nimekiri: okaspuud (uued)

Kuna mul okaspuude kasvatamisega pole mitte mingisuguseid kogemusi, siis otsisin veidi infot juurde. Eks ma siis mõne aasta pärast ütlen, et kas see peab P.mäel paika :)

Harilik kadakas Juniperus communis `Anna Maria` Vot see põõsake on ostetud esialgu küll puhtalt nime pärast, kuigi üks nimi oleks võinud veel silbiga lisatud olla, siis oleks täiuslik :D Aga ta on ka üsna armsake.

Kõrgus erinevate allikate kohaselt 20-30 cm. Sobib alpiaaeda ja konteineritesse. vastupidav, poolümar vorm
Kirju kadakas Juniperus squamata `Blue Compact` Seda kadakat olen näinud mitmes aias vohamas ja ta on ilus. Loodetavasti ´koduneb. Nurga puukoolis oli tema naabriks thunbergi kukerpuu sort ja ai, nad moodustasid väga effektse paari.

Laiuvate okstega kompaktne põõsas. Noored võrsed on rohelised ja longus tipuga. Okkad on sinakad. Sobivad kõik aiamullad, happelised kuni aluselised. Eelistab päikeselist kasvukohta, kuna valguses on värvus intensiivsem. Vajab varakevadise päikese eest kaitset.

Harilik elupuu Thuja occidentalis 'Columna Aurea'
Poola 'Columna` seemikutest leitud vorm. Kasvukuju ja kiirus sama mis sordil \'Columna\', kuid okkad ilusad kuldkollased. Elupuude üldised kasvutingimused.


Foto: Järvselja taimeaed
´Columna´- Kiirekasvuline, kitsa, tiheda sammasja võraga, ühe kuni mitme tüveharuga vana ja tuntud elupuu vorm. Noored võrsed asetsevad lehvikjalt ja tihedalt. Võib kasvada kuni 10(15) meetri kõrguseks.10 aastane taim on 3-3,5 m kõrge.

Harilik elupuu Thuja occidentalis `Sunkist`
Püramiidjas kuni kooniline.Võra koonusjas ja ümardunud tipuga. Küllalt aeglase kasvuga. On üks paremaid kuldkollasevõrselisi vorme. Välimised okkad kollased, põõsa seest rohelised.  Eelistab täispäikeselist kasvukohta, kuna siis tuleb kollane värvus paremini esile. Kasutatakse üksikult, rühmadena.Muld: keskmine kuni niiske hea drenaažiga muld. Talub õhusaastet, efektne soolopuuna. Ilus talvevärv.


Foto: Juhani Puukool

Harilik elupuu Thuja occidentalis `Danica Aurea` Ümar. tihe kerajas sort. Võrsed lühikesed kahvatukollased.
Harilik kadakas Juniperus communis `Sterling Silver`
Aeglase kasvuga. Sobib alpiaaeda. Päikseline kasvukoht.
Harilik elupuu Thuja occidentalis `Zmatlik`


Foto: Nurga Puukool

Kitsas, sammasja kasvukujuga. Aeglasekasvuline. Sarnaneb sordile `Spiralis`. Mullastiku suhtes on vähenõudlik. Sobivad parasniisked viljakad mullad. Päikseline kuni poolvarjuline kasvukoht. Talub saastunud õhku, kuid on tundlik põua suhtes. Kasutatakse üksikult, väiksemate rühmadena..

Harilik elupuu Thuja occidentalis 'White Tip' Kuni 4-5 meetri kõrguseks kasvav, püramiidjas valkjate võrsetippudega vorm. Aastane juurdekasv kuni 25 cm. Kasvukoht päikesepaisteline või poolvarjuline. Mullastiku ja niiskuse suhtes vähenõudlik, kasvab paremini parasniisketel saviliivmuldadel või kergematel kompostmuldadel, ka lubjase aluspõhjaga turvasmuldadel. Kuivadel muldadel kasv väga aeglane.

Katsetamiseks: Kalifornia ebaküpress `White Spot` Chamaecyparis lawsoniana
↑ 2 m ↔ 1,2 m ☼
Väga dekoratiivne püramiidikujuline sort. Pehmed sinakad okkad on heledate tippudega. Eelistab viljakat parasniisket kasvukohta. Kasvab poolvarjus või valgusküllases kohas. Varakevadel vajab kaitset ereda päikese eest.  NB! See istik on küll puhas katse. Näis.

... järgneb


Kommentaarid

 1. Loen siit selliste vormide nimesid, mida pole enne kuulnudki!
  Talveks tuleb need peenikesed sambad nööriga kokku siduda, et lumi oksi laiali ei murraks, nad ei taha peale laialivajumist enam endist vormi tagasi võtta.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Põnev ju :) Käisin juhendaja sabas ja kirjutasin kõik truisti üles. Mõned on uuekesed jah, aga nad on ikka väga pisikesed.

   P S käisin täna bot aias ja sain lõpuks teada, et see põõsas, mida ma juba mitu aastat imetlenud olen, on peitõieline kuslapuu! Ossaa

   Kustuta
 2. No imetle teda siis kodus ka:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ta on niii ilus :D Imetlen jah :) Mul hakkab nende kuslapuudega mingi "liin" tekkima. Neid on muidugi palju, aga seda toredam :)

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused