aia kolimine ja minu poosetajad

Kuidas kolida aeda? Ideaalis peaks see välja nägema nii, et sul on istutusalad pluss plaan valmis. Siis võtad üles ja järjest istutad. Mina kolisin uude kohta teadupärast novembris-detsembris, seega lootsin kevade peale. Mõned vead ja head: olen oma kaevamisvõimeid väga tugevalt üle hinnanud. Ma ei arvestanud ka sellega, et aprillikuu kulub koristamise peale - prügimäed, võsa jms. Vähemasti oli mul oidu tiiki sügisel süvendada lasta, sest vastasel korral oleks varakevadel saanud majast saunani ainult räätsadega. Tiik on aia kolimisel muide hädavajalik. See läheb plussina kirja.

Laudleht ei ligune, aga kõik minestunud taimed torkan tiigi äärtesse toibuma. Töötab muide väga hästi. Ainuke oht on see, et mõni võib vette ununeda.


Esimesed taimed sai toodud väikese autoga, mis polegi nii väike, sest sellega sõidab KSJ ja tema juba väiksesse autosse ei mahu (naerab). Esimesena tõin ära puuhakatised ja põõsad ja mõned põdejad ja pojengid. Kannatlikumad taimed said potistatud.

Tegemist on talvitujaga. Ununes üles ja elas toas talve üle. Lõpuks sai õitsema.

Muhedikelt sain portsu kilplehte! ja rosasid ja paar põnevat kõrrelist jm Need said viksilt maha istutatud. Vahepeal põikasin Siguldasse ja Järvseljale ja vastu igati mõistlikke soovitusi hankisin mõned puud-põõsad, millega oleks võinud rahulikult oodata. Ma olin lihtsalt ära tinistatud ja omapäi, keegi ei sikutanud varrukast ka, aga noh, nüüd nad siis kasvagu.

Naabrinaine oli linnas juba rohima hakanud ja kolima minnes oli kahju lõhkuma hakata. Sellepärast on mõistlik kolida aeda veel enne suurt rohelist, rääkimata sellest, kui priskeks mõned juurepallid võivad kasvada. Nii jätsin kasvama mitmed hostad ja kitseenelase. Esialagu otsustasin ka liiliate elu mitte häirida, las õitsevad ära. Leppisime kokku, et tulen neile hiljem järele. Sama saatus on ka kukekannustel. Suuremast osast taimedest sai ka jupike maha jäetud, et uuel alustajal poleks nii kole alustada, sest päris muru alla aeda siiski ei panda.


Ühe korra peaks veel minema, et ära tuua pinnakatjad, bergeeniad ja käokingad jm ja suveks mõned põõsa pistikud teha. Mu aktiniidia jääb ju ka maha. Temast on küll kahju, sätib õitsema juba.
Allpool siis helmikpöörised. Üks osa neist on eelmisel suvel Järvseljalt ostetud seemikud.

Õis on hea, aga ilus leht... parem veel


Kommentaarid

 1. Ei pole need kohe istutatud puud sugugi viga. Puittaimedest, et aia rajamist alustataksegi. nad vajavad kasvamiseks aega ja neid võid Sa veelgi juurde ahnitseda.

  Uute lilledega võiks piiri pidada, nad ei kao ka järgmiseks aastaks kuhugi ja mida aeg edasi, seda ahvatlevamad sordid maailma sünnivad.

  See kollane-sinine foto on ahhhhh! Väga hea!
  Õieilu on üürike, leht on ilus terve suve, selles on Sul õigus.

  Ja sa veel kurdad, et pole midagi jõudnud. Nüüd naeran mina:)

  VastaKustuta
 2. Puid tahaks juurde jah ja nüüd vähe lihtsamaid ja sammasjaid ja muid vorme. Põõsaid ka. (pööritab ahnelt silmi)

  VastaKustuta
 3. Mulle ka kolla-sinine väga meeldib. Mingi catmint? Sellel fotol on juba näha istutusala. Ja päris kobedates mõõtmetes.
  Viimane heuchera on ka väga viks! Hõõguvpunane.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. See ta on. Eelmisel suvel Köögikata käest sain. Väga tänuväärne tüüp, õitseb kaua ja siis lõikad maha ja teeb uued. Kui ei õitse, siis on puhmas ka armas. Ma olen temaga väga rahul ja loodan, et laieneb edasi.

   Kustuta
  2. Tundub jah kena puhmas.

   Kustuta
 4. Ilus!
  Eriti just helmikpöörised.

  VastaKustuta
 5. Puud ja põõsad... mul on ka nimekiri tehtud, mis plaanis Pärnale istutada. Mul on ka praegu tegelikult ikka plaanid puude ja põõsastega tegeleda. Need ju kasvavad ka kaua enne kui õiget ilu nägema hakad. Ja tarkades raamatutes on ka kirjas tõesti, et puudest ja põõsastest tuleb enne alustada. Ja eks siis nii enam vähem toimetangi. Augustis septembris toimub siis dessant Järvseljale ka ka Luuale. Meil ei tasu enne jantima hakata, liivase pinnasega pole enne mõtet kui just külmakartlikud pole. Eriti kui meil seal veel selline "keevitamine" käib nagu siin on olnud.
  Mis sul muidu seal puudest istutatud ka sai?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Puudest on veel vähe istutatud: valge mänd, serbia kuusk, lehised, hilistoomingas `Colorata`, iluõunapuu, rodu kuuski ja kolm raberemmelgat `Bullata`, siis harilikku toompihlakat, ebajasmiine, valge pihlakas etc
   peaksin nimekirja tegema, paberites siin-seal laiali.

   Kustuta
  2. Ma vaatasin su nimekirja sinu blogis, väga hea, kui kusagilt infot saab.

   Kustuta
 6. Vastused
  1. Tegemist on floksiga ehk siis leeklillega, roomav, moodustab padjandi. Õitseb kauem kui esimese pildi floks. Kõrgus on u 25-30 cm. Ostsin selle eelmisel aastal Ellen Rajatalult.
   Mul on kusagil üks jupike veel kui sa tahad, aga see on tõepoolest jupike.

   Kustuta
 7. Mul on seda floksi küll.Võin anda.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused