kevadine istutus. puud ja põõsad

P.S. Korrigeerisin oma blogi märksõnu ja ei leidnud muud varianti kui update. Blogger siis muudkui appteitis. vabandust segaduse pärast :D Ignoreerige vanemaid postitusi.

"Kevadine" on tinglik, tegelikult istutasin ühe osa aprillis, ühe osa mais ja veel ka juunis ja oh, juulis ka. 
Alustaksin kahest armsamast:
Harilik sarapuu (Corylus avellana) ´Fuscorubra΄ (2) .  Talle, kui te mäletate, hoidsin ma väga pöialt, sest tegemist oli juba üsna vana põõsaga ja tema juurte osa sai väljakaevamisel tublisti pihta. Tagasi ma teda siiski ei lõiganud, aga käisin temaga iga päev rääkimas.  Nüüd võin öelda, et kasvab jõudsalt ja on pähkleid täis. Sama sorti tõin juulis Pärnumaalt heki tarvis. Peale istutamist viskas lehed maha, et mis-mõttes-sa-mu-siia-tõid! Nüüd on end kogunud hariliku sarapuu kõrval.


Lisainfo Eesti Looduse kodulehelt: Sarapuu perekonna ladinakeelne nimetus tuleb kreekakeelsest sõnast korys, mis tähendab kiivrit või kübarat ning viitab sarapuude viljale: tugevakestalisele pähklile või seda mütsitaoliselt katvale viljakattele.

Südajas aktiniidia (Aktinidia kolomikta). Suurem põõsas jäi Tartu aeda, tal oli kõrgust juba 4-5 m. Kolimisele läks u neljaaastane istik ja ka tema sai väga rapsida ja mina lapse käest noomida. Kuna oli juba hilisem aeg, siis lõikasin teda ohtralt tagasi ja lõikekohad plaasterdasin pookimisvahaga, nii kindluse mõttes ja et ta ikka aru saaks, et mul on teda väga vaja. Kasvab, isegi õitses veidi, aga unustasin õisi uurida, et kas on ema või isastaim või hoopis ühekojaline. Varuks on kolm pistikut, mis läksid kõik kasvama, aga need on tõepoolest väikesed. Kasside eest kaitsesin igaks juhuks karusmarja okstega. Kuu aja pärast koristasin barrikaadid ära.
Minu lemmikud kuslapuud. Tiigi juurde sai istutatud , sort teadmata, olen ta saanud ema aiast ja istutanud igale poole, kus aeda pidanud. Oletan, et tegemist on väänduva kuslapuuga  (Lonicera periclymenum)


Tema pluss on tõepoolest see, et ta on suve teise poole õitseja, lõhnab nagu Lonicera caprifolium, aga tema  õied ning lehestik püsivad eelpoolnimetatust kauem kaunid. Temaga on mul suuremad plaanid, et temast võiks saada kaar lohuaia nn rohelisele väravale.

Kevadel ostsin ka kaks musta leedri sorti (Sambucus nigra) `Aurea`ja `` Viimane on veel konteinertaim, sest mul ei ole ta veel paika pandud. Aurea aga sai paigutet minu meelest tuulevarjulisse kohta ja ta on kasvanud suvega u 25-30 cm.


  Ta on muidugi tunduvalt kollasema lehega, pildistasin hilisõhtul. See aurea kiiks on mul ikka sees :D
Kui te nüüd mu nimekirja lähemalt uurite, siis tegelikult peaks silma paistma, et ma olen alustanud mitme õrnakesega. Eks nad saavad siis kohe selle magusama ja soojema koha kätte. Kuidagi nii see valimine läks, et ei suutnud kiusatustele vastu panna. Hinnad olid soodsad :)
Järgmiseks kevadeks kavatsen nimekirja teha ja sellest ka kinni pidada. Koolis algab dekoratiivdendroloogia aine ka, nii et läheb huvitavamaks.

Istutatud on:
4. raberemmelgas Salix fragilis`Bullata` (3); Järvselja 2012
5. söödav kuslapuu Lonicera caerulea var edulis ; Tartu Puukool 2009
6. kašmiiri pihlakas Sorbus cashmeriana; Järvselja 2012
7. mikrobiota Microbiota decussata; Järvselja 2012
8. harilik lõhikhortensia Schizophragma hydrangeoides; Tartu Botaanikaaed 2010
9. roniv hortensia Hydrangea anomala subsp. petiolaris; ema aed, 2009
10. siberi kontpuu Cornus alba `Sibirica variegata`; (2);
11. võsund-kontpuu Cornus stolonifera;  Tartu Puukool 2009
12. looklev forsüütia Forsythia suspensa; Tartu aed 2007-2011
13. harilik ebajasmiin `Aureus`Philadelphus coronarius; (3);  Muhedik, Sigulda 2012, Decora (Tartu Puukool, 2012)
14. harilik ebajasmiin Philadelphus coronarius; ema aed 2007
15. harilik ebajasmiin Philadelphus coronarius `Snowbelle`; Sigulda, 2012
16. harilik kuusk Picea abies (11) Järvselja 2012
17. valge mänd Pinus strobus;  Järvselja 2012
18. korea seedermänd  Pinus koraiensis;  Sigulda, 2012
19. harilik sarapuu Corulus avellana Häädemeeste 2012
20. kanada juudapuu Cercis canadensis Sigulda 2012
21. harilik pöök Fagus sylvatica `Purpurea` Nurga Puukool, 2012
22. harilik pöök Fagus sylvatica; Nurga Puukool, 2012
23. jaapani enelas Spiraea  japonica `Golden Princess` (4) , Tartu Puukool 2009 ja kingitus 2012
24. nipponi enelas Spiraea nipponica , sort teadmata (2) Tartu Puukool, 2009
25. harilik sirel Syringa vulgaris `Sensation` ; Sigulda 2012
26. harilik sirel Syringa vulgaris `Andenken an Ludwig Späth´ Sigulda 2012
27. Rosa rugosa (3) Muhedik, 2012
28. Rosa
29. kurdlehine kibuvits (sort teadmata);  Rohevahetus 2010 Vesneri aed
30. Sargenti õunapuu Malus sargentii  Järvselja, 2012
31 iluõunapuu
32. harilik toomingas  Padus avium `Colorata` Sigulda, 2012


... järgneb no ei jõua kõiki korraga ja korrektselt kirja panna :)

Kommentaarid

 1. Pane ikka k6ik kirja, 2ratab enda aiagi suhtes h2id m6tteid;)
  Eelmiste postide kommiks - lehed on imeilusad. 6ied ongi aianduses tegelt ylehinnatud:P

  VastaKustuta
 2. Kaarnal on õigus. Mulle meeldib hirmsasti ühe vana inglise sõnajalakasvataja ütlus, kuulsin seda kuulsalt aednikult A.Kaljustelt, mille ma olen laiendanud kõigile taimedele. Kõlas see umbes nii, et suure, värvilise õie märkamiseks pole vaja erilist taibukust, et näha sõnajalgade peent töötlust, faktuuri ...jne, on vaja hoopis arenenumat intellekti. No ongi ju nii, eksole.
  Aga Su istutuste kohta ootan huviga järge

  VastaKustuta
 3. Autor on selle kommentaari eemaldanud.

  VastaKustuta
 4. Tervitus. Ma sain siis ka lõpuks asjast sotti. Ma kirjutasin ka omale uue postituse, mille peale siis saad natuke naerda.
  Aga ma siin juba paar päeva tagasi tahtsin kirjutada, et mulle just paljude puude ja põõsaste puhul just lehtede värvus ja tekstuur ning võra kuju on tähtsam kui õied. Ka osade rodode juures on uued võrsed ja lehed palju tähtsamad kui õied.
  Aga meil siin tammede juures, pirital "ilmutas" end üks harilik kikkapuu. Ega ma enne seda seal tähele pannudki, sest muid põõsaid oli ka ümberringi ja rohi ka kõrge. Õied on ka ju sellel olematud. Aga just see sügisrüü on ilus, nüüd siis "põleb" seal teiste põõsaste vahel. Tegelikult neid meil siin õmbruses jagub igalpool. Aga neid ei pane enne sügist tähele. Ja ma siis mõtlesin, et ohoo, ongi siis sügis käes või?
  Aga sa oled ikka päris kõvasti istutamisega tegelenud, sul ka ju vaja juurikate ja kändudega mässata. Hea kohe vaadata, jõuaks ise ka nii palju.
  Aga jõudu ja jaksu sulle. Tegelikult onju veel vaja istutada.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused