pühapäev, 22. jaanuar 2012

nagu talv

Elades suures majas oli alati keegi tubli inimene, kelle lumelabidat tohtis kasutada, polnud nagu kohustustki seda omada. Polnud minu töö. Kui oli vaja lund visata, siis oli teada, kus labidas asub. Nüüd on mul siis esimene oma lumelabidas, mille vars on kaks korda ära tulnud. Kaks korda ka tagasi pandud. Et ära tuli, polnud panija süü :)
Kui sul on majas uus lumelabidas, siis tuleb ka lumi.
Lumi tuli neljapäeval ja veidi reedel ja panin vaimu valmis, et nüüd läheb viskamiseks... kui koju jõudes avastasin, et kopamees oli tee väravani lahti lükanud. Nii tore! Laupäeval kaevasin end saunani ja veel mõne raja. Avastasin, et maja nurga juurest viib jäljerada põllule, pildistasin jäljed üles, aga väga valged olid, tuhkagi ei saanud aru. Hiir ve? Mingi muu näriline? Hiired vast ei jaluta keset talve ringi?
Mõõtsin lumekihti. Õhem oli 17-18 cm. Temperatuur püsis ühtlaselt miinus nelja ja viie peal. Täna näitas isegi päikest.
Üritasin heina põletada, aga see tundus ikka hull ajaraiskamine olevat, pluss närviline valvamine. Niisiis otsustasin siiski kompostimise kasuks. Oh see saab raske olema, aga kui mõelda oksarisu peale, siis on ehk isegi tehtav.  Või tapaks sellega krundi piiril kasvavat päideroogu? Kuumaastik segab endiselt liikumist, mis sest et lume all. Need sügavad roopad niidavad jalust.

Plaanides on esikohal puud ja põõsad ja see teema on pagana huvitav. Aega pole just palju jäänud ka :)

Näpud sügelevad selle oksarisu koristamise järgi, aga mis lumes, see lumes. Selle asemel lammutasin laudas mõned sõnnikused latrid ja vedasin saagimiseks kuuri. 
Vaatasin veelkord õunapuud üle, see on ikka uskumatu, milliseks võib üks puu kasvada. vaadake ise:

Viimaste aastate soovitused õpetavad õunapuid lõikama suvekuudel, enne saagi lõplikku valmimist, et vähem võsusid ja puu toibub paremini. See õunapuu tuleb siiski talvel ette võtta, sest ilmselt ei saa juba kevadel aru, kus miski kasvab, tõsine džungel. Teised on veidi paremas seisus, kuigi mitte oluliselt.
Krundil kasvab hiiglasuurte okstega mustsõstrapõõsaid ja mõned metsistunud karusmarjad.

Kanaparv (tihased jt) käib usinalt söömas ja sirel on vahepeal nagu Kollaste Kõhtude Põõsas. Majja mahub korraga kaks lindu ja nii nad sõeluvadki üles-alla ja vahepeal sirelisse ja siis jälle kuuskede otsa.
Minu koduloomad :)

Emt teatas mulle eile, et olen ületanud kuu mõistliku kasutamise piiri ja nüüd piiratakse kiirust kuu lõpuni. Talve aga antakse piiramatult kuni kevadeni, olge lahked ja kasutage ning jagage sõpradega :)

3 kommentaari:

 1. Talv on talv ja mõnda aega järjest talvemaks muutub:)
  Lumelabidas on hädavajalik, aga veel hädavajalikum on kohalik hoolitsus oma elanike eest, tundub, et meie maakonna vallad ongi ainult kiitust väärt. Südame teeb see nende ukseni lumelükkamine soojaks.
  Ja talv on mõeldudki vaatamiseks, pildistamiseks ja planeerimiseks, mitte rabelemiseks ega oksarisu koristamiseks, upakil olles ei märka enam midagi:D Tore on ju

  VastaKustuta
 2. Toetan Muhediku mõtteid!

  VastaKustuta
 3. Haaa, meil olid ka kunagi niisugused õunapuud.. .. ja tundub, et tänavu jälle sellised

  VastaKustuta