Juuni, sünnipäevad ja südajas aktiniidia.
Eile õhtul sadas kella  7st kuni 10ni. Võimalik, et ka kauem. Ma kasutasin seda aega puuokste põletamiseks, et siis ei võta miski ülearu tuld. Oli vaja üks suur hunnik likvideerida, et saaks lauavirna, mis kerkis murule eilse päeva jooksul,  ümber tõsta. (Õuepealses majas on remont). Olin päris kuri, aga tõhus. Vahetasin kaks korda riideid, esimene vihmakuub osutus mõttetuks riideesemeks, vett see küll ei pidanud ja sääsetõrjepüksid aitavad vereimejate vastu, aga vihma tuli nagu torust ja nirises sääri mööda alla. Tennised lirtsusid mõnusalt. Õhtu oli vaatamata vihmale soe . (saab jälle sääski). Lauavirna teises pooles tuli appi Max ja siis läks juba väga kiiresti. Loojangul istutasin kämmalvahtra ja valged anemoonid (?) Lõpetasin toimetused ja öösel magasin  nagu lapsuke.

Hommik oli pisut nukram. Vihmavesi vajutas kõik maadligi.
Miski iiris on tekitanud õienupu, kollase, ma ei tea veel, millega tegemist. Kingituseks saadud. Südajas aktiniidia õitseb jälle nii vägevalt. Ainult, et eile tabasin naabrite valge kassi põõsa alt. Pean uurima ega ta pole juuri kahjustanud. Sel kevadel proovin aktiniidiat paljundada, mitmed sõbrad on huvi tundnud. Ja seda põõsast soovitaksin ma maniakaalselt, sest ta lihtsalt on nii ilus oma mitmekordse värvivahetuse ja õitsemisega. Viljadest rääkimata. Lõhnab nagu roosa roniroos, mis mu lapsepõlvekodu trepi ees kasvas.

Kui see põõsas emal esimest aastat kasvas, siis ta uuris murega taime, et miski haigus - leheotsad valged. Mõni aeg hiljem värvusid need roosaks.
:D

Kui aktiniidia vanemaks saab, siis sarnaselt kuslapuule kipub alumine võra hõredaks jääma.
Minu põõsas on alles 6 aastane. Pikkust on vast juba kuni 3, 5 meetrit, laiust nii palju kui sein lubab.
Calmia istikuäri kodulehekülg väidab, et ilusad värvilised lehed on ainult isastaimedel. Siis on nad kõik mehed? Need minu kolm taime. Aga naised?
Sest ta kannab vilja ja mitte vähe :D


See on juuni, sünnipäevad ja südajas aktiniidia :D

6.juunil lisatud link aialehele

Kommentaarid

 1. Aktiniidiast rääkides pole ma nõus Calmia´ga ega paljude teiste autoritega. Mul kasvab teda terve seinatäis ja kõik need ruutmeetrid on paljundatud ühest taimest. Esimestel aastatel kasvatas ta põhiliselt rohelisi lehti, aga mida vanemaks sai, seda rohkem tekkis ka värvunuid- Õitses ja viljus ta küll juba üsna noorukesena, aga vilju oli siis ükskikuid, nüüd võib neid korjata juba pangega. See tähendab, viljumiseks pole vaja mingit lahksugulisust, vaid oleneb hoopis east. Ja tänavu õitsevad nad eriti rikkalikult.
  Kasside peletamiseks kasuta multsimiseks teravat killustikku, mul hakkas ka siin kunagi üks külakass narkomaaniks,aga sedasi sain tast lahti.

  VastaKustuta
 2. Pangede viisi on küll lahe, siis saab peale söömise muud ka teha. Ma ise provisin kompotti, tuli üsna karusmarja maitseline, kuigi leebem.
  Kas sa oled midagi muud ka proovinud? Mahla?


  Rääkisin Siivi Rajuga ka ja tema ütles, et tal on sama lugu, pole vaja teisest soost taime kõrvale.

  Nüüd või siis rahuga paljundada ja jagada :D

  VastaKustuta
 3. hmm - minul on kõrvuti nii isane kui emane taim. Mõlemad 10 aastat vanad. Aga vilju kannab ainult emane taim. Isane uhkustab kõrval oma uhkete lehtedega - aga ei ühtegi marja.
  Kummaline on, et sellel talvel sai emane väga tugevalt kannatada - üsna rääbakas näeb välja. Isasel pole häda miskit.
  Isane hakkas mul värvuma 3. aastal - ja siis ma samuti ehmatasin esmakordselt ära, et mis haigus siis nüüd lahti on :D
  Aga meie külakassid pole neile õnneks miskit kurja teinud - mu oma penilased istuvad augustis seal põõsa all ja söövad marju.

  VastaKustuta
 4. Proovisin sel aastal aktiniidiat Seemnemaailmast saadud seemnest kasvatada, paraku ei idanenud ükski seeme. Tuleb ikka taim osta (või sõpradele loota ;)

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused