Katus ajab jääd

Eile-lubatud-lörts jõudis siis täna Tartusse. Õhtul müttasin raudkangiga värava all, et sulaveele ruumi teha. Igal kevadel ja sügisel on meiepoolse sissekäigu all ujutus. Osa vett ähvardab keldritrepist alla voolata, vaja need joad :) kõrvale juhtida. Maja on ka ühtepidi Tammelinna servakese peal, nii et ülemiste kruntide vesi käib meie krundilt läbi.
Eelmise nädala esimene sula tõi nähtavale kaseoksad, mis üle õue lumele pillatud. Päevalilleseemnete koortest on ploomipuude all näotu pläga. Lumi oli eile sula, aga kokku ei hakanud, ei saanud seemnememme ka teha.
Üks osa sellest kraamist läheb nagunii muru sees kasvama. (Meie aia muru ei ole muru selle klassikalises tähenduses). Ühe pesakasti peaks veel lindudele panema, kuhugile, kus nad saaksid rahus pesatada. Õunapuude otsa ilmselt ei saa panna. Kase külge?

Vahepealne sula ja mu laste isa aknapealne aed, (sellest pisut hiljem), tekitavad igasuguseid tundeid. Mõistagi  kevade ja aia ja kasvamisega. Ma tahaksin tegelikult teada, kuidas kasvatatada sellist lobeeliapalli.  Kas külvatakse juba maha.?
Mina ostsin ta Puhja aiandist. Ainuke häda oli see, et turvas kippus läbi kuivama. Ümberistutamine sellise suuruse juures ei ole ilmselt mõistlik. Aga ta oli minu aias üks ütlemata kaunis rõhuasetus, mida mul hilisemate asendustega ei õnnestunud järgi teha. Pildil on kujutet palli leotamine vihmaveevannis.
Ma peaksin vist nüüd külvama hakkama ja siis jooksma ühe akna alt teise alla - kus rohkem valgust on. Minu kodus on aknaid tegelikult normaalses koguses, aga aknalaudu pole ollagi ja aknaalused on hõivatud ka :( Ettekülvi pole mul plaanis teha, lillede puhul võib olla ehk minu lemmik tagetes vajaks külvamist siia ja sinna. Inglise keeles on tal nii ilus nimi -  Marygold . Sel sügisel andis sõber Kadri mulle ohtralt seemneid, temal lokkavad tagetesed eri värvides ja igal suvel. Mul pole miskipärast piltigi?! Ja aiapildid, mis said tehtud Maaritsas, on saladuslikul kombel kaduma läinud.:(   Ma korjasin veel kakrate seemneid ka. Põnev, kas neist kakraid ka kasvab?

Aga aknapealsest aiast. Nimelt sain ma teada, et redise tõusmed on märksa enam redise maitsega kui redised ise. Põldhernest saab väga edukalt potis kasvatada ja salati lisana või niisma krõmpsutamiseks ülihea. Mõistagi kõige lihtsam ja lollikindlam on kresssalat, mis ärkab kolme päevaga. Päev on ju niiii palju pikem juba, et igasugu aiandust saab akna peal arendada. "Esimene reegel on: kõike saab potis kasvatada, kui on piisavalt ruumi"  Mõned moekapsad nagu ruokala (?) kasvavad vist ka hõlpsamalt? ja mingid taimed veel, mida ketikauplused kile sees pakuvad. Kavatasen täna veel targemaks saada, :), sest seljakotis on raamatud "Aiaviljad pisispinnal" ja "Kevadlilled" (jõudsid raamatukokku). Vaja uurida, mida põnevat. Kevadlilledes oli tuttavaid taimi küll. Mõned olin omal ajal aiast väljapukseerinud nagu nt aubreetia. Selline elevus tekib! Kevad kevad kevad. isegi kui nüüd miinused veel tulevad ja kindlasti tulevad ka, aga kevad on ikkagi tulekul.

P.S. Minu kätte sattus inglaste ajakiri Gardens Illustrated  ja ma avastasin reedel oma suureks kohkumuseks, et aiaklubi on flickrisse suurema osa  üles pildistanud. vau!Kommentaarid

  1. Kevad passib oma hetke juba tõesti:)

    Lobeeliad on vaja kindlalt ette kasvatada. Aga et ta seeme on nii peenike ja pikeerimine üks suur peavalu ja nii suureks pole teda vist mitte mingi trikiga võimalik toas kasvatada, on see üks potike alati targem osta. Kui Sul on nüüd samasugune pott varuks, saad küll ümber paremasse mulda istutada.

    VastaKustuta
  2. Mina proovisin eelmisel aastal lobeeliat kasvatada. No paras peavalu on nende pikeerimine küll. Nii hüer-super-megaõrnakesed on nad. Sellist suurt palli mul kah polnud. Proovin sel aastal ka seekord proovin neid imepisikesi seemnekesi külvata nii, et pikeerima ei hakka. No kuidas see mul õnnestub või siis ebaõnnestub, usun, et saate lugeda mu blogist.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused