inspiratsiooniretk 1. Botaanikaaias lõunal. suvi. juuli

Täna lipsasin botaanikaaeda. Inspiratsiooni oli vaja ja lihtsalt teiste aednike kätetööd imetleda. Kuidas see kõik seal vahepeal kasvanud on. [Ja Vanameest nägin :)] Fotoka kaart sai kõige ebasobivamal hetkel täis, ma polnud veel isegi poole peale jõudnud. Ka olin ühe osa piltidest üle valgustanud. Mis seal ikka, pildid minus eneses :) Inspiratsiooni on seal hektarite kaupa! Pojengid ikka veel õitsevad, kes pole käinud, minge kindlasti vaatama! Mina aga olen narruseni helmikpööristest sisse võetud ja lõpuks ometi sain tehtud pildi, mis nende ilust aimu annab.  Mina paneks neile nimeks õrnad udupead või lihtsalt udupead
Lisan siia mõned pildid helmikpööriste paigutusest

Heuchera `Regina`
Mõned puhmad on alles noorukesed ja istutatud laienemiseks

Valgust on neil siin vahelduvalt. Allapoole minnes leiab poolvarjust veel uhkemaid helmikpöörise vooge. See ongi suur oskus istutada nad nii, et ühetaegu soleerivad kui ka sulanduvad. Siin on botaanikaaia aedniku Tiiu käsi mängus :)

Veronica teucrium laialeheline mailane
 <> </>
Lavendel. Siit sain eeskuju paigutada oma lavendleid vabamalt, et nad leiaksid kasvukoha ja saaksid soovi korral ka sinna külvata kuhu tahavad. Minul on nad mändide juures ja tundub, et see liivane pinnas sobib neile, sest nii priske õitsemisega pole nad mul kunagi olnud.

minu lavendlid saunamäel
Edasi huvitas mind see, kuidas oma astmestik taimestada, liikusin Katrini töömaile
Tee peale jäi armas kelluke, õige nimega leinakelluke Symphyandra zangezura


Siinkohal saigi kaart täis. Homme jälle.

Kommentaarid

 1. Jajaa, see meie oma on üks ahh! ja ohh! aed. Hea, et ta nii kättesaadav on.
  Uurisin pilte veidi täpsemalt, mitte ainult meeleoluks. Ka siin on ikka valdavaks vertikaal, aga puhmikud ja põõsad on suured ja erineva kõrgusega. Nii, et kannatust Sulle, aednik:)

  VastaKustuta
 2. Seda vaatasin minagi ja huvitav on see, et see koht oli ilus juba maikuus ja nüüd vaatasin, et ohsa, kõik on sellised mõõtmed võtnud. Kilpleht ja kobarpead ja metsvits. Taimejõed! Ootamine on ikka üks jama :DDD terve talv ja kevad ja veel üks, aga mis teha, küll ta minul ka voogama hakkab :)

  VastaKustuta
 3. Nonoh, pääsesid agulihoovist preeriasse ja juba ei suuda kannatada, millal igast lemmikpuhmast paar ruutmeetrit saab, et uutesse mastaapidesse sobida. Vaat see paljundamine saabki su põhimure lähemal ajal olema metsiku looduse alistamise (hmm.. korrastamise) kõrval. Ning võib-olla oleks vähem töömahukas vähemalt osaliselt eraldi paljunduspeenraid kasutada, mitte kogu kujundust jupikaupa kohapeal disainda. Ehk mõnda kohta võiks teadlikult vaheetapina midagi ajutisemat ja kiiremakasvulist panna, mida ehk hiljem välja vahetada. Sinu krundi muutumine käib küll uskumatu kiirusega, peaaegu samas tempos nagu seda väljamaa telesarja totaalses muutumises suure hulga vabatahtlike abiga toimetatakse. Jõudu!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. ei suuda neh :D Ausalt öeldes olen selle väikese aia tunde päris unustanud, nüüdsed mastabbid on teised, aga ega see ikka nii suur krunt ka pole, alla hektari ikkagi. Kui puid istutan, siis tulevikule mõeldes on ta päris väike :)

   Pisuke paljunduspeenar mul on õunapuude alla loodud ja seda saab ka laiendada. Kastipeenart oleks vaja. nt Muhedike kõrgpeenar meeldib mulle hirmsasti nii siu kui vormi pärast. Tahaks endale ka.

   Kustuta
 4. See esimene foto on selline hästi müstiline! Ma pole oma helmikutega osanud midagi veel peale hakata - noh olen vaadanud sellise pilguga, et kui kõik ühte peenrasse panna, tuleb paremal juhul miskine lapitekk või kassikontsert. Aga sellel fotol on nii palju erinevaid värve ja neid kõik mängivad kuidagi ühte sümfooniat. On mõtlemisainet...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Anonüümne05 juuli, 2012

   Lisan mõne pildi helmikpööristest. Mul on neid ka mitmes valikus ja tahaksin nad paika panna, aga ei ole veel seda kohta välja haudunud, kus oleks pinnast ja neile sobivat valgust. Botaias on nad gruppidena, aga tundub et hästi paika pandud, sest nad täiendavad üksteise värve. Foto on tehtud turbapeenra pinnase kõrguselt ja just nende erinevate värvikihtide pärast. Ilus lill, aga raske seda udupeenust tabada :)
   Tsiil

   Kustuta
 5. Oojaa, kindlasti me ka puhkuse ajal peame seal ära käima. Seal paistab olevat vaadata kohe palju palju. Me oleme seal käinud ainult talveaias ja talvel. Eks sul on nüüd seal ruumi nii palju, et saad vaikselt "eksperimenteerida". Ma ka mõtlesin, et peaks puhkuse ajal ühe platsi puhtaks tegema ja kile alla panema. Siis hea talvel plaane teha ja järgmine aasta tegutsema hakata. Aga ega kui raha kotiga seljas pole, siis vist peab kannatlik olema ja ootama, et taimed laiusesse kasvaks ja ise ka paljundama. Tii-l on õigus, et üks paljunduspeenar teha ja siis hiljem kohale istutada. Eriti hea on see kui seemnest taimi kasvatada.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sina tundud oma tegemistes ikka põhjalik olema ja see uue platsi ettevalmistus on muidugi hea mõte.
   Ma pole veel väga katsetama hakanud, aga kavatsen küll ja see on asja juures see mõnu.

   Botaanikaaeda võtke lõuna kaasa või käige kaks korda. Niisama jalutajale ta ehk polegi nii suur, aga kui hakkad lähemalt vaatama, siis on küll põhjust pikemalt olla.
   Selles mõttes on tarlased eelisolukorras, saab läbi astuda kui mahti.

   Kustuta
  2. Eks ma olen jah kohati natuke liiga põhjalik, aga mis teha. Aga eks ma teen ikka ka meelevaldseid otsuseid ka.
   Ma loodan, et meist saavad järgmine aasta tartlased, siis saab seal käija ka tihemini.
   Ma võin terve päeva söömata olla kui mul midagi huvitavat teha on. Ega see hea ole, aga vahel lihtsalt unustan ära.
   Ma kaldun arvama, et sealne valik on ikka väga suur ja uurimist jagub pikemaks.

   Kustuta
 6. Ega raha taimepuhmikut täisealiseks kasvata, ikka aeg:) Ja üleüldse- kui on ka piisavalt sõpru võib aed täituda ka rahata.
  Tiil on õigus, parem on üht kohta disainida nii, et kogu taimmaterjal on olemas. Nii korrastasime me oma Peenart e. kiviktaimlat. Ma ei hakanudki enne istutama kui potirivi oli mitukümmend meetrit pikk. Siis panin potid paika, takseerisin ka kui oli vaja, tõstsin ümber. Eks ma ju teadsin ka, kes kuidas ja milliseks kasvab ja arvestasin ka selle asjaoluga. Aga hopsti! oli Peenar päevaga valmis ja korrektiive veel pole vaja rohkem teha kui mõne puhul kääre kasutada. Aga inimene on kärsitu, enamasti niikaua ei kannatata:D
  KUi niimoodi ühekaupa istutada, tuleb hiljem palju ümber tõsta, Sa ei tea ju ette, millise varanduse otsa võid komistada ja kas neid siis annab sinna kuskile vahele istutada või pead kogu oma kontseptsiooni muutma hakkama.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Pottide suur arv võib üsna frustreeriv olla, aga seda ainult siis, kui plaani pole :)
   Sinu Peenar on ikka väga-väga ilus.

   nende põnevate aedadega ongi see lugu, et iga kord vaatad põhjalikumalt mingit osa ja sellepärast tahakski aina tagasi tulla :)

   Kustuta
  2. Seda tõesti, istutada on kõige parem kui kogu "kamp" kohal on ja siis hea sättida. Aga ma siin mõtlesin, et kui tahad katust haljastada, siis kuhugi suuremasse taimehalli nagu Hansaplant küll minna ei saa. Siis on hea kas varem asuda seemnetest või siis mõnest taimest kasvatama. Mul on see "liivakast" praegu lihtsalt katesetamiseks ja sealt siis saab asja laiemaks teha. See mul plaanis ka.

   Kustuta
 7. Jah, kui piirdehajastuse tegemiseks l2heb, siis kulub paljunduspeenar lausa h2dasti 2ra. Kui kalkuleerida 1-le meetrile 2- v 3-rindelist istutust, siis kulub selleks u 1 puu v k6rgem p66sas ja 3-4 nn hekip66sast. Et piiratava ala 1 kylje 1 puu- v p66sarinde peab yhtlase mulje saamiseks soovitavalt yhekorraga maha istutama, kulub taimi v2ga suur hulk ja rahaline kokkuhoid omatehtud taimi kasutades on m2rkimisv22rne. (Lisaks taimede kasvatamise r66m, mis on hindamatu)
  Eile 6htul k2isin botaanikaaias ja sattusin just pojengide ja rooside peole. Tegelikult on imeline ja vaatamisv22rne kogu see botaanikaaed. Meeldiv on n2ha, et see pidevalt t2ieneb ja areneb, v6sastunud nurgatagused on kultuuristumas, on, millesse tundideks syveneda.
  Helmikp88ristele sain ajapuudusel ainult korraks pilku heita, aga see kollektsioon on imeline. Minu arvates erineva v2rvi ja vormiga sordid t2iendavad ja kaunistavad yksteist suurep2raselt!

  VastaKustuta
 8. see kontseptsiooni muutmise oht äffardab jah vahel,eriti,kui need Thela ristitud riidekapid hakkavad kasvu, fassongi ja suurust muutma ja ümber ka veel paiknema... /põrnitseb aknast oma aia poole/ :)))

  aga helmikpöörised on üksmu nõrkusisamuti. mulpole neidküll palju,kuid see-eest enda jaoks hoolega valitud. mõned lehtede,mõned jälleõite järgi (õite aspektist vaadatuna eiole vist uhkemat kui strawberry swirl). ja laiutavad nemad sõbralikult koos hostadega.viimased lihtsalt veidi mahendavad esimesi. kõrguse balansseerimiseks lisasin sinna ka mõned siberlased, aga need on nüüd riidekappide kombed üle võtnud ja ma pean seal miskit välja mõtlema...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul on ka valikukene. Üks sort läks küll hingusele, Tartus astuti liiga palju peale ja ju siis nii pidi minema. Mulle teevad rõõmu Järvseljalt toodud seemikud, seal on roheliste möllu ja varjundeid ohtrasti. Puhtad sordid on ilusad, aga ma ei ole kollektsionäär (vähemasti mitte veel), nii võib mul katsetusi ka olla, saabki vahvam.

   Kustuta
 9. Kui sulle valikuta kõik helmikpöörised sobivad, võin välja kitkumata jätta ka mõned Palace Purple seemikuid - ise külvanud. Nii see läheb, kui lubasin ta kribuõitel (ups, udupeadel)vabalt hõljuda. Sealt küll muud huvitavamat loota ei ole kui suurt tumepunast, heal juhul eri varjundites. St et ma usun, et kui sa ise ei ilmu miskipärast sinna kokkutulekule, siis keegi võtab sulle adresseeritud kraami kaasa.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sobib. Kõik udupead on teretulnud. Tiarellid jt :)

   Kustuta
 10. Kas sa oskaksid öelda, mis taim on eelviimasel pildil paremal all valgete lamedate õisikutega?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sa mõtled ilmselt seda pilti, kus siniste kõrval vasakul on suurte lamedate õitega valged, kirjude lehtedega. Taime nime ma ei tea, pean küsima. Õisiku järgi tundub sarikaline olevat.

   Kustuta
 11. Ahh ja seda tahtsin teada, et kas kõik nõlvad on astmeliseks terrassideks kujundatud? Ma võin ju end petta, et võtaks kätte ja sõidaks, aga ei sõida ma sel suvel veel kuhugi Eesti teise otsa. Nii et su bot.aia pildid on väegade tarviline kraam siin.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Huvitav, et see astmelisuse küsimus oli ka üks neist asjaoludest, miks jälle vaatamas käisin. Mul sama lugu, et kuidas ma oma nõlvadega toimetan. Botaias on nii ja naa. Suures osas on taimed istutatud nõlvakule ja kuna pealispind on turvas, siis tundub, et taimed saavad nõlva kinnistamisega hakkama. Osa aiast on aga astmeline ja siin on toeks nii puutüved, s.t. palgijupid, pakud, aga enamasti maakivid.

   Püüan lähipäevil teise käigu pildid ka üles panna, siis saad vaadata.

   Botaia kodukalt leiad aednike aadressid ka. Ainuke häda võib olla ajapuudus, aga muidu annavad nad lahkelt nõu ja kindlasti teavad paremini kui jalutajad :)

   Kustuta
 12. Aitäh. Mul on tasandikud maja ümber otsakorral ja peaks midagi ette võtma nõlvadega, sellepärast küsisin. Hetkel on üks nõlv suurte maakividega, teine laudisega viimistletud. Maakividega on see lugu, et pisikesed mulle ei meeldi ja suurte paikaajamine nõuab suurt tehnikat ja ma pole kindel ka, et ma tahaks minna ühe väga vana kivihunniku kallale (ilmselt mõisaajast), sest mulle meeldib see seal, kus on. Ja palke olen lagedal vältinud, kuna maja selline uuem ja kivivoodriga, aga kui nüüd järgi mõelda, siis varjuaia poole ehk täitsa klapiks. Kui midagi ei pane, siis piirab see jälle istutusvalikut - kõigil ei ole sellist head laia juurekava. Oeh, seedima peab seda.
  Seda sarikalist muidu mõtlesin jah.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Selle taime nimi on piimputk `Daphnis` Apiaceae peucedanum

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused