Lehed

esmaspäev, 9. aprill 2012

küsimused

1. Kust saab Tartumaal turvast osta nt pätse jms? Sanglast? vm?
2. Kui ma plaanin (haljasala tekitamiseks) umbrohu  hävitamist kattega, kas siis oleks mõistlik seda juba praegu teha? Kas ma peaksin pealmise kihi, kuivanud päideroo jms ära riisuma vms?  Mõte oleks siis aastaks ära katta.

12 kommentaari:

 1. Mina ostsin eelmisel aastal turvast Viljandust, Eesti Turbatooted saatis kulleriga kohale.
  Katmisega - mida varem, seda parem. Aasta on katte all hoidmiseks miinimum ja oma kogemustest võin öelda, et aastane katte all olemine naadijuurikat veel ei hävita.

  VastaKustuta
 2. Kõige soodsamalt müüb turbapätse http://www.corpus.ee/
  aga ma ei tea, kuidas ja kas nad neid kätte toimetavad. Üks nende edasimüüjaist on Juhani PK, aga ka seal ma ei tea, kas neil aluste ostmisel endil transport on. Juhani müüb veel kellegi teise omi, aga nood on hirmkallid.

  Maa ettevalmistamisel pimendamise meetodil ei ole vaja aastat oodata. Piisab sellest kui nüüd varakevadel katad korralikult, saad sügisel istutada. Naat on tõesti hull, temaga saad palju vaeva näha kui ei taha mürki kasutada. Arvan, et mõned kohas vist isegi võiks see kõne alla tulla. Tarna kohta ei oska miskit kosta, küsi koolist targemailt

  VastaKustuta
 3. Mispidi katta? Kas nt ajalehed/ajakirjad alla ja siis vana põrandakate, vaibad jms peale?
  Või ajalehed ja siis põhk peale?

  VastaKustuta
 4. Ulilas on kah turbat88stus, aga opereerib seda minu teada Sangla Turvas AS vms. Kyll oleks kena, kui nad seda mingites bigbagi sarnases taaras myyksid, aga mul pole juba mitu aastat piisavalt suurt autot. Vanasti t6id turbatootjad sulle traktoriga ka koorma kohale, aga uuemal ajal nad enam nii ei tee. kylvamise jaoks ostan pauhofist v kaarauast v2ikesi kuni 100L kotte, muidu kasutan muud taimepudi (muruniide, purustatud oksad jne) ahh, kyll oleks turvast vaja.

  VastaKustuta
 5. Katmiseks on p2ris m6nus must kile, nt puidut88stuste pakkekile, paks ja tugev, must pool peale - p2ike k6rvetab, aga vett ei tule, ja umbrohud surevad. Nii paari kuuga saab m6nusat, ussikestel kobedaks jahvatatud pinnast.

  VastaKustuta
 6. Kui kasutad neid vanu vaipu ja muid kummitükke, siis alla ja peale pole neile midagi vaja. Las nad teevad paari kuu jooksul oma töö ära s.t. tapavad umbrohu ja alles siis kui hakkad istutama, kasutad alles ajalehte ja multsimaterjale.
  Tead, ma mõtlesin Su päideroo peale, see ikka vist ei kõdune seal pimedas ära ja ta tuleks ikka enne rehaga kokku tõmmata. Muidu moodustab ta ilmselt juurtele läbimatu mati.

  Sangla turbapätse pole teinud, freesturvast olen neilt küll varem ostnud.

  VastaKustuta
 7. Autor on selle kommentaari eemaldanud.

  VastaKustuta
 8. Vanasti kasvatati uuel maal kõigepealt kartulit, naadi vastu päris tõhus. Vaata ka lepikualuse kultuuristamisest

  VastaKustuta
 9. Oleme katnud lihtsalt vana heinaga ja töötab hästi. Pärast hea, kobe, kerge maa, mõnus kaevata. Kiht peab piisavalt paks olema, et umbrohi läbi ei kasvaks. Heina kaevame hiljem väetiseks sisse. Praegugi on üks maalapp käsil - eelmise suve alguses katsime ja juba sügisel oli päris hea läbi kaevata. Nüüd kevadel läheb peenarde tegemiseks.

  VastaKustuta
 10. @Tiina, aga kas sellega muret pole, et vana heinaga kattes saab uue umbrohu külvi?
  Kas hein läheb mädanema ka? Muidu on mul ju seda heina terve laudapealne, kasutaks küll. Sõnaga tuhat uut küsimust: kas peenar juba töötab?

  VastaKustuta
 11. Hein teeb nii, et alumine osa vajub kokku ja kõduneb, aga pealt on ta kuiv ja ei tee suurt midagi. Sinna, kus ta väga kokku vajub ja umbrohule ruumi teeb, oleme heina lihtsalt peale juurde visanud. Uued peenrad alles ootavad rajamist (varsti-varsti!), kuid oleme ka varem nii peenramaad laiendanud ja mees, kes mul kaevamistööd ära teeb, kiidab, et muld on hea kerge, hoopis teine asi kaevata kui katmata uudismaad. Oleme ka proovinud niimoodi uudismaal heina all kartulit kasvatada, kuid see ei õigustanud ennast, liiga väike saak tuli. Vbl asi ka sordis (meil oli Väike verev, ikka ei saa ilma katsetamata). Umbrohi heinast - teoorias võiks ta ennast niimoodi külvata küll... kuid tegelikkuses kipub mul peenardel vohama ikka üks ja sama umbrohi (vesihein, oreashein, ohakad jms), olenemata sellest, kuidas maa on ette valmistatud ja kaunid niidutaimed ei taha kuidagi peenarde vahele kasvada, kuigi ma jätaksin neile sinna pisut ruumi küll, kui nad tuleks :)

  VastaKustuta