Chasing Spring 2.1. Wagenigeni aiad. Arboretum Belmonte

Wagenigeni teisel päeval otsustasime pikema retke ette võtta ja käia ära Wagenigeni Ülikooli Botaanikaaias Belmonte arboretumis. Nimi Belmonte peaks tähendama ilusat mäge ja tõepoolest vaatamata varakevadistele ilmadele, oli see koht kõigiti oma nime väärt. Teel sinna klõpsisime vasakule ja paremale, tegemist oli äärelinnaga ja nagu hiljem selgus ka, jõukama linnaosaga. Märkasin esimest korda oma rännakul rookatusega maju.(linnas!) Hiljem Groningenis oli see juba tavapärasem. Manja, meie võõrustaja ütles, et selliste majade kindlustus on väga kallis. Mõistagi miks.

Selliseid geomeetrilisi hekiaedu kohtasime palju. Oma aeda ma midagi sellist ei ihalda, aga vaatepildina oli see tõepoolest ilus. Madalad hekid, suured aknad, avatus ja turvalisus (?) 


See oli üks aed, mille Carola käskis pildile võtta, et vot sellise veekogu teedki oma aeda. :D Vaevalt küll, aga vahva oli see küll, eriti see minilehm all vasakul nurgas.
Wagenigeni Ülikooli botaanikaaiad loodi umbes sajand tagasi. Need paiknevad u 24 hektaril. Aiad on avatud päikesetõusust loojanguni, külastamine on tasuta. Siin kasvab Hollandi suurim rododendronite kollektsioon ja rohkem kui 250 õitsevat (jäin tõlkega hätta) metsikut õunapuud? crabapple trees (Malus)
Kohapeal on ka väike muuseum, mis tutvustab botaanikaaeda.

Kui me olime lõpuks kohale jõudnud, siis meie suureks rõõmuks leidsime endale teejuhid. Küsimusele: Are you speaking English? Saime käbedalt vastuseks: Are you speaking Dutch? :D Me uurisime, et milliseid aedu võiks veel vaatama minna ja kus need asuvad. De Dreijen, mis kuulub samuti ülikooli botaanikaaedade hulka on hetkel ümbertegemisel ja meie teejuht oli selles küsimuses üsna otsekohene ning pisut kuri, ta ütles, et alpiaed on hukas ja viskas nalja, et ega meil talle tööd pakkuda pole.  Siis soovitas ta meil külastada alpiaeda Utrechtis, see olevat konkurentsitult kauneim. (sinna aeda me kahjuks siiski ei jõudnud).
Rododendronite kollektsioon oli tõepoolest suur ja õitsesid neist teadagi vaid üksikud. Võis endale ette kujutada kui ilus see kõik maikuus on. Siis ma oleksin ilmselt ennast lihtsalt kõhuli visanud ja keeldunud lahkumast :)

Fagus orientalis Lipsky, Z0 Europa, W.Azie Fagaceae
Belmonte piltidele kirjutasin kogu info kohusetundlikult üles, sest põõsastest ja puudest ei tea ma suurt midagi.  See puu poleks ka panoraamvõttega pildile mahtunud. Ta oligi lihtsalt hiigelsuur.Hamamelis x intermedia Àrnold Promise`Hamamelidaceae


Viburnum x bodnantense `Charles Lamont`Caprifoliaceae

Parasjagu oli käimas istutustöö

 Pieris japonica oli taim, mida kohtasin mitmes linnas ja ta tundus selle varakevade hitt olevat. Nägin  müügil erinevaid sorte. Siin aias:

Pieris japonica. EricaeceaeRododendronite nimed on jäänud pildistamata. Mea culpa.


Reini jõgi. Zuumitud vaade luhale. Lumerikka talve järel on jõeluht üleujutatud. Nüüdseks oli suurvesi taandunudSee, mis mulle reiside juures meeldib, on ootamatud vahvad kohtumised, kogemus, et inimesed (ja nende koerad) on oma põhiolemuselt sõbralikud. Ilm kiskus aina pöörasemaks ja meie rühkisime aina kõrgemale. Kohtasime oma teekonnal härrasmeest, kes oli tulnud oma kolme koeraga jalutama. Seni, kuni meie rääkisime Hollandist ja Eestist ja hunnitust vaatest, kaevusid koerad maasse :)
Tagasiteel saime vihma ja tuult kohe mitme päeva eest :)

Sõnaga, kui satute Wagenigenisse, külastage botaanikaaeda, see on kulutatud aega väärt.
Kommentaarid

Postita kommentaar

Populaarsed postitused