Vihmast vihmani. 23.mai

Olin kodust ära peaaegu nädala. Maikuus on selline aeg aiapikkune. Reis oli töine ja inspireeriv, aga pimedas koju jõudes käisin aia käsikaudu :) läbi, et tunda, kuidas nad kasvanud on. Murtud süda on tänavu eriti kõrge, meeter julgelt käes, seda nägin hommikul. Laupäev kulus nipet näpet kohendamisele ja sai ka esimene kord muru niidetud. Aed on tõepoolest ilus, pildile ma seda kuidagi ei saa. Mu väike aianurk ei mahu enam korraga pildile :)


Viola sororia `Alba` Tänavu eriti uhke ja õiterohke

Siin on veel ruumi
Siit paistab mu tööpõld. Eile (pühapäeval) istutasin tõsiste mullapallidega taimi, et Augu jaoks ruumi teha. Ilm oli absoluutselt sobimatu, aga õnneks olid täna hommikul kõik reipalt püsti ja said koguse äikesevihma ka.
 Rõõmustab see, et kõik Savisaarelt ostetud laugud kas õitsevad või sätivad õitsema. Prisked ja ilusad.
Kartau lauk

Moosesepõõsas. Dictamnus dasycarpus. Pildistatud Hallivariku aias.
Kaks moosesepõõsa hakatist on ka tublid sirguma. Ma peaksin neile parema koha otsima, kolmas aasta läheb. Kasvutempos saab nendega ainult roniv hortensia võistelda. Lugesin ajakirjast "Aed", et neid on arukas noorena ümber istutada, hilisemat solgutamist nad ei talu nagu ka kirdetuult ja külma. Oskab keegi ehk soovitada, milline paik neile enim sobib?. Huvitav, et need äkilisemad ja mürgisemad taimed nii ilusad on :)
Projekt Auk edeneb visalt. Mitte, et ma närb kaevaja oleksin, aga vaevlen igasuguste kõhkluste küüsis.  Nt millise augu kuju puhul on tiigikilet kõige lihtsam paigutada? Ovaalse, neerukujulise või lihtsalt ringikujulise? Katsetasin nööriga markeerimist ja linaga, no ei ole seda JAH-tunnet veel. Ei saa ka mainimata jätta, et oleks viimane aeg aeda rahapuu istutada :DD
Vihmast vihmani sobib täna ka. Öösel on sadanud. Vett antakse viimasel ajal hea rütmiga. Kõik viljapuud ja sirelid õitsevad tänavu rikkalikult ja see lõhn... Tuleb vist suur õuna-aasta. Mnjah, suur õunapuu hakkb sügisel mu kobarpead pommitama. Oh, kuidas ma armastan maikuud...


Kommentaarid

 1. Jama kommenteerimisega, tõstan siia Muhediku pikema kommentaari minu küsimusele:Kilebasseini jaoks ei sobi vaid neljakandline kuju, sest siis oleks vaja hakata nurki voltima.
  Kuna Sul on tegemist vabakujulise aia ja sääraste pehmete loogetega, peaks ka see tulevane veekogu järgima senist joonist, et ta sobituks hästi Su aiaga ja tunduks seal taimestuse orgaanilise osana. Kuna kiletükk on nelinurkne, on teda ühtviisi hea paigutada nii ringi, ovaali vms. Ringi puhul on väike oht, et ta jääb aeda võõras, see on rohkem selline regulaaraia element. Vähemalt aiakujunduse osas on Sul hea silm, küllap leiad lahenduse ka veesilmale.
  Ma saadan Sulle ühe foto, seal näed, mismoodi tuleb kile paigutada kaldal.
  Et veesilm näeks hea välja, on väga oluline kile paigutamisel hoopis see, et kile ulatuks vabalt mõõdetuna päris palju üle veesilma äärte. Augu mõõtmisel tuleb sisse arvestada absoluutselt kõik põhja-ja kaldalooked. Kui pole mõõdulinti, mõõda mingi köiega ja mõõdad siis pärast selle üle. Aga Augu servadesse pead kaevama vähemalt 15cm-se lisakraavikese ja kile paned üle kõrgenduse, siis surud ilusti selle kraavikese põhja ja seejärel tõstad ta üles. Kogu selle kraavikese ja siis edasi vee poole täidad kividega. Sellise paigutuse juures ei jää kile paistma, aga ka veesilmast ei jookse kuskilt vesi välja. Ta väheneb ainult kuuma ilmaga aurudes. Hea oleks ka kui mitte kogu Augu, aga vähemalt põhja ja selle kaldaehititise peale panna mingi isoleermaterjal (mulla ja kile vahele), et mingi juhuslik kivike või taimejuur vms ei teeks kilet katki. Mina kasutasin selleks ehitusvilla jääke, aga selleks võivad olla isegi ka vanad kilekotid, peaasi, et nad üksteist korralikult kataksid. Augu vastasservad on vaja loodida kõige madalama koha järgi, seda saab teha väikeste pulkade ja nööriga. Väikest veesilma on kerge vormistada ka nii, et katad kogu kile alates põhjast kuni kaldani väikeste kividega, siis ei sega ka see kui isegi väga kuumade ilmadega vesi auruks peaaegu põhjani.

  Edu Augu ehituseks, et sellest ikka üks ilus veesilm kujuneks.

  VastaKustuta
 2. Proovige kommenteerida kasutades varianti nimi ja url. url-i reale saab kirjutada misatahes kehtiva urlaadressi. Seniks, kuni ma sellele jamale jälile saan.

  Tänan Hilist kommentaar-postituse eest:D

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused