aiaplaanide ventileerimine*

* naised muideks ei virise, nad ventileerivad :) Ventileerimise käigus saab õhk teadagi puhtamaks ja vastused selgemaks.

Mõnevõrra hakkab pilt selginema, aga olen endiselt nagu munas kana. Kui ma veel seepe vaatasin, käis mulle närvidele sõna confused kasutamine. Meie keeli siis segaduses. Põhiliselt kasutati seda vastamisest mööda hiilimiseks igas napakas või vähemnapakas olukorras. Hetkel sobiks päris hästi :D ainult, et küsimusi esitan  mina ja ise hiilin kõrvale ka, segaduses ma siiski pole, hoopis veidi ebakindel.

Seda pilti on kõik näinud, see on paraadvõte ja mais kui kõik on elusroheline või noorroheline, siis tõepoolest kerge miinusprillita selline paistabki, aja edenedes värvid pleekuvad. Proportsioonidega ongi enam-vähem paigas, aiaosa väga palju suuremaks ajada pole mõistlik. Kusagil peab vähendama või kõrghaljastust (põõsad?) lisama.
Päike alustab vasakult:)

See laiendus sai tehtud kaks ? suve tagasi ja taimevalikuga olen rahul, välja arvatud üldine jama, s.t. naaberkrundist lahutab traataed, mis on pehmelt öeldes viltune, auklik, ära vajunud ja kole. Kõrvalkrundilt pressib peale naat ja teod. Nende ohjamiseks kasutan vikatit. (naatkonna ohjamiseks). Ka kasvavad seal mõned ploomid, mis ajavad ohtralt võsusid, lakkamatult. Neid lõikan ma ka, aga paljunevad hiigla kiirelt. Kui keegi teaks head nippi, kuidas võsusid piirata, paluks teada anda.
Ploomid on rohelised (kui valmis saavad, siis lähevad veidi kollaseks) ja väga väga magusad, kannavad hästi ja peavad harva vahet. Neid ma välja ei juuriks. Aiaga on muidugi nii, et pole lihtsalt raha, et see traadi sisse panna. Viimastel päevadel mõtlen, millise heki võiks sinna istutada ja kui palju see peenrast ära võtab. Ilmselt mitte vähe. Hekk oleks siis pigem sümboolne piire kui aed. Võimalik, et maksaks veel rohkem. Heki puhul mõtlen aian rohkem Hollandi peale, nende madalad hekid olid ilusad. (Ma ei saa valgust ka kinni panna)
Päike liigub nii, et alustab pidil vasakust nurgast, s.t. tõuseb idast. Nii on mu aed ida-lõuna suunal?

 See nurk on nüüdseks tegelikult korrastatum, pink värvitud ja lõkkease korralikum tehtud. Kasealuse peenra likvideerisin, sest esiteks ei jõudnud ma koeraga võidu lilli ümber panna ja teiseks olin terrassile liiga lähedal ja kui igale poole mingi peenar tekitada, siis on ka kole. Nii et see peaks tänavu kinni kasvama.

 Kuna mul on plaanis pikendada aiaäärset istutusala, siis tekkiski küsimus, et kas pildil nähaolev peenar on vajalik või peaks selle ära likvideerima. Loodud sai see omal ajal kahel põhjusel: esiteks kasvas seal päevaliilia ja tal elati seljas küll auto küll muuga ja teiseks perenaine tahtis, et muruala oleks kuidagi piiratud just ülalnimetet põhjusel. Siis nägin aiaajakirjas sümpaatset kivipeenart ja tekitasingi endale ka.  Tingimused vastavad varjupeenrale, nii et seal on taimed, kes saavad varjus hakkama. Pluss muidugi jälle ploomivõsud.

Kui siin seisad, siis näed sellist pilti nagu allpool avaneb

See on muruplats ja paremal on sõstrad, vaarikad, naadid, jms kraam ja selle kavatsen sel suvel ära klaarida. Kolm puud(vasakul) on: hapude vissidega õunapuu ja kaks igivana ploomi. Nagu juba kirjutasin, käisid tänavu  elektriliini mehed ja pügasid neid koledasti. Võib olla on nüüd peenras valgust rohkem. Teisel pool maja on sama suur krundi osa, aga see on kaetud garaažide ja autodega ja veel on seal pesunöörid ja üks nurgake, mille saaks ilusaks teha, aga seda pole ma ette võtnud ja nii on see tegemata.

Kui aia äärtpidi edasi minna saaks päevaliiliad ühte kohta panna, neid on siis umbes viis sorti. Ma ei tea, milline kasvukeskkond seal on, sest muld on väga erinev. Küll on sinna viimased viis aastat kompostilaadset kraami lisatud. Puutuhka rohkem kui vaja oleks. Mul on kavas seda pinnast mõõdukalt tõsta.

Küsimus suurele ringile: palju maksab koorem mulda ja kus Tartus seda osta saaks. Soovitage palun!
Kas sellel on üldse mõtet?  Milline on hea muld ostmiseks. Kas ma peaksin kasutama turvast ka?

ette tänades
igavesti teie
veel mitte päris ärkvel kiskjasiil alias tsiil :)


Kommentaarid

 1. Mul on ka ploomivõsusid. Võitlengi nendega nii, et rohin, niidan, kitkun, kaevan välja. Tasapisi on neid vähemaks jäänud. Ja peenraid pole mõtet liiga puudele lähedale tekitada, niidetav muru meetrer vai paar vahele, siis pole need paar võsukest suve jooksul ju probleem

  VastaKustuta
 2. Ma olen samuti terve talve säärases põrutatud olekus viibinud, sest haun juba tükk aega seda, kuidas kõige loomulikumalt saaks ühendada vana ja uue aia. Kui nüüd aed hakkab oma nägu näitama, saab pildi veidi selgemaks.

  Mulda, aga võibolla on see hoopis kompost, müüb Tartus see vangla taga olev veepuhastusjaam. Uuri sealt täpsemalt.
  Turvast kasutatakse üldiselt raske mulla parandamiseks. Kui tahad seda kasutada, vali Eesti Turbatoodete neutraliseeritud väetistega turvas, see on taimedele kõige sobivama koostisega, muude (Biolan jm jamad) kasutamisel võivad Sind oodata ebameeldivad üllatused. Ma ei tea kui suurt istutusala Sa teed, paarist suurest kotist ehk piisakski.

  Madala, julmalt pöetava, talvekindla, nii õhukese ja kõrge heki kui tahad, saad magesõstra sordist "Scmidt", aga Sa pead veenduma, et ta on sordiehtne. Tartu Puukool müüs ühel aastal vist seemnepaljundust ja see ei kõlvanud küll kuskile. Aitaks ju paarist põõsast, edasi saad lihtsalt ja kiiresti pistokstega paljundada.

  Ploomivõsudega pole muud teha kui Roundupiga lehti pintseldada, ühe suvega peaksid lahti saama. Väljaraiumisel ja lõikumisel on nad nagu mitme peaga lohe. Pritsimine pole hea mõte, mürk satub ka sinna, kuhu Sa ei taha.

  Ma saan nii aru, et Sa oled koduotsimise mõtte maha matnud. See on ju tore, oma aed ikkagi:)

  VastaKustuta
 3. Matsin maha jah, kui võimalus tuleb, siis kaevan jälle üles :) Loterii-allegrii näiteks :D

  Aitäh asjalike nõuannete eest!

  Küsimused ka: kuidas ma tean, et sõstar on sordiehtne?
  Lehti tuleb pintseldada võsudel ikka ju? (siin sa vist küll naerad nüüd)

  VastaKustuta
 4. lillekasvatajale - seda meetrit mul pole või vähemasti on aed hetkel nii kujundatud, et kulgeb ääri mööda :)

  VastaKustuta
 5. Ei naera midagi:D Sordiehtsal põõsal on lehed tumerohelised ja veidi suuremad kui liigil, oksad püstised ja tihedad, mitte laiali ja hõredad. Ta on aretatud hekiks, õitseb vähem ja peaaegu ei vilju, näeb välja selline tihe ja täidlane, mitte luua moodi äbarik. Vaatasin ennist, et teda pakub Hansaplant, usun, et seal ehk on ta õige.
  Lehti pintselda neil võsudel jah, mis Sind segavad ja millest Sa omajuurset puud kasvatada ei taha. Sa võid neile oksaalgmetele ka ajalehest krae pintseldamise ajaks ümber panna, siis on kindel, et mürk ei satu sinna, kus teda vaja pole.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. jah, need juurevõsud on koletised. Aga hakata neid ühekaupa pintseldama- tundub jube aeganõudev. Mitu korda ühte võsu tuleb pintseldada? Kui tihedalt?
   Kui "emapuu" on maha võetud, kas siis juurevõsud kaovad kunagi? Jõudu kõigile!

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused