millega rahul olla ei saa, on minu teadmised. Nõrk, nõrk. Nüüd olen muidugi jälle targem. Kuulasin Kaiet kikkiskõrvu ja kõiki teisi ka. Kui oleks hr Vaasat rohkem jälitanud, oleksin veel targem :)
Reede oligi kõige dendroloogilisem nagu Kaie ütles. Kõige põnevam ka. Sai enne algust mõne minuti ringi vaadata, et mida naabrid pakuvad. Sai ka esimene hävitustöö rahakotis tehtud. Ostsin poolakatelt hortensiad `Bobo` ja lätlastelt kaks värvilist heucherat ja veel suureviljalise aktiniidia ja söödava kuslapuu sordi lisaks. Taimed pole veel tänaseks koju jõudnud, peatuvad Tartus.  Näpud sügelevad, tahaks kõik (25) okaspuu lapsed üle vaadata. Nii et nimekiri on tulemas. Algajatele :) Vanade kalade jaoks see vast nii põnev polegi. Kuigi kunagi ei maksa alahinnata pimedat juhust :D
Järvselja taimeaia praktika oli kokkuvõttes väga huvitav. Käisin seal mais ja sain segada turvast, pikeerida ja külvata ja taimetellimusi kokku panna. Uurida, kuidas taimed passi saavad ja silte kirjutada. Toppida oma nina igale poole ja ööbida jahilossis. Õppisin palju puude kohta, kuigi nagu öeldud, nörk veel. Käisin aianduspäevadel ja uuendasin oma tulevase metsaaia dendroloogilisi valikuid. Tutvusin paljude toredate inimestega ja seda vaid seitsme päeva jooksul. Aitäh Kaiele ja soovitan Järvselja taimeaeda kõigile, kellel vaja ainduskooli praktikat teha.

Ellamaalt jõudsin Tartusse, sealt Peedimäele ja tagasi Tartusse ja sealt Pärnumaale koju, kus paistis päike palavasti terve päeva ja siis ööseks koju tagasi. Siin muide oli tublisti jahedam. Selline nädal siis.


Kommentaarid

 1. Nurga puukool on üks ilmatuma tore koht. Kahju, et see nii kaugel on. Aga ega head asjad ei tulegi kergelt kätte. Järvselja on ka üks ilmatuma tore koht. Äkki ma ka mingi aeg pean praktikandiks hakkama. Nimelt ma proovin see aasta uuesti kooli saada. Kaks aastat tagasi ei õnnestunud ja eelmine aasta tööpärast ei saanud. See aasta siis proovin uuesti. Tahaks ka targemaks saada. Mul oli ka väga suur kiusatus sealt päevadelt taimi osta, aga ma ei jõua nii kui nii neid ära istutada ja praegu tegelen puudega hoopis. Rahaga on ka natuke kitsas käes. Eks väljaminekuid on ka olnud.
  Jään huviga ootama, milliseid okaspuid said soetada. Jõudu sulle istutamisel. Ilmad on jaheda võitu, samas on see istutatud taimedele parem, ei ole veeaurumine nii suur. Meil on siin poole päevani 11-12 kraadi. See puhta sügisilm juba.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hoian pöialt kooli koha pealt!
   Kevadest on okaspuudest istutatud Euroopa lehiseid 3tk, harilikku kuuske 12 tk, korea seedermänd ja valge mänd ja mägimännid 3 tk.

   Taimelapsed on juba põnevamad. Vähemalt minu jaoks :)

   Kustuta
  2. Tänud. Ma loodan, et see aasta ikka õnnestub. Vahepeal olen ka natukene targemaks saanud. Kas sa kuused said ikka kusagilt metsast? Halb öelda, aga ma olen ise rodode ala tegemisel väikseid kuuski isegi välja juurinud. Aga meil on neid palju ja iga puu pärast ei saa muretseda. Kui sa veel juurde istutad puid, siis saab sul seal juba päris paras puistu olema. Aga kui maad on, siis ongi vaja kohti kus oleks ka väheke puid.
   Vaatasin, et homme ja ülehomme lubab sadu ja justkui tellitud. Ma sõidan homme peale kooli veel Pärnalt läbi ja istutan ka meie männid maha. Siis ongi hea kui vihma tuleb.

   Kustuta
  3. Harilikud kuused ostsin kevadel paljasjuursetena Järvseljalt. Soodne hind. Ühe tõstsin ümber oma lodilast. Mõned toon kevadel ehk ka Pärnumaalt isa-ema kodumetsast, aga seda siis kui ma sinna juhtun. Kuuski on tegelikult häbematult vähe, tahaksin torkavat kuuske ja serbia kuuske jne. Mul on naaberkrundil kolemaja, tahaksin vaate sellele kinni panna. Suure maantee äärde on ka veel vaja, müratakistuseks.

   Anna siis ikka teada kuhu kooli ja mis alale sisse said, kui aeg käes :)

   Kustuta
 2. Lugedes Su kirjutist, tulid mulle millegipärast meelde mu enda algusaastad aianduses. Kuulasid, suu lahti ja silmad pärani ja kõik oli jube huvitav ja pärast segi kui ühepajatoit:DDD.
  Aga ole rahulik, Su teadmisetepagas on piisavalt hea, tead ju isegi ladinakeelseid nimesid:) ja see päris teadmine tuleb koos kogemusega, et mismoodi ja kuidas kasvavad.
  Noh, ütlesid küll, et Sa väga puudele ei rõhu, aga mulle hakkab miskipärast üha enam tunduma, et teedki just puudeaia, kuhu vahele siis ka püsikuid ja sibulaid sokutad.

  VastaKustuta
 3. Õnnis õppimise seisund :D

  Ma kahtlustan ka, et kisub puisemaks :D Esialgu ruumi on.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused