nii palju siis vihmase ilmaga blogimisest

Ei tahaks tänamatu olla ja uut valingut ka kaela manada, kuigi lubatakse. Mul oleks nüüd hädaste vihmavaba nädalavahetust vaja, sest on  taimi, kes vajavad maha panemist. No ei tahaks 50 maasikataime potistama hakata, eksole. Neid tegelasi on muidugi rohkem kui 50 :)

Nii, et kui vett annate, siis palun hookaupa, et vahepeal saaks kuivad riided selga ja uuesti õue.
Eile käisime Tartu Ülikooli Botaanikaaia rahvaga (praktika) sõidul Loode-Eestis. Suut tänu Tiiule, kes meid, praktikante,  kaasa võttis. Päeva alustasime Aili Kivistiku juures ja kuigi ma elulõnga ja viinmaraja kasvataja veel  pole, sain teada hulga huvitavat. Nt et elulõng võib maa sees magada kümme aastat ja kui tahate, et ta varem välja tuleks, istutage u 20 cm kaugusele konkurent. (See info on neile, kes arvavad, et nende elulõngad on välja läinud. )
Kindlasti tuleks sinna tallu tagasi minna siis, kui viinamarjade aeg on käes, sest palju isuäratavaid sorte on saadaval.

Sidrunväädik õitseb
Mulle kui "maastikuehitajale" hakkas silma hulk tugesid, mis ootavad elulõngade õidepuhkemist. Pildistasin enda tarbeks üles. Kes neid täies ilus näha tahab, sirvigu Kivistike elulõngaraamatut, seal on nad paremini eksponeeritud. Igal aastaajal huvitavad ja tegijatel on olnud silma ja seda salavärki - loomingulist lähenemist. Need on kahe sugupõlve meeste ehitet.

Sealt edasi põikasime Hansaplandist läbi. Mis väga veidral moel silma torkas kohe sisenedes:

?!
Esimese sõnumina võtab see pisut õlgu kehitama, et mis värk on, kas kärud ei pea vastu? Taimed ei mahu? Küllap see on siis tähtis, aga poe kujundajana ma kaaluks selle sõnumi sisu või vormi.
Taimed aga olid selles poes väga heas seisus ja süstemaatika oli ka hea. Mulle meeldis hekinäide, mis kaugelt silmale ilus vaadata ja arusaadav ka. Müüjad tundusid ka asjatundlikud ja abivalmis. Hindu ma ei kommenteeri, Põhja-Eesti värk.


Olid üsna soodsa hinnaga, aga ma pean veel veidi õppima, enne kui kingi kasvatama hakkan
Meie sõidu sihtkoht oli Nurga Puukool ja asi oli seda teekonda väärt. Nagu ikka tahaks sellisesse paika tagasi minna, et rahulikult veelkord vaadata, sest esimene kord on ikka selline ahmiv. Puukooli peremees näitas põgusalt arboreetumi ja lubas meil seal hiljem ka omapead ringi vaadata. Pisut keerulisemaks teeb sellise käigu jäädvustamine see, et sa üritad targematel kannul püsida ja kuulata nende kommnetaare, (ma olen ju ühest kõrvast kurt) ja samal ajal puusalt pildistada. Erinevalt Lõuna-Eestist säras meie kohal päike ja mina maadlesin ühtelugu fotoka settingutega, et ligilähedast tulemust saada. Midagi sai üles võetud ja kindlasti jäi hinge ja kaasa tõin ka, kuigi ma jätsin sularaha välja võtmata. Isegi rahakoti koju jätmisest poleks abi olnud. (Ei, see polnud midagi erilist, mis kaasa tõin).teadagi meeldivad mulle ümarused ja veel vt paremasse nurka, kui hästi kaunis kukehari okaspuuna esineb :) ja karukell. Vertikaali on ka piisavalt.

Pargi pildid on nadid, natuke parem oli tiigi ääres tehtud valik. Mis mulle seal meeldis, oli väikese kivi kasutamine. Mul tuleb neid ka maa seest nagu orasheina. Mitte, et ma oma tiigi äärde neid laduma hakkaks, aga see tulemus seal meeldis mulle küll.  Nagu ka taimede grupeerimine ja jälle need head okaspuud, mida minu kaldapinnas ei kasvataks. Nägin palju erinevaid mägimändide minivorme ja küll nad on ikka ilusad. Pargipuud olid istutatud perekondade kaupa, mis on  huvitav vaadata, aga nagu Tiiu ütles, nõuab rohkem ruumi. Oli põnevaid ja elustavaid värvilahendusi ja kontraste. Ning minu armas pääsusilm, ma pole neid ammu looduses näinud, lapsepõlves sai neid mere ääres heinamaalt korjamas käidud.
jne jne jne
Pisut väsinud aga lahke pererahvas ja siinkohal palavad tervitused turistivihkajatele :DD

Kommentaarid

 1. On ikka nii tore, et Sa õppima läksid, näedsa, meilegi pudeneb killukesi.
  Ja vanu kohti on kuidagi eriti armas vaadata, nägin neid leidlikke elulõngatugesid juba üle paarikümne aasta tagasi, neid näitas siis veel vanaperemees ise. Kahjuks ei saanud must nende kasvatajat ja seega jäid ka toed tegemata.

  Ja ära Sa ütle midagi pahasti nende kivikeste kohta. Ei või iial teada, kust midagi varisema hakkab. Kõik sodi, mis leiad, tuleb kokku korjata, hiljem hakkad neid ostma:D

  Vihma oleks küll ikka veel hädasti vaja, siis ehk jõuaksid Sa kirja panna ka selle, mida praktika ajal tegelikult praktilist õppisid:)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Juunis tuleb seda vett nagunii.
   Kivikesi ma ei kiru. Kokku korjamise peale olen mõelnud küll, kasvõi niitmise seisukohast:) Kivide puhul meeldivad mulle suurvormid, aga see oligi see koht, kus väike on ka ilus :)

   Kustuta
 2. Aitäh ilusa jutu eest! Ai, tahaks isegi nendesse kohtadesse minna.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Me oleksime peaaegu Haide aeda ka jõudnud, aga nad olid hõivatud ühe sõidu ettevalmistamisega :(

   Sina aga paned pere peale ja aidaa ring peale:)

   Kustuta
 3. Mida Sa mõtled lausega "Hindu ma ei kommenteeri, Põhja-Eesti värk."? On see võimalik, et näiteks Tartu kandis on taimed odavamad? Küsin sellepärast, et Kiili kandi Hansaplant on mulle lähim taimepood. Seal ikka saab aeg-ajalt silma nuumamas käidud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Viimase aasta jooksul ei ole ma poodidest taimi ostnud, Lõuna-Eestis on ju Järvselja taimeaed, neil on normaalsed hinnad. Bauofis on taimede kalmistu. Decora taimeaed on ok hinna-tase, aga ma ei tea, kellelt nemad oma taimed saavad. Veel olen ostnud Võhma Kanarbiku seltsi üritustelt ja mõned püsikupäevadelt Botaanikaaias. Sigulda kevadel. Seda enam nüüd, kui mu suurem huvi on puud-põõsad, puukool on mõistlikum valik, ma oleks muidu päris pankrotis.

   Kustuta
  2. Repsu taimetalu hinnad on ka normaalsed ja küllap neid kohti on teisigi.

   Kustuta
 4. Järvselja taimeaia puhul saab ju nt kodukat vaadata ja mõne laadakalendriga kooskõlastada, nad on seal väga toredad.
  Põhja-Eestis on palgatase ka ilmselt kõrgem, ma oletan.

  VastaKustuta
 5. Oo, teila oli ikka päris tore reis. Ilmaga ka veel vedas, sest täna näiteks hakkas sadama.
  olen korra ka seal Nurgal käinud ja plaanin augusti kuus sinna päevadele minna. Aga kindlasti käin seal ka varem ära. Ma ei julge enne minna kui ma enamus rodosid Pärnale olen kolinud. Mine hullu tea, ostan veel hunniku kokku ja siis ei mahu enam rõdule kastma ka minna.
  See laste värk on vist sellepärast jah, et kärusid pikemalt jaguks. Lisaks on seal oht ka last vigastada. Laps võib jalgupidi kinni jääda. Aga Prismas siin vahel lasti kohe raadiost teksti palvega. Aga kui aus olla, siis võiks lapsed ikka omal jalal kõndida. Võitleb lampjalgsusega ja arendab silmaringi. Hehee, tuttav lause. Ma olen näinud suuri lapsi seal kärudes, mis auto moodi on. Vahel tekib küsimus, et no kuda ta küll sinna sisse saadi.
  Aga hinnad on Hansaplantis jah kallimad, aga samas on seal ka alesid ja just ma nägin mingit taime, mis oli isegi jupp maad odavam kui mujal. Puud ja põõsad on tõesti puukoolides odavamad. Aga samas on Hansplantis puid ja põõsaid, mis igalpool saadaval pole ja osa taimi on ka hoolitsetumad ja suuremad. Aga eks see ka maksab.
  Järvseljalt saab tõesti palju soodsamalt puid-põõsaid, aga ega üksiku puu pärast sinna igal ühel sõita ei tasu. Aga Järvseljalt saab ka elamust kaasa ja ka juttu ajada. Lisaks saab ka jalutuskäigu teha. Ilus kant on seal.
  Mina ka ei osta poodidest taimi. Meil ju üle eesti tegelikult vägagi palju puukoole ja taimeaedu. Milleks osta kahtlase kvaliteediga taimi. Samas suvelilli võib sealt osta küll. Nendega muret pole.

  VastaKustuta
 6. Tittesid ei tohi ostukärudesse panna ohutuse pärast. Kaubanduse koolitustel on kuuldud kombinatsioonist titt+käru päris korralikke õudusnäiteid. Kõige leebem ja levinenum see, et laps on suutnud mõne jäseme sellisesse kohta toppida, et tema kättesaamiseks tuleb kutsuda remondimees ja käru laiali lammutada. Muuseas, see käru maksab umbes 200 eurot.
  Aga see, et hinnad on Lõuna-Eestis madalamad, on küll õige. Repsudelt mina enam taimi ei telli, sain kastitäie komposti :(

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vanaemaks pole veel saanud ja lapsed suured, nii jäigi teema arusaamatuks. Nüüd olen selles küsimuses ka haritud :) Erialaselt noriks nende kallal ikka, vorm võiks parem olla, aga ok.

   Kustuta
 7. P S Decora põõsad pärinevad Tartu Puukoolist. Eile uurisin asja ja tõin endale ebajasmiini Àurea`

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused