Lehed

reede, 27. jaanuar 2012

hiired vakka, liiliad ajatatud, majajuttu

Kui ma sügisel kolisin, siis teoreetiliselt olin valmis igasugusteks asjadeks, nt et seinad jäävad nii nagu nad on ja põhiline on läpp välja saada jne. Siiani polegi hullu. Koridoris ei ole hapukurgid veel ära külmunud, nii et maja on soe. Suurt külma pole veel olnud ka. Eile jõnksutas miski ämblik end niidi otsas laest alla, härmalõng see küll polnud, peaks nagu magama või nii sihandsed putukad. (Kas ämblik on putukas?).
Maja on tuuletu ilmaga  ju suisa mõnus. Nii palju on muutunud, et mina, kes  ma olin väga paljajalu ringi tosserdaja, olen nüüd hoopis lootusetu sussi-inimene. Põrandad ei lase sokkis käia, isegi emakootud villased sokid ei tööta. Paksu vaiba peal veidi aega ja mitte tänase ilmaga.

Ilma juurde ja kopamehest ka.
Hommikul näitas kraadiklaas nagu -18, aga ma pole selles kindel, sest tunne oli pigem -12. Värav oli küll puhta kangestunud. Tänavu aga on vist lund nii vähe, et kopamehel on hullult aega. Nimelt hoidsin seni pimedas ikka kraavi poole hange, sest ega nendesse autodesse ei paista ju. (Teame, oleme seilanud).  Viimastel päevadel on maanteeääred suisa puhtaks lükatud, ikka viimase peale kohe. Uskumatu ja jalakäija seisukohalt vägagi oluline. Külm kangestas kõik ära, kes seal muidu turnida jaksaks.

Nüüd aga äpardustest. Sain Võhma Juurikal Mati käest mõned liiliasibulad. Ema jaoks ka ja need  viimased ma ära paningi, kuni nad alles kolimisega välja tulid. Siis oli hilja üle anda ja maha panna. Hoidsin jahedas kastis. Ilmselt mitte väga jahedas, sest ühel ilusal päeval avastasin ehmatusega kaks koolnukahvatut liiliahakatist, kes nüüd on mõnevõrra rohelisemaks läinud, sest ma tõstsin nad ju kastist välja. Neil on ju nupud ka puha. Mina täitsa mures, kuhu ma nad panen nüüd, sellise külmaga! Mis nad suvel teevad siis, magavad ve?
Vot siis jaanuari ja soss-sepast aednikku.

Majas on kaks sooja kohta - voodi ja köök. Viimati kui ma seal vedelesin, turgatas mulle pähe, et pojengidele oleks ikka päris kohta vaja ju. Alles ma nad istutasin, kes niimoodi kasvada saab, kui igal aastal kord mullast välja tõstetakse ja mõnel aastal isegi kaks korda. Ja plaan on ju ilus, hakkame aeda kolima, aga jessuke, seda rahvast, keda kolida, on päris palju ju. Mikrobioota teiste hulgas ja söödav kuslapuu ja veigela ja aktiniidiad ja kontpuud ja enelad ja hortensiad ja viinamari jääb küll  maha. 8 meetrist aktiniidiat ei koli ka kuidagi. Kodutöö puha tegemata ja soendan voodit siin. Tsiilid tööle!9 kommentaari:

 1. Mis paganama võssa Sa oled kolinud?
  Otsi oma maja läbi. Kui meie esimest talve siin elasime, avastasin aknalaua alt nii suured õhuvahed, et sain käe õue pista. Muidu ei saanud arugi aga kui õues tuul puhus, tegin käe märjaks ja käisin niimoodi mööda maja ringi, kohe tundsin, kust puhus.

  VastaKustuta
 2. Oi, katsu ikka need puud-põõsad kuidagi ära kolida, see pole nii hull midagi, pigem võib mõni püsik maha jääda. Kui 8 m aktiniidia on ühe varrega, lõikad varre maha ja saad juure ikka kätte. Sul seal metsa pool neile alalist kohta piisavalt. Hõika kõik talgutele, tuleme hea meelega

  Liiliad pane jahedasse, aga valgesse kohta, et nad väga välja ei veniks. Ma saan nii aru, et nad on praegu mullata, vali siis üks sügavam nõu (plastpang ja augud põhja), pane sinna põhja mulda u 10 cm(poes ju küllalt) ja sellele sibul ja veel veidi mulda. Kui nüüd vars hakkab kasvama, lisa muudkui mulda. Kahjuks Sa ei kirjuta nende sordirühma, aga arvan, et need on aasia hübriidid. See varre sügavale saamine on vajalik selleks, et nende varrele tekivad varresibulad (mulla sees) ja siis on sort olemas ka siis kui selle saadud sibulaga peaks midagi juhtuma. Kevadeks lähevad õitsema, äkki on nii soe, et saab kohe õue viia kui mitte, on toas ka ilus. Umbes 2 kuud peale õitsemist õngitse nad oma nõust välja ja istuta kõik sibulad kohe eraldi maha. Neid ei tohi kuivatada. Järgmisel aastal õitsevad õigel ajal nii, mis mühin.

  Täna lugesin just reklaami, et K-Rauta pakub mingeid biokaminaid 29.90, mis kütmisel ei vaja korstnat ja siis mingeid väikseid infrapunasoojendeid 9.90, äkki aitavad Sul selle külma aja paremini üle elada.

  VastaKustuta
 3. Taimed tuleb ikka kaasa tassida. Kunagi ühest ajakirjas oli juttu Poola perest, kes transportis endaga uude elukohta tuhandeid aiakaaslasi ja neid oli igas suuruses. Muidugi aktiniidial peab jälgima mahlajooksu, aga peaks õnnestuma küll.

  VastaKustuta
 4. Sellest biokaminast on natuke abi küll. Hmm, tean täpselt, mida tunned. Paraku aitab lõpuks vaid maja korralik soojustamine, muidu kütad ilma (omal nahal kogetud...)

  VastaKustuta
 5. Üldiselt on olud talutavad. Ära ei kavatse veel põgeneda. Lisaküttekoldeid ka esialgu ei plaani, aga tänan soovitamast. Nagu ma aru saan, on suuremal osal meist selline kogemus selja taga ja seda talve on jäänud vaid napid 8 nädalat, pole palju :)

  Täna nägin puukoristajat ja leevikest ja eile sinitihast! Küll nad on ilusad.

  @Muhedik, katsun need liiliad pange ajada :)Asiaadid ongi.

  VastaKustuta
 6. Suurte taimede kolimine on samuti v6imalik, Muhediku n6uanded on v2ga t2psed ja asjakohased. Muidugi v6ta taimed maale kaasa, kasv6i tublide abilistega, kui taimi hulgim on.
  Mis puutub vanadesse h6redatesse majadesse, siis peeti seda omal ajal ilmselt paratamatuseks, et tuul majast l2bi puhub, et mida me talve vastu ikka teha saame jms. Ma teen praegu yhes toas seinu ja imestan, kuidas v6idi nii hooletult oma tervisse ja maja soojasse suhtuda - sain ikka meetrite kaupa p2ris laiu pragusid kinni vahustada ja peab ytlema, et p2rast yhe nurga pragude t2itmist on tuba tuntavalt soojem, kui tuul 2ra kadus.

  VastaKustuta
 7. Lugesin kuskilt,et panid ennast Sigulda aiareisile kirja.Tutvusta lähemalt seda reisi ja kes korraldab? Tekkis ka huvi.

  VastaKustuta
 8. @iirisesõber, sama korraldaja, kes eelmisel aastal, Inga Loimet. Sõit 20 eurot

  VastaKustuta
 9. Julge pealehakkamine on pool võitu!

  VastaKustuta