Kiiruskatsed mais 1Kui ma paar päeva tagasi avastasin, et astilbe on hakanud õienuppe looma, siis tekkis küll selline tunne, et juulikuus lumi on maas... Suvi toimub lihtsalt maikuus. Astilbed kasvavad enamasti poolvarjulises kohas ja õitsevad sündsalt juulikuus.  Mitte mais, kui salvei ja lavendel alles loovad lehti! Aktiniidial värvusid leheotsad 3 päevaga valgeks ja tekkis õienuppude meri, nelgipadjandid "varsusid",  linnakivirik loob õisi.  Muru niitmisega venitasime nädalakese välja, aga siis oli juba kole vaadata ka. Naaberkrundil tegi murutraktor ringi ja järgmisel päeval nagu polekski keegi niitnud.  Laudleht võttis 5 päevaga sellised mõõtmed:


Ja kohe tuleb lehti juurde.  Taim pärineb ema aiast. (vt label ema aed).  s t minu aeda jõudis see Pärnumaalt. Muidu peaks ta aasia päritolu olema. Armastab varju ja ilmselt tuulevaiksemat kohta võrreldes sellega, kuhu mina ühe neist kasvama panin. Talle on seltsiks rodgersia, mille kasv on pisut tagasihoidlikum. Vähemalt esialgu. Paremal nurgas on 3-aastane roosa maasikas, mis peaks teoreetiliselt olema rippvorm, aga minu meelest eelistab ta põõsana laieneda, õitseb vahetpidamata külmadeni välja. Ümberistutamist talub väga stoiliselt.  Marju ei kanna. ?Või kannaks, kui ma teda kogu aeg ümber ei istutaks?


Nende kasvukoht on mõeldud aiaruumi märkimiseks/eristamiseks:

Selles peenras kasvab ka minu selle kevade üllatus, nimelt pole siberi mägimoon aastaid minu aias teisi värve peale kollase ja oranži pakkunud. Tänavu on üks valge ka :D
Nende moonidega on aastas ainult üks mure. Nimelt on 26.mail ühel väga tähtsal ja toredal isikul sünnipäev. Ma olen  igal aastal talle kinkinud lillekimbu, mille koosseisu kuulub ilmtingimata mägimoon minu aiast. Mõnel aastal olen ma murelik, et kas moon ikka jõuab nupud lahti teha ja tänavu olen pisut murelik sellepärast, et ega ta kavatse ometi enne ära õitseda. Eks ta õitseb suve jooksul veelgi, aga mais on tal kõige rohkem õisi ja ta on nii elurõõmsa värviga. Sel kevadel olen ta tõstnud varjupeenra algusse, kus aprillis on veel piisavalt valgust, et tugev taim kasvatada.


Kommentaarid

 1. Teil on väga ilus kaartega raudaed. Kas raatsite jagada teavet, kes oskab selliseid aedu teha?

  VastaKustuta
 2. Ilusad lopsakad südasuvised istutusalad:) See jahedus õnneks pidurdab veidi taimede arengut ja lubab neil normaalsemalt areneda. Muidu ehk oleks varsti sügiski käes

  VastaKustuta
 3. Katrinile: Tegemist on "laenatud vaatega", see aed kuulub naabritele :) Aga kui juhus avaneb, uurin asja ja annan teada.

  VastaKustuta
 4. Muhedikule. Ma poleks seda eales uskunud, et hakkan maikuus jahedamat ilma lootma. Enamasti on vastupidi :D
  Jahe aprill andis mõnele taimele küll hea stardi ja tugevuse. Mul pole tavaline kukekannus nii kõrge olnudki. Aga muidu jah, õkva suvi.

  VastaKustuta
 5. Mul oli ka mitu aastat kiviktaimlas üks roosa maasikas, mida ma arvasin mitte viljuvat. Aga eelmine aasta sai ta korralikku kastmist ja vihma ja mõnest õiest tuli vili küll. Õige ümmargune ja õige magus, ehkki ebamäärase värviga ja märkamatu. Aga minu oma ei tee suurt puhmast, vaid üritab võsunditega pinda katta. Ise ka sihuke madal.
  Loodetavasti see siberi mägimoon (aitähh tuvastamast) ikka peab vastu. Minul üks puhmas täies õies, teised alles alustavad. Muide, kui hoolikalt äraõitsenuid ära noppisin, ajas ka hoolikalt uusi õisi.

  VastaKustuta
 6. Nii see moon toimetab jah :) Kui hakkab väsimise märke näitama, jäta mõni kupar seemneks, siis on järgmisel aastal neid suvalistes kohtades ja saab kokku tõsta. :D

  VastaKustuta
 7. Tänud! Võib ka otse meiliaadressile: kats@vandra.ee

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused